جمعه 28 تير 1398  
دفتر مقام معظم رهبری
ریاست جمهوری
منشور دولت تدبیر و امید
اخبار

در سالروز درگذشت زرتشت پیامبر صادر شد
پیام تسلیت علی یونسی به زرتشتیان ایران و جهان

حجت الاسلام و المسلمین علی یونسی، در سالروز درگذشت حضرت زرتشت پیامبر زرتشتیان، با انتشار پیامی، فراررسیدن این روز را به زرتشتیان ایران و جهان، تسلیت گفت.

به گزارش تارنمای انسجام ملی،‌ در بخشی از این پیام آمده است: ایران، مهد ادیان و یکتاپرستی است و ایرانیان، کهن ترین ملت یکتاپرست دنیا هستند. حضرت زرتشت، پیامبر بزرگ پرودگار و "اوستا" (گاهان) کتاب آسمانی این پیام آور صلح، راستی و درستی است.

متن کامل این پیام به شرح زیر است:

 

بنام خداوند جان و خرد

پنجم دی ماه، سالگرد درگذشت "اشوزرتشت"، پیامبر زرتشتیان است. این روز را به همه ایرانیان عزیز زرتشتی و زرتشتیان جهان،‌ تسلیت می گویم.

ایران، مهد ادیان و یکتاپرستی است و ایرانیان، کهن ترین ملت یکتاپرست دنیا هستند. حضرت زرتشت، پیامبر بزرگ پرودگار و "اوستا" (گاهان) کتاب آسمانی این پیام آور صلح، راستی و درستی است. اشوزرتشت، مردمان این سرزمین را به پرستش "اهورامزدا" یا همان "خدای دانای بزرگ هستی بخش"، دعوت کرد و همگان را از چندگانه پرستی، پرهیز داد. حضرت زرتشت، قدیمی ترین پیام آور یکتاپرستی، رعایت حقوق بشر، راستی و درستکاری در جهان بود که ایرانیان را به "پندارنیک، گفتار نیک و کردار نیک"، دعوت کرد. این آموزه از تعالیم مشترک همه ادیان آسمانی است.

ما ایرانیان مسلمان نیز بدین جهت، به فرهنگ و تاریخ این سرزمین مباهات می کنیم و ظهور "آیین زرتشت" در ایران را به عنوان یکی از ادیان آسمانی و توحیدی، مایه فخر و مباهات می دانیم.

در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و در بیانات امام خمینی و مقام معظم رهبری، به درستی بر حضور و مشارکت فرهنگی، سیاسی و اجتماعی زرتشتیان و همه ایرانیان پیرو ادیان توحیدی و رعایت "حقوق شهروندی" آنان در جامعه و حکومت، تاکید شده است. بدین جهت، رعایت "عدالت اجتماعی" و "کرامت انسانی" تمام شهروندان ایرانی از اقوام و پیروان ادیان توحیدی، بر همگان لازم و ضروری است.

امسال که چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی ایران است، بسیاری بجاست که از همراهی، همدلی و همبستگی زرتشتیان و همه پیروان ادیان توحیدی با نظام،‌ تقدیر شده و یاد و خاطره شهداء، ایثارگران و جانبازان معظم آنان نیز، گرامی داشته شود. همچنین، دفاع حکومت از حقوق آنان را ارج نهیم و بر تداوم آن، تاکید کنیم.

ضمن ابراز تسلی خاطر و شادکامی، از خداوند بزرگ برای همه زرتشتیان عزیز، آرزوی آرامش و سلامتی توام موفقیت را مسئلت دارم.

علی یونسی


نسخه قابل چاپ