تازه های خبری

دكتر كريمي نشست تحلیلی-تخصصی خبرگزاری تقریب

دين اسلام دين تحقيق و بصيرت است/ نباید اسیر تفرقه‌های انگلیسی-آمریکایی شویم

مشاور رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی می‌گوید: شیعه انگلیسی و سنی آمریکایی به دنبال ضربه زدن به اسلام هستند و تلاش می‌کنند با راه‌اندازی جنگ‌های مذهبی موجب تضعیف پایه‌های جهان اسلام در برهه حساس کنونی شوند.
1401/6/21 دوشنبه
به گزارش انسجام ملي به نقل از خبرگزاري تقريب، ماموستا عبدالسلام كريمي؛ مشاور رئيس‌جمهور درامور اقوام و اقليت‌هاي ديني و مذهبي در نشستی که با محوریت سی و ششمین کنفرانس وحدت اسلامی‌ که در دفتر کار ایشان برگزار شد، وی به سوالات خبرگزاری تقریب پاسخ داد كه مشروح آن در ادامه می‌آيد.

ماموستا کریمی در ابتدای این نشست ضمن تشريح مجموعه اقدامات و فعاليت‌های مركز تحت مديريت خود اظهار داشت: فعاليت ما در خدمت ادیان و اقلیت‌های مذهبی و در راستای سیاست‌های نظام و تقریب بین مذاهب و هم ادیان آسمانی در جهت فرامین امامان انقلاب و طبق آیه شریفه « قُلْ يَا أَهْلَ الْكِتَابِ تَعَالَوْا إِلَى كَلِمَةٍ سَوَاءٍ بَيْنَنَا وَبَيْنَكُمْ» است. بر همین اساس نیز با ساير مذاهب و اديان ديگر هیچ مشکل و اختلافی نداریم.

مشاور رئیس‌جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی بیان داشت: مذهب یعنی راه و روش، مذهب مجموعه از استنباط‌ها‌، اجتهادها و برداشت‌های یک مجتهد از دین است. بنابراين اختلاف نظرها و تفاوت ديدگاه‌ها به فضای نفی ديگری نيست.

اختلاف نظر کارشناسی حتی بین علمای دین هم وجود دارد 
وی ادامه داد: اجتهاد کسی دال بر بطلان بودن مجتهد دیگری نیست. ما در شهر مقدس قم علمای دینی زیادی داریم که عیناً به لحاظ تفکر شبیه یکدیگر نیستند ولی نمی‌توانیم بگوییم که اگر نظر يكی از آيات عظام درست است باقی مجتهد‌ها نظرشان باطل است بلکه استنباط و نظر این شخص در مورد یک مسئله خاص این است و اين مورد شايد با نظر سايرين مخالف باشد.

ماموستا کریمی در خصوص نگاه مجتهدان دینی حاضر در کشور، عنوان کرد: مجتهدان مختلفی در حال حاضر در کشور ما حضور دارند و در چهارچوب اسلام و طبق نظر ائمه اطهار فتوا صادر می‌کنند. در هزار و اندی سال پیش مجتهدانی چون امام شافعی، ابوحنیفه و غیره هم همین‌گونه بودند. این وظیفه ماست اگر از مجتهدی پیروی می‌کنیم «تابع» آنها باشیم نه «متبوع» درواقع جلوتر از این عزیزان حرکت نکنیم.

این چهره سرشناس دینی تأکید کرد: در حال حاضر مذاهب مدون و رسمی ۵ مذهب شیعه، حنفی، مالکی، حنبلی و شافعی است که می‌توان آنها را به پنج انگشت یک دست تشبیه کرد که ریشه آنها یکی است. هر چقدر این مذاهب از یکدیگر دور باشند، شکننده‌تر خواهند بود و مذاهب باید به یکدیگر نزدیک شوند تا مانند مشت یک دست مستحکم  و غیر قابل نفوذ باشند.

وی گفت: چیزی جز وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِيعًا وَلَا تَفَرَّقُوا نمی‌تواند مذاهب را مانند یک مشت کنار هم محکم نگه دارد و این طناب "وحدت" است که اسلام را شکست ناپذیر کرده است.

این عالم اهل سنت بیان کرد: تمامی ما باید به قرآن متوسل شویم و همدیگر را قبول داشته باشیم، و آن زمانی که یکدیگر را قبول نداشته باشیم «جدل» پیش خواهد آمد. این در حالی است که ما با یکدیگر جدل نداریم بلکه «بحث» داریم و بحث در واقع همان جستجو است، و این جستجو باید با حفظ شئونات و احترام به مقدسات یکدیگر و حفظ مسائلی که در اسلام مطرح شده است باشد. چون ریشه تمامی ما یکی است و در واقع اختلاف در شاخ و برگ است.
«تنوع» راز بقا و «تقابل» عامل فناست
ماموستا کریمی در خصوص برخی اختلافات فرعی نیز گفت: این اصل سفاهت است که به خاطر اختلافاتی که در شاخ و برگ و مسائل جزئی داریم تنه یکدیگر را قطع کرده و ریشه یکدیگر را خشک کنیم. البته اختلاف بین علما در حدی که بین یکدیگر بحث کنند باعث ارتقا علم خواهد شد. ولی چیزی که ناپسند است «تنازع»  و «تقابل» بین ادیان و علما است درواقع «تنوع» راز بقا و «تقابل» عامل فناست.

تنوع اقوام در ایران بسیار زیباست 
مشاور رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی گفت: اقوام و مذاهب در کنار یکدیگر قشنگ و زیبا هستند و کشور ما گلستان تنوع اقوام و مذاهب است و این رنگین کمان زمانی زیبا است که آنها در کنار یکدیگر باشد. کشور ما زمانی مقتدر خواهد بود که تمامی اقوام و مذاهب در کنار یکدیگر باشند و این وحدت عامل قدرت بخشیدن به نظام و بیمه کردن كشور در مقابل تهديدات خارجی است.

اگر تمایزی باشد بر اساس تقواست
این چهره سرشناس دینی در خصوص لزوم همگرایی اقوام و مذاهب، بیان داشت: همانگونه که با کمک اقوام و مذاهب موجود در کشور انقلاب اسلامی به پیروزی رسید بعد از انقلاب هم باید به این افراد بها داد. در همین رابطه نیز باید به آیه «يَا أَيُّهَا النَّاسُ إِنَّا خَلَقْنَاكُمْ مِنْ ذَكَرٍ وَأُنْثَى وَجَعَلْنَاكُمْ شُعُوبًا وَقَبَائِلَ لِتَعَارَفُوا إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقَاكُمْ» توجه کرد.

وی با انتقاد شدید از برخی رفتارهای خودسرانه و غیر دینی، گفت: شیعه ای که به صحابه پیامبر اهانت می‌کند و سنی را تکفیر می‌کند، نه شیعه علوی است نه محمدی، بلکه «شیعه انگلیسی» است. در مقابل آن سنی که به شیعه توهین می کند و ایجاد اختلاف می کند «سنی آمریکایی» است. 

مشاور رئیس‌جمهور تأکید کرد: در واقع شیعه انگلیسی و سنی آمریکایی دو روي يك سكه هستند؛ چون از یک ریشه‌اند. 

ماموستا کریمی یادآور شد: نباید فراموش کنیم که شیعه علوی و سنی محمدی دارای ریشه واحد هستند. در مطالعات و تحقیقاتی که انجام داده‌ام تمامی مقدسات شیعیان نزد اهل سنت دارای احترام است. خداوند نیز در کلام الهی می‌گوید: قُل لا أَسئَلُكُم عَلَیهِ أَجراً إِلاَّ المَوَدَّةَ فِی القُربى‏؛ (ای پیامبر!) بگو من هیچ پاداشى از شما بر رسالتم درخواست نمى ‏كنم جز دوست ‏داشتن اهل بیتم.

آمریکا صحنه گردان جنگ‌های مذهبی شده است
وی با اشاره به اينكه جنگی که در حال حاضر به وسیله دشمنان ترویج پیدا کرده است؛ در واقع جنگ بین شیعه و شیعه و سنی با سنی است، گفت: افراد چون استدلال و درک درستی از سخن ندارند به طرف مقابل خود توهین می‌کنند. منشاء اهانت عدم «علم و آگاهی» و عدم «استدلال» داشتن است. چون طرف عالم نیست و نمی تواند استدلال کند، دست به توهین و فحاشی می زند و همین مسئله منشاء اختلافات و درگیری ها می شود. همانطور که مقام معظم رهبری در اجلاس سالانه اهل بیت فرمودند که: منشأ تمام این جَدل ها به شیطان بزرگ، آمریکا بر می‌گردد.

ماموستا کریمی با روشنگری در خصوص نیات شوم غرب و آمریکایی‌ها، اظهار داشت: آمریکا در وهله اول به دنبال ایجاد اختلاف و تفرقه بین مسلمانان است و چون دیگر نمی‌تواند از طریق جنگ مستقیم و رودررو وارد کارزار شود به جنگ های فرهنگی_مذهبی متوسل شده است.‌ درواقع «فَرِّق تَسُدْ» سیاست آمریکا، انگلیس و اسرائیل است.

وی با اشاره به این مطلب که اسلام به ظاهر انسان ها کار دارد و این خداست که باطن انسان ها را تشخیص می دهد، گفت: ما انسان ها باید ظاهر خود را اصلاح کنیم و باطن را به خداوند بسپاریم چون در اصول فقهی آمده است: «نَحْنُ نَحْکُمُ بِالظَّاهِرِ وَاللهُّ یَتَوَلَّی السَّرَائِر».

مسلمان واقعی اهل تکفیر کردن نیست 
این چهره سرشناس دینی تصریح کرد: هیچ مسلمانی حق تکفیر کردن مسلمان دیگری را ندارد مگر اینکه عالما و عامدا یکی از ضروریات دین را انکار کرده باشد، در این صورت هم حتی حق تکفیر کردن و اجرای حکم را نداریم، چون این وظیفه قاضی و حاکم شرع است. چنانچه ما این کار را انجام دهیم و خودمان به اجرای حکم فرد مورد نظر بپردازیم «اسلام‌هراسی» در جهان ایجاد کرده ایم و این کارها سبب می‌شود که مردم جهان از اسلام متنفر شوند و این در حالی که اسلام دین «جذب» است.

تضعیف شیعه و سنی سبب تضعیف دین می شود
ماموستا کریمی در بخش دیگری از این نشست تخصصی با بیان  این مطلب که در حال حاضر دشمنان در صدد ایجاد دشمنی و اختلاف بین شیعه و شیعه و سنی و سنی هستند، اظهار داشت: دامن زدن و بها دادن به این اختلاف ها منجر به تضعیف مسلمانان خواهد شد و همینطور نفوذ دشمنان را بیشتر خواهد کرد.

وی با ارجاع به یکی از سخنان رهبر انقلاب، بیان داشت: به فرموده مقام معظم رهبری که داعش درست شده آمریکا و دشمنان مسلمانان است و آنچنان در ایجاد اختلاف بین گروه ها و مذاهب موفق بوده است که حتی اگر آمریکا و اسرائیل به طور مستقیم وارد جنگ با مسلمانان میشدند، اینچنین موفق عمل نمی‌کردند.

دشمن از راه جنگ مذهبی وارد شده است 
مشاور رئیس‌جمهور تأکید کرد: تا زمانی که پرچم اسلام در برابر کفر برافراشته بود، مسلمانان پیروز و سربلند بودند. ولی در حال حاضر دشمنان به جنگ بین مذاهب پرداخته و تفرقه افکنی می‌کنند. و زمانی دشمن پیروز خواهد شد که مسلمانان را «جهالت» و «نادانی» فرا بگیرد.

این چهره سرشناس دینی، ابراز داشت: ما مسلمانان باید به دنبال بصیرت افزایی باشیم چون دین ما دین تقلید و احساسات نیست بلکه دین «تحقیق» و «بصیرت» است. «قل هذه سبيلي أدعو إلى الله على بصيرة».

وی گفت: شیعه و سنی هر دو بازوی یک دست هستند که اگر یکی را قطع کنیم سبب تضعیف دیگری خواهد شد. در کشور ما در رابطه با اقوام و مذاهب دو مرجع قابل اتكا يعني «قانون اساسی» و «مقام معظم رهبری» وجود دارد. دولت‌ها تابع نظام هستند چون نظام ما، نظامی راهبردی است که امامان انقلاب ترسیم کردند. در قانون اساسی فرقی بین مذاهب و اقوام وجود ندارد. و ما باید اختلاف سلیقه‌ها را کنار بگذاریم و با یکدیگر متحد باشیم و اتحاد بین خود را پررنگ کنیم.
کنفرانس وحدت تنها در تهران برگزار نشود
وی با اشاره به این مطلب که کنفرانس وحدت اسلامی می‌تواند باعث انسجام و تقویت برادری و اتحاد بین مسلمانان شود، در خصوص نحوه و كيفيت برگزاری اين كنفرانس با ارائه پیشنهاداتی بیان داشت: کنفرانس وحدت اسلامی فقط در تهران برگزار نشود، علمای جدید و جوان به این کنفرانس دعوت شوند و مدعوین تکراری نباشند، از افرادی که نظرات مختلف و یا مخالف دارند دعوت به عمل آید مشروط بر اینکه معاند نباشند، دیدار علمای اهل سنت با مراجع صورت بگیرد، تعداد افرادی که سخنرانی می‌کنند زیاد ولی کوتاه و مفید باشد.

ما نیازمند علمای تقریبی هستیم
ماموستا کریمی در بخش پایانی این نشست تخصصی، بیان داشت: جایگاه علما و حوزه های علمیه منوط بر شناخت وحدت و انسجام اسلامی است. جایگاه علما و حوزه ها مثل اهمیت ایجاد تقریب بین مذاهب و وحدت اسلامی است. در حالی که بعضی از اختلافات را علمای غیر تقریبی ایجاد کرده‌اند.

تقریب مذاهب موجب شکست نقشه‌های دشمن می‌شود 
وی گفت: سخن و کار علمای تقریبی در کشور همان کاری را می‌کند که دشمنان از آن واهمه دارند. در همین رابطه ما باید حوزه ها را تقویت کنیم و تمامی آنها باید به روز باشند، به علوم جدید اشراف کامل داشته باشند، علمای شیعه و سنی ضرورت وحدت را بدانند و مراودات بین علمای شیعه و سنی برقرار باشد، به هر میزان که این مراودات و همنشینی بین علما بیشتر صورت بگیرد جهل و نادانی هم از بین خواهد رفت که نتیجه آن می‌شود وحدت و تقریب بین مذاهب اسلامی. به عبارتی تقريب مذاهب چشم اسفنديار سياست تفرقه و جنگ غرب عليه دنيای اسلام است.

"ماموستا عبدالسلام کریمی" سال گذشته از طرف آیت الله رییسی به سمت مشاور رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی منصوب شد.
وی دکترای رشته زبان و ادبیات عرب و دارای گواهی افتا و اجتهاد از طرف مرکز بزرگ اسلامی كشور ایران است.
در سابقه کاری ماموستا دكتر عبدالسلام کریمی، فرمانداری شهرستان دیواندره، رئیس دانشگاه‌های پیام نور مریوان و سنندج، معاون برنامه‌ریزی و نیروی انسانی اداره‌كل آموزش و پرورش استان کردستان، مدیرکل سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی استان کردستان و مدیر مرکز تخصصی علوم اسلامی امام شافعی سنندج ثبت شده است.
عكس هاي مرتبط :
نسخه قابل چاپ