تازه های خبری
.

مشاور رئیس‌جمهور در دیدار با نمایندگان اقلیت‌های دینی در مجلس شورای اسلامی

تأکید بر ضرورت توجه به حقوق اقلیت‌های دینی در کشور

1400/8/29 شنبه
.
.


دکتر ماموستا عبدالسلام کریمی؛ مشاور رئیس‌جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی عصر روز گذشته، با نمایندگان اقلیت‌های دینی در مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌و گو کرد.
به گزارش انسجام ملي در این دیدار که در نهاد ریاست جمهوری انجام شد، ماموستا عبدالسلام کریمی بیان داشت: تمام پیام‌آوران بزرگ آسمانی آمده‌اند تا بشر را به اخلاق و تسلیم امر خدا شدن، دعوت نمایند. بدین جهت، همه ما پیروان ادیان توحیدی باید تسلیم امر خدا باشیم. همانگونه که همه پیامبران ادیان الهی در اصول و رعایت اخلاق متحد و یگانه بودند شایسته است ما پیروان ادیان نیز زیست و تعامل مسالمت‌آمیز داشته‌ باشیم و با یکدیگر بر اساس عدل و انصاف و اخلاق حسنه رفتار نماییم.

ماموستا کریمی به پایین آمدن نرخ جمعیت ایرانیان پیرو ادیان توحیدی اشاره کرد و گفت: کاهش جمعیت ادیان توحیدی در سالیان گذشته قابل تأمل است که باید بدان توجه جدی داشت. رویکرد انقلاب اسلامی عدالت محوری و جهانشمولی است بنابراین باید بر اساس عقلانیت و عدالت اجتماعی حرکت کنیم نه احساسات و تعصبات قومی و فرقه‌ای.


وی با اشاره به اینکه اقلیت‌های دینی در انقلاب‌اسلامی و دوران دفاع مقدس در کنار برادران مسلمان خود حضور داشتند و شهیدان عزیزی را تقدیم جمهوری‌اسلای ایران نمودند، بیان داشت: همانگونه که خون تمام اقوام ایرانی و پیروان ادیان توحیدی در انقلاب و دوران دفاع مقدس از مرزهای این میهن اسلامی دفاع کرد، ما نیز اعتقاد کامل داریم در چارچوب قانون اساسی، همه ایرانیان عزیز از هر قوم، دین و مذهبی می‌بایست در اداره کشور شریک، سهیم و دخیل باشند.


کریمی با بیان اینکه قانون اساسی میثاق ملی همه ایرانیان است، افزود: قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران میثاق همه کسانی است که دل در گرو این میهن سرافراز و تمدن نوین اسلامی دارند. بنابراین باید مشارکت همه ایرانیان براساس قانون اساسی رعایت شود و از طرفی همه اقوام، ادیان و مذاهب نیز باید تابع قانون اساسی کشور باشند. مشاور رئیس‌جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی افزود: مطالبات و خواسته‌های به حق و قانونی همه ایرانیان بر اساس مفاد قانون اساسی و بیانات مکرر رهبر فقید انقلاب اسلامی و مقام معظم رهبری باید پیگیری شود و ما در این مشاورت از طرف ریاست محترم جمهور، موظف هستیم که آن مطالبات قانونی را پیگیری کنیم.


وی در بخش دیگر از سخنانش گفت: مشکلات و دغدغه‌های ایرانیان عزیز پیرو ادیان توحیدی را با مشورت شما نمایندگان ایرانیان عزیز پیرو ادیان توحیدی، استخراج خواهیم کرد و با همفکری و همدلی فرهیختگان و نخبگان جامعه، راهبرد و راهکار مناسبی برای حل آنان خواهیم یافت.


روبرت بگلریان؛ نماینده ارامنه اصفهان و جنوب ایران در این ملاقات گفت: بنده وقتی متوجه شدم که ریاست محترم جمهور یک شهروند فرهیخته از اقلیت‌های مذهبی را به عنوان مشاور خویش برگزیده، بسیار خرسند شدم. بگلریان افزود: نوع نگاه پیروان ادیان توحیدی به دولت، نیازمند بازآفرینی است. او گفت: این جمله که اقلیت‌های دینی برای ما یک فرصت هستند نیازمند باز تعریف و ایضاح مفهومی است.


دکتر همایون سامه‌یح؛ نماینده کلیمیان در مجلس شورای اسلامی، به مشاور رئیس‌جمهور گفت: ما جامعه کلیمیان چند مطالبه اصلی داشتیم که به دو مطالبه مهم و اصلی‌مان، پاسخ مثبت داده شده و امیدواریم مابقی مطالباتمان توسط جنابعالی حل و فصل شود. وی گفت: من از جنابعالی می‌خواهم که یکی از مشاوران خود را از میان اقلیت‌های دینی منصوب نمایید. سامه‌یح افزود: پیگیری مسائل و مطالبات اقلیت‌های دینی هم انسجام آفرین است و هم رابطه جامعه ادیان با دولت را تقویت می‌کند. در ضمن این قبیل اقدامات در راستای منافع ملی است و در محافل بین‌المللی و مباحث حقوق بشری نیز به جمهوری اسلامی ایران کمک می‌کند.


مهندس آرا شاوردیان؛ نماینه ارامنه تهران و شمال ایران نیز در این جلسه بیان داشت: پرسش اصلی ما این است که این مشاورت چه کمکی به جامعه ارامنه و پیروان ادیان توحیدی خواهد کرد. آیا از مراکز فرهنگی ـ علمی پیروان ادیان توحیدی، حمایت‌های معنوی انجام می‌شود؟


وی افزود: اینکه شما از جامعه اقلیت‌ مذهبی هستید و به عنوان مشاور رئیس جمهور انتخاب شدید، بسیار خوشحال کننده است و امیدواریم در این دوران جدید اقدامات مثبت و تأثیرگذاری انجام گیرد.


آقای مهندس شارلی انویه تکیه؛ نماینده مسیحیان آشوری ـ کلدانی در این دیدار گفت: انتظار ما از دولت و از این مشاورت اقوام و اقلیت‌ها آن است که از کرامت انسانی و حقوق عمومی پیروان ادیان توحیدی به طور کامل حمایت شود.


دکتر اسفندیار اختیاری: نماینده زرتشتیان در مجلس شورای اسلامی به مشاور رئیس‌جمهور گفت: در کلیات بحث، همه ما نمایندگان پیروان ادیان توحیدی، همراه نظام هستیم. گرچه به لحاظ جمعیتی، جمعیت ما رو به کاهش است و این خود زنگ خطر جدی است اما همین جمعیت موجود نیز تأثیرگذار و نقش آفرین است.

 
.
نسخه قابل چاپ