تازه های خبری
.

ماموستا عبدالسلام کریمی در نماز جمعه زاهدان:

دولت در راستای رفع فقر در سیستان‌وبلوچستان تلاش مضاعف کند

1400/9/7 یکشنبه
.
.


مشاور رییس جمهور روز جمعه در سخنرانی پيش از خطبه‌هاي نماز جمعه گفت: دولت در راستای رفع فقر در سیستان‌وبلوچستان تلاش مضاعف کند. زیرا «فقر» پیامدها و تبعات بسیار خطرناکی برای دین و دنیای انسان در پی دارد.
به گزارش انسجام ملی، ماموستا دکتر عبدالسلام کریمی در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه اهل‌سنت زاهدان، پس از ابلاغ سلام رئیس‌ جمهور به مردم سیستان‌وبلوچستان، اظهار داشت: این مکانی که ما اکنون در آن قرار داریم هم مکان عبادت پروردگار و مبارزه با شیاطین است و هم نماد وحدت، وحدتی که مدنظر خدا و رسول خداست، همان وحدتی که علمای اهل سنت و شیعه همواره بر آن تاکید دارند.

مشاور رئیس‌جمهور در امور اقوام٫ مذاهب و ادیان توحیدی در ادامه افزود: همان‌طور که رهبر معظم انقلاب فرموده‌اند؛ وحدت یک تاکتیک نیست، بلکه استراتژی نظام است. اصل و ریشه و خدا و پیامبر و قبلۀ ما مسلمانان و حتی دشمنان ما یکی‌ است. وی افزود: ما باید در عمل این وحدت اسلامی را ثابت کنیم که همۀ ما یکی هستیم و دیوار و تمایزی بین ما وجود ندارد، همان‌طور که اصل 19 قانون اساسی بر این نکته و موضوع تصریح دارد که نباید هیچ‌گونه تمایزی بین اقوام و مذاهب وجود داشته باشد.

وی در ادامه بیان کرد: از نگاه قانون اساسی ما شهروند درجۀ یک و درجۀ دو نداریم، بلکه از همه ایرانیان از حقوق انسانی برخوردارند، چنان‌که امام راحل نیز فرمودند شیعه و سنی با هم برادر و در حقوق با هم برابرند. رهبر معظم انقلاب نیز بر حفظ حرمت مقدسات مذاهب تاکید دارند و آن را خط قرمز می‌دانند. لذا نباید بگذاریم افراد ناآگاه به این وحدت ما خدشه وارد کنند.

دکتر عبدالسلام کریمی اظهار داشت: ما بین اقوام و مذاهب و مرد و زن خط‌کشی و دیوارکشی نداریم. همۀ ما فرزندان حضرت آدم هستیم. اینکه هر کدام از ما متعلق به یک قوم و قبیله هستیم این ارادۀ خداوند بوده و هر کدام از آنها گلی از گل‌های گلستان خداوندی هستند؛ لذا نباید به‌خاطر این موضوع مورد تحقیر و توهین قرار بگیرند،

وی در ادامه افزود: یکی از حکمت‌هایی که خداوند ما را به صورت قبیله‌های گوناگون آفریده این است که از ظرفیت‌ها و سلایق هم بهره‌مند شویم و از نقاط قوت دیگری برای جبران نقاط ضعف خودمان استفاده کنیم.

ماموستا کریمی ادامه داد: منشأ و ریشه و منبع مذاهب اسلامی یکی است و اختلافاتی که وجود دارد در استنباطات و اجتهادات علما و مفتیان و مراجع است. پنج مذهب مدون در جهان مانند پنج انگشت یک دست هستند که تمام این پنج انگشت از یک منبع خون می‌گیرند و ریشۀ تمام آنها یکی است. مذاهب اسلامی نیز همین‌گونه هستند که از یک منبع سرچشمه می‌گیرند و هیچ مذهبی حق اهانت به مذاهب دیگر را ندارد.

مشاور رئیس‌جمهور در ادامه اظهار داشت: دولت سیزدهم اعلام کرده که توجه ویژه‌ای به استان سیستان‌ و بلوچستان دارد و لازمۀ این نگاه ویژه آن است که خدمات ویژه هم انجام شود. مهمترین وظیفه و افتخارات مسئولان در دولت٫ خدمت به مردم است. بنده در دیدارهایی که در این یکی دو روز با مولانا عبدالحمید و آیت‌الله محامی داشتم دیدم که مسایل مطرح شده و دغدغه‌های این دو بزرگوار یکی‌ بوده و آن‌ رفع تبعیض و حل مشکلات مردم استان است،

دکتر عبدالسلام کریمی در ادامه با اشاره به آمار بکارگیری شایستگان اهل‌سنت در فرمانداری‌های شهرستانهای این استان، خواستار تداوم و افزایش این اقدام شد و گفت: سیستان‌وبلوچستان استانی فرهنگی و تاریخی‌ست که قدمتی به درازای تاریخ دارد. در این استان استعدادهای مختلفی وجود دارد که دولت باید آنها را شناسایی کند و دست‌شان را بگیرد.

وی افزود: همان‌طور که نظام و دولت بر مردم حق دارند، مردم هم بر دولت و نظام حق دارد. وظیفۀ دولت این است که بودجه‌ها و امکانات را عادلانه توزیع کند به‌طوری‌که همه احساس کنند در این کشور پهناور شریک و سهیم هستند و هیچ قوم و مذهبی احساس نکند مطرود شده است، زیرا در انقلاب اسلامی و در حفاظت از این کشور خون شیعه و سنی باهم ریخته و عجین شده است.

دولت در راستای رفع فقر در سیستان‌وبلوچستان تلاش مضاعف کند

مشاور رئیس‌جمهور در امور اقوام و مذاهب در بخش دیگری از سخنانش در مراسم نماز جمعه اهل‌سنت زاهدان، به حل مشکلات معیشتی مردم در سیستان‌وبلوچستان اشاره کرد و گفت: متاسفانه عده‌ای هستند در این شهر و استان که مشکلات شناسنامه‌ای و هویتی دارند، بنده در بازدیدی که از منطقۀ «شیرآباد» زاهدان داشتم با یک دختربچه صحبت کردم و از او پرسیدم که چه خواسته‌ای داری؟ این دختربچه در پاسخ نگفت که پارک و محل سرگرمی می‌خواهد، او حتی درخواست منزل مسکونی که آن را هم نداشت نکرد، بلکه گفت: من مدرسه می‌خواهم که بتوانم درس بخوانم. آیا این خواستۀ زیادی است.

ماموستا کریمی در پایان افزود: امیدواریم استاندار سیستان‌وبلوچستان بر تلاش‌های خودش بیفزاید و علما و سایر اقشار این استان هم تمام امکانات را برای کمک به دولت بسیج کنند تا فقر و محرومیت از این استان رخت‌بربندد، زیرا «فقر» پیامدها و تبعات بسیار خطرناکی برای دین و دنیای انسان در پی دارد.
 
.
نسخه قابل چاپ