جمعه 10 تیر 1401  
یادداشت / تحلیل

*شارلی انویه تکیه - نماینده مسیحیان آشوری و کلدانی در مجلس  اولین نطق میان دستور مورخ 1400/8/23 به نام یگانه هستی جهان
دشمنان خود را محبت نمایید و برای نفرین کنندگان خود برکت بطلبید و به آنانی که از شما نفرت کنند احسان کنید و به هر که به شما جفا رساند، دعای خیر کنید.
انجيل متى باب 5 آیه 43

اولین نطق میان دستور مورخ 1400/8/23
با درود به روح پر فتوح رهبر کبیر انقلاب حضرت امام خمینی ( ره ) و با سلام و درود به محضر عالیقدر رهبر شجاع و فرزانه انقلاب؛ حضرت امام خامنه‌ای (مد ظله عالی) که ایران را بر بلندی افتخار آفرین عزت بین‌المللی رهبری می‌کند و با سلام خدمت هیأت رئیسه محترم مجلس، همکاران گرامی و ملت بزرگ ایران عزیز و على الخصوص جامعه بزرگ و شریف آشوری همچنین اسقفان معزز، کشیشان عالیقدر و شماسان گرامی کلیساهای آشوری و کلدانی ایران که با رای خود بنده را منتخب خود دانسته تا به عنوان عضوی از خانواده نمایندگان، وظایف نماینده بودن خود در برابر ملت شریف ایران و جامعه محترم آشوریان و کلدانیان را به نحو مطلوب، پسندیده و در عین حال صادقانه به جای آورم.

آشوریان ایران زمین از چندین هزار سال پیش، ساکن این سرزمین مقدس بوده‌اند و همواره با هم وطنان خود با عطوفت و مهربانی همزیستی مصالمت‌آمیز داشته‌اند که بنده به نمایندگی از این قوم ایرانی آشوری وظیفه دارم در اولین نطق خود در مجلس یازدهم گرامی بدارم یاد و خاطره شهدای انقلاب، شهدای دفاع مقدس و على‌الخصوص شهید سلیمانی سردار دل همه مظلومان چه ایرانی و غیر ایرانی و چه مسلمان و چه مسیحی، قدردانی کنم از این دلیر مرد شجاع که در روزهای وحشت وخفقان داعش با سلاح ایمان و خودباوری این تفکر و جریان اهریمنی و صهیونیستی را از خاورمیانه زدود.

ملت ایران ده‌ها سال است که در برابر ظلم‌ها و شیطنت‌های استکبار جهانی و رژیم غاصب صهیونیسم قد علم کرده و تاوان ستم‌گریزی، عدالت طلبی خود در جامعه ی جهانی را در تقابل با مستکبرین کره‌ی خاکی با تحمل جنگ هشت ساله تحمیلی و تحریم‌های ظالمانه پرداخت کرده و می‌کند. توطئه‌هایی که با تدبیر آن دسته از مسئولان که در راس آنها رهبر فرزانه، مجاهد و دلسوز و نیز مجاهدت افراد متعهد و متخصص در عرصه‌های مختلف، عمده این توطئه‌ها خنثی گشته است و در این مسیر جامعه‌ی آشوریان ایران بر اساس وظیفه خود در جبهه‌های نبرد جنگ تحمیلی حضور پر رنگ داشته و با تقدیم شهدا، جانبازان و ایثارگران ادای دین نموده و نیز به مانند شهروند درجه یک ایرانی تحت فشار اثرات ناشی از تحریم‌ها بوده و سعی نموده با تلاش و کوشش بهتر و موثرتر و هم سو با مسئولین نقش و وظیفه خود در شکست دشمنان، کاهش و خنثی نمودن فشارهای هدفمند را به نحو احسن به انجام برساند.

اما خوب است جامعه جهانی به این موضوع توجه نماید که تحریم‌ها همیشه ابعاد اقتصادی نداشته و تبعات انسانی نیز دارند که مشمول ترغيب جرم و جنایت هستند و روزی فرا خواهد رسید که این جنایات بشری قابل پیگیری شود. احترام به حقوق اقلیت‌ها یکی از ادعاهای دنیای مدرن است، که معمولا از جانب کشورهای مدعی شعاری بس نیست، اما در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران این اندیشه متعالی در اصول ۱۳و26 و 67 قانون اساسی نهادینه شده است و در ایران بر خلاف بسیاری از جوامع مدرن مدعی، تعاملات و ارتباط مقامات عالی رتبه جمهوری اسلامی با جامعه آشوریان و کلدانیان ایران نشانگر توجه ویژه مسئولین نظام به اقلیتهای دینی است، لذا لازم می دانم از این تریبون به جامعه جهانی اعلام کنم که جامعه مسیحیان آشوری و کلدانی ایران در سطح قانون اساسی تعریف شده و از این حیث ایران کشوری است که به حقوق اقليت‌ها احترام گذاشته و این شعار نیست بلکه یک واقعیت مطلق است و این نیز بر همه نمایان است که ایران بعنوان متعهدترین عضو سازمان ملل متحد به حقوق اساسی بشر همواره پشتیبان همه مظلومان چه مسیحی و چه مسلمان بوده و نیز خواهد بود.

اما در خصوص مسائل داخلی کشور:
  • یکی از مسائل مهم امروز کشور بحث معیشت مردم است. گرانی‌ها، کاهش درآمد ناشی از کرونا، کاهش قدرت خرید و بیکاری جوانان ایرانی علی‌الخصوص بیکاری جوانان آشوری فشار زیادی را به خانواده‌های ایرانی وارد کرده است. لذا از رئیس جمهور محترم و مسئولین ذیربط تقاضا دارم در این خصوص نگاه پدرانه داشته باشند.
  • موضوع بعدی عدم توجه به ظرفیت‌های کشور برای توسعه و افزایش سطح رفاه عمومی است. برای مثال بحث ظرفیت کشور ما در ترانزیت بین المللی یک نقطه قوت است، که می تواند جریان ترانزیت کالا از کشور ما را به عرف ارزان کند. اگر در سالهای قبل ترانزیت کالا را هدف گرفته بودیم امروز تحریم کشور راحت نبود، ضمن اینکه فرصتهای شغلی و اقتصادی زیادی بدنبال می‌داشت و امروز جوانان ما بیکار نبودند، البته هنوز هم دیر نشده است.
  • در بحث پروژه‌های عمرانی که از نبود منابع مالی دچار عقب ماندگی شده‌اند، نقدینگی بسیار بالایی در جامعه سرگردان است ولی همتی برای جذب سرمایه‌گذار بخش خصوصی در توسعه کشور وجود نداشته که نتیجه عدم استفاده از این پتانسیل این است که، هم مردم آسیب می‌بینند و هم کشور در عرصه عمران و آبادانی عقب می‌ماند.
  • در حوزه آب، کشوری خشک هستیم. احیای دریاچه اورمیه خواسته همه ملت ایران می‌باشد، در این خصوص نیاز است که دولت محترم حداکثر توان خود را به کار گیرد.
  • در راستای پیگیری مطالبات جامعه آشوریان کشور، اینجانب بر اساس وظیفه که مطالبه گری را حق خود دانسته همواره پیگیر تحقق آن با استفاده از ظرفیت قانونی موجود در مجلس و نیز الطاف و تفقدات نظام مقدس جمهوری اسلامی می‌باشم، از دولت محترم درخواست می‌نمایم و امیدوارم طبق همه‌ی دوره‌های گذشته احقاق حقوق حقه و تعالی شئون مختلف در خصوص معیشت، استخدام جوانان جامعه آشوریان و کلدانیان که از شهروندان درجه یک ایران عزیز و ایران عدالت محور می‌باشند توجهات و عنایات همکاران محترم در مجلس و عزیزان مسئول مرتبط الامر در دولت را خواستارم.
بنده به عنوان نماینده جامعه مسیحیان آشوری و كلدانی ایران اعلام می دارم که ما آشوریان و کلدانیان همواره در راستای تحقق و پیشبرد اهداف کشور عزیزمان ایران و در راستای منویات و دستورات مقام معظم رهبری جهت داشتن ایرانی مقتدر فارغ از هر دین و قومیتی با یک نام در زیر سایه پرچم مقدس و سه رنگ جمهوری اسلامی ایران در مقابل همه دشمنان و معاندین نظام، ایستادگی نموده و وفاداری خود به نظام و کشور عزیزمان ایران را به جهانیان اثبات کرده و در آینده نیز خواهیم کرد.
با تشکر
*شارلی انویه تکیه نماینده مسیحیان آشوری و کلدانی در مجلس 
.