جمعه 1 شهريور 1398  
دفتر مقام معظم رهبری
ریاست جمهوری
منشور دولت تدبیر و امید
اخبار

در خواست مولوی عبدالحمید از رییس جمهور
آقای روحانی! معاونت اقوام و اقلیت ها ایجاد کنید

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان در گفتگوی ویدئویی با اعتماد آنلاین از دکتر حسن روحانی خواست که معاونتی با عنوان اقوام و اقلیت ها ایجاد کند.

به گزارش انسجام ملی، امام جمعه اهل سنت زاهدان، در این گفتگو به مشکلات اهل سنت در ایران نیز اشاره کرد و گفت: دغدغه اهل سنت است که در تهران مسجدی داشته باشند. بعضی از قوانین در این چهل سال جواب نداده‌اند.

این روحانی اهل سنت،‌همچنین درباره مباحث مرتبط با سفرهای خود اظهار داشت: محدودیت‌های من مربوط به سفرها بود که الان کم شده و ما امیدواریم که کاملاً رفع شود.

مولوی عبدالحمید در ادامه افزود: هر پدیده، حرکت، جنبش و انسانی به چهل سالگی که رسید باید به کمال برسد. اهل سنت آزادی مذهبی دارند اما در بسیاری جاها دغدغه و مشکلات هم دارند.

وی ادامه داد: در این چهل سال فرصت‌هایی پیش آمد که وزیر اهل سنت در کابینه حضور داشته باشد. حضور وزیر زن در کابینه نیز امری لامز است.

امام جمعه زاهدان در خصوص مسائل سیاسی برون مرزی گفت: مذاکره با آمریکا را رد نمی‌کنیم، اما توصیه هم نمی‌کنیم. نظرات همه را بگیریم و گفتمان و مذاکره اختیار کنیم.

مولوی عبدالحمید درباره اختلاف میان ایران و عربستان گفت: حل اختلاف ایران و عربستان یک مسئله حیاتی و مهم است. بعید می‌دانم بتوانم نقشی در این ارتباط ایفا کنم، چون مسئولیتی ندارم.

این روحانی اهل سنت در خصوص سفر به عبرستان و ملاقات هایی احتمالی با مقامات این کشور گفت: مسئولان جدیدی که در کشور عربستان سعودی هستند، شناخت زیادی روی ما ندارند. درباره ارتباط با عربستان هرچه از دست ما برآید کوتاهی نمی‌کنیم.

امام جمعه اهل سنت زاهدان در بخش دیگری از این گفتگو درباره مسائل و مشکلات استان سیستان و بلوچستان با تاکید بر اینکه مردم این استان با هرگونه خشونت مخلاف هستند، گفت: ما مردم استان سیستان و بلوچستان همه تلاشمان را می‌کنیم استان امن باشد.

او همچنین تأکید کرد: اگر از دست من برای آزادی گروگان‌ها کاری بر بیاید دریغ نمی‌کنم.

امام جمعه اهل سنت زاهدان درپایان در خصوص پدیده کودک همسری در این استان نیز نکاتی را متذکر شد و گفت: کودک‌همسری در استان به حداقل رسیده و در حال تمام شدن است.

 

نسخه قابل چاپ