سه شنبه 17 تير 1399  
دفتر مقام معظم رهبری
ریاست جمهوری
منشور دولت تدبیر و امید
اخبار

شب گذشته (دوشنبه) آتش سوزی مهیب در پاریس رخ داد
آتش در کلیسای نوتردام فرانسه/ مناره کلیسا فرو ریخت

پاریس پایتخت فرانسه، شب پراسترسی را گذراند و دیشب پاریسی ها شاهد آتش سوزی مهیبی بودند. کلیسای جامع نوتردام، در این آتش مهیب سوخت و مناره این مرکز دینی و فرهنگی و تاریخی فرو ریخت.

به گزارش انسجام ملی، این آتش سوزی،‌ چندین ساعت طول کشید و بخش های مختلف کلیسا را درگیر آتش کرد. مسوولان پاریس، مرمت بخشی از این کلیسا را دلیل این حادثه ذکر کردند.

آتش سوزی به شکلی گسترده بود که نیروهای آتش نشانی و امدادی پاریس، تا  ساعت ها  قادر به مهار شعله های آتش نبودند تا اینکه مناره اصلی این کلیسا هم فرو ریخت.

بسیاری از رهبران جهان از این حادثه به تلخی یاد کرده و ابراز همدردی با مسیحیان جهان بویژه کاتولیک ها کردند. محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران نیز در توئیتی ضمن ابراز تاسف از وقوع این حادثه، با مسیحیان جهان ابراز همدردی کرد.

تاریخچه ساختمان این کلیسا به نیمه سده دوازدهم باز می گردد و حدود 200 سال طول کشیده تا این بنا کامل شود. این ساختمان که طول ،‌پهنا و ارتفاع آن به ترتیب،‌127، 40 و 33 متر است، از معماری بی نظیری در سبک گوتیک برخوردار است.

سفارت فرانسه در تهران نیز امروز سه شنبه با انتشار اطلاعیه ای از ابراز همدردی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی و مردم ایران،‌ قدردانی کرد.
 

نسخه قابل چاپ