شنبه 7 خرداد 1401  
اخبار

یونسی، در وبینار بین المللی نقش دین در سلامت انسان تشریح کرد
کرونا و نقش دین در سلامت و امنیت بهداشتی جامعه

حجت الاسلام و المسلمین دکتر علی یونسی در وبینار بین المللی نقش دین در سلامت انسان، در سخنانی با تاکید بر نیاز بشر به برخورداری از سلامت، امنیت بهداشتی و روانی، عدالت و آرامش، گفت: دین باید در این جهت بیشترین نقش را در جوامع ایفا کند.

به گزارش تارنمای انسجام ملی، مشاور ویژه رییس جمهور در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی، در همین خصوص تاکید کرد: احکام دینی ابتدا باید دنیای انسان را آباد کند. زیرا آبادی و امنیت و سلامت  دنیای مردم، مقدمه ای برای آبادی آخرت است.
یونسی، با اشاره به آیه 61 سوره هود / هو انشاکم من الارض و استعمرکم فیها/ و یادآوری اینکه ادیان باید دنیا و آخرت انسان را توامان آباد کند، خواستار توجه بیشتر رهبران ادیان به احکام دینی خود، برای شفاء بخشی بیشتر دردهای بشر شد. زیرا هر جا که سلامت و رفاه باشد، خدا هم آنجا پرستیده خواهد شد.
مشاور رییس جمهور در عین حال، با اشاره به آیات قرآن کریم از جمله آیه چهارم سوره مبارکه قریش که می فرمایید: / فلیعبدوا رب هذا البیت الذی اطعمهم من جوع و آمنهم من خوف/ به این نکته هم اشاره کرد که بی توجهی به معنویت و خداپرستی برای انسان، زمانی اتفاق می افتد که فقر، جایگزین امنیت و سلامت و عدالت شود.
وزیر اطلاعات دولت اصلاحات، در ادامه به بحث جدی درگیری مردم و دولت های جهان با تهاجم ویروس کووید 19 و کرونا پرداخت و گفت: اعلام جنگ این ویروس مهاجم به جامعه بشری، در عین حال یک آزمایش بزرگ برای ادیان و دین باوران بوده است.
حجت الاسلام و المسلمین علی یونسی در ادامه به آیه 17 سوره رعد از قرآن کردیم که می فرماید: /و اما ما ینفع الناس فیمکث فی الارض/ ( آنچه به حال بشریت مفید است باقی خواهد ماند) نیز اشاره کرد و افزود: ادیان آسمانی و خدمتگذار بشر در جریان این پدیده خطرناک، صف خود را از جاهلان و خرافه پرستان جدا کردند و به یاری انسانهای نیازمند پناهگاه و سلامت شتافتند. و همچنین، علماء، دانشمندان دینی و مراجع مذهبی، خود به تخصص متخصصان پزشکی تواضع کرده و از آنان حمایت کردند و بر مردم نیز لازم دانستند که از دستورات پزشکی تبعیت و حمایت کنند.
مشاور ویژه رییس جمهور، به هماهنگی میان علما و مراجع دینی و دولت و حاکمیت در ایران اشاره داشت و گفت: برغم آنکه این روزها مردم ایران در تنگنای تحریم های تحمیلی آمریکا در رنج و سختی هستند و حتی واضعان این تحریم ها در یک دشمنی آشکار و ضدحقوق بشری از واردات دارو  به ایران ممانعت می کنند، رهبران دینی و دولت با تمام توان به حمایت مردم به میدان آمده اند.
این روحانی عضو دولت تدبیر و امید، در ادامه گفت: این هماهنگی میان دولت و پیشوایان دینی و مراجع مذهبی، به دلیل ضرورت های پیش آمده در خصوص سلامت انسان و ر عایت پروتکل های بهداشتی،  نه تنها به تعطیلی موقت اماکن عبادی و زیارتی منجر و مانع از هرگونه تجمع عبادتی و زیارتی شد، بلکه این مراکز دینی،‌ این بار به عنوان مکان هایی برای پیشتیبانی و حمایت از نیازمندان و آسیب دیدگان از ویروس کرونا تبدیل گردید.
وی افزود: رهبران و مراجع مذهبی و نهادهای دینی، با حمایت قاطع از پزشکان و کادر درمانی و آسیب دیدگان از کرونا، عملا کارکرد مراکز دینی در خدمت به مردم را عملی کرده و تمامی امکانات مادی و معنوی خود را  به حمایت از مردم و معنویت سازمان دادند.
علی یونسی، ادامه داد: مراکز دینی و شخصیت های معنوی همزمان، مردم را به دعا برای شفا بیماران فراخوانده و همه امکانات خود را نیز به معالجه آسیب دیدگان از کرونا اختصاص دادند.
مشاور ویژه رییس جمهور در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی، در پایان به عنوان یکی از دست اندرکاران دولت جمهوری اسلامی، از رهبری معظم، علماء، مراجع و رهبران ادیان توحیدی، به دلیل توجه هوشمندانه به واقعیت پدیده خطرناک کرونا و حمایت از مردم در این کارزار سخت، تشکر و قدردانی نموده و برای شفا همه بیماران کووید 19 دعا کرد.
به گزارش انسجام ملی، دور هفتم گفتگو کلیسای کاتولیک فیلیپین در قالب وبیناری با عنوان "نقش دین در سلامت انسان" و عناوین فرعی، "حقوق بشر و سلامتی عمومی"، " نقش و ضرورت گفتگوهای ادیان در دوره بیماری های فراگیر مانند کرونا " و " مسوولیت مراکز دینی در حفاظت از محیط زیست در دورهای بیماری های فراگیر"، امروز یکشنبه در سازمان فرهنگ و ارتباط اسلامی با حضور میهمانان خارجی در وب، با میزبانی کشور فیلیپین برگزار شد.

 

نسخه قابل چاپ