جمعه 28 تير 1398  
دفتر مقام معظم رهبری
ریاست جمهوری
منشور دولت تدبیر و امید
اخبار

یونسی، با نخبگان، دانشگاهیان و روحانیون اهل سنت استان آذربایجان غربی
تعصب، محصول عقب‌ماندگی و توسعه نیافتگی است

مشاور رئیس جمهور در جریان سفر استانی دولت تدبیر و امید به استان آذربایجان غربی، با جمعی از نخبگان،‌ دانشگاهیان و علمای اهل سنت این استان ملاقات و گفت‌ و گوی مفصلی داشت.

به گزارش انسجام ملی در این جلسه هم اندیشی، یونسی با تأکید بر ارادة حاکمیت به برابری و انسجام ملی، از برخی گروه‌ها و اشخاص افراطی به عنوان اختلاف افکنان میان اقوام و مذاهب یادکرد و گفت: این افراد خودسر در ارگانهای حاکمیتی، آگاهانه یا از سر ناآگاهی، تفرقه افکنی می‌کنند.یونسی در این دیدار گفت: ریشه اصلی تضادها و شکاف‌های قومی و مذهبی ناشی از نگرش فرهنگی جامعه است. نگرش فرهنگی جامعه می‌بایست به سمت مدارا و تحمل‌پذیری سوق داده شود.


ترویج فرهنگ تحمل و پذیرش دیدگاه مخالف از طریق نخبگان و علمای جامعه قابل تحقق است.

وی تأکید کرد: واگرایی و تعصب محصول عقب ماندگی و توسعه نیافتگی است و هیچ امری همچون تبعیض، موجب خشونت و افراطی‌گری انسان‌ها، نمی‌گردد.
یونسی افزود: براساس آموزه‌های دینی و فرهنگ ایرانی، اهمیت و منزلت تحمل دیگری بگونه‌ ایست که حتی به مدارا با دشمن نیز توصیه شده‌ایم.
به گزارش انسجام ملی،‌ در ابتدای این جلسه نخبگان و علمای اهل سنت به طرح خواسته‌ها، مطالبات و مشکلات اهل سنت در استان پرداختند: ضرورت اصلاح نگرش امنیتی نسبت به مسائل فرهنگی، قومی و مذهبی؛ اصلاح و رفع موضوعات اختلافی در کتب درسی با استفاده از اساتید اهل سنت برای تدریس دروس معارف اسلامی در دانشگاه‌ها؛ توصیه لازم؛ صداو سیما برای پرهیز از پخش برنامه‌های اختلاف افکن و ضد تقریبی؛ استفاده از افراد شایسته اهل سنت به عنوان قاضی برای رسیدگی به احوال شخصیه در مناطق اهل سنت نشین؛ توصیه بر عدم دخالت شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت، در مدارس علوم دینی؛ بکارگیری ائمه ‌جمعه و جماعت اهل سنت در مدارس مناطق اهل سنت؛ لغو ابلاغیه ثبت اسناد در خصوص منع ثبت ازدواج اهل تشیع در دفاتر ازدواج و طلاق اهل سنت؛ تعطیلی روز 12 ربع‌الاول (تولد حضرت رسول به روایت اهل سنت) در مناطق اهل سنت نشین.

 

عكس هاي مرتبط :
نسخه قابل چاپ