دوشنبه 12 خرداد 1399  
دفتر مقام معظم رهبری
ریاست جمهوری
منشور دولت تدبیر و امید
اخبار

در دیدار رییس سازمان امور دیانت ترکیه
اندیشه های مولوی، پاسخگوی نیاز امروز بشریت است

حجت الاسلام و المسلمین دکتر علی یونسی، مشاور سابق رییس جمهور در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی، از مولوی عارف و شاعر نامدار مسلمان، به عنوان پیوند دهنده میان دو ملت ایران و ترکیه یاد کرد و گفت: مولوی به زبان فارسی شعر و سخن گفته ولی آنچه سروده زبان دل همه کشورهای مسلمان و مسلمانان است.

به گزارش تارنمای انسجام ملی، مشاور و دستیار سابق حسن روحانی در امور اقوام واقلیت های دینی و مذهبی، عصر شنبه در دیدار از پیش برنامه ریزی شده با دکتر "علی ارتاش"، رییس سازمان امور دیانت ترکیه، از مولوی عارف و شاعر نامدار مسلمان،  به عنوان پیوند دهنده میان دو ملت یاد کرد و اظهار داشت: مزار مولوی در قونیه ‌،‌مرکز توجه همه مسلمانان است. درست است که مولوی به زبان فارسی شعر و سخن گفته ولی آنچه سروده زبان دل همه کشورهای مسلمان و مسلمانان است.

این تحصیل کرده حوزه و دانشگاه، توجه به اندیشه های مولوی را به عنوان نیاز امروز بشریت، ضروری دانست،‌ و گفت: کافی است دو کشور و دو ملت ایران و ترکیه، مولوی را به خوبی به جهان بشریت معرفی کنند و همگان را به زندگی مسالمت آمیز در کنار هم توصیه نمایند. و این ظرفیت فرهنگی غنی است که در اختیار داریم.
 وزیر پیشین اطلاعات در بخش دیگری از سخنان خود از  ‌موضع و مقاوت دولت آنکارا در مقابل تجاوزات و زیاده خواهی های غرب و اسراییل ستایش کرد.


وزیر سابق اطلاعات، به سابقه اینگونه مواضع اشاره کرد و از سیاست ترکیه در خصوص حوادث تلخ غزه و ایستادگی در برابر امریکا و اسراییل و اخیرا برخی کشورهای زیاده خواه منطقه، قدردانی کرد و گفت: تاریخ چنین موضع گیری هایی که به نفع جهان اسلام و منطقه است را فراموش نمی کند و ما هم از اتخاذ این مواضع خرسندیم و امیدواریم که تداوم یابد.

دکتر علی یونسی، با ابراز خرسندی از پیروزی حزب اسلامگرای رفاه و توسعه،‌ و جایگزینی با دولت های پیشین نظامی و لائیک، از چنین دولتی، هر چند عرفی،‌ با عنوان دولت دینداران یاد کرد که از اسلام دفاع می کنند و در عین حال،‌ دولتی فراگیر، عرفی و سکولارند.

این مقام سابق دولت تدبیر و امید، از وجود دولتی با این ویژگی های اسلامی در کشور همسایه یعنی ترکیه ابراز خرسندی و خوشحالی کرد.
مشاور سابق رییس جمهور در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی، در ادامه حادثه کودتای چند سال پیش علیه دولت رجب طیب اردوغان نیز را نیز یادآور شد و از شکست این کودتا اظهار خرسندی کرد.

یونسی،‌ در ارتباط با همین کودتا، به مواضع هوشمندانه و به موقع دولت و دستگاه دیپلماسی ایران نیز اشاره کرد و خاطرنشان ساخت که این موضع جمهوری اسلامی که در راستای دوستی و مودت میان دو ملت و دو دولت ایران و ترکیه اتخاذ شد،‌به نفع امنیت منطقه و حفظ  رابطه دوستی دو کشور همسایه و کشورهای منطقه بود.

وزیر اسبق اطلاعات، همچنین از دو کشور مسلمان ایران و ترکیه،‌ به عنوان کشورهای حامی اسلام ضدخشونت ، و اسلام اخلاقی و رحمانی نام برد و تاکید کرد که دو ملت و دو دولت، با اسلام خشونت و جنگ افروزی ، اسلام افراطی و اسلام داعشی،‌ زاویه داشته و در مقابل آنان قرار دارند و این جریان های تروریستی افراطی را دشمن اسلام، بشریت و همه کشورهای اسلامی می دانند.

حجت الاسلام یونسی، در ادامه با اشاره به آمار فعالیت های دینی ارایه شده توسط رییس سازمان دیانت ترکیه، و نگاه به اسلام رحمانی، خاطرنشان ساخت که دولت آنکارا و تهران، همکاری خوبی برای مبارزه با جریان های افراطی ،‌خشن و داعشی و مهار این جریان خطرناک برای جهان اسلام داشته و دارند.

دستیار سابق رییس دولت تدبیر و امید، در بخش دیگری از سخنان خود، به همکاری های خوب اقتصادی و فرهنگی دو کشور و سابقه تاریخی و تمدنی دو ملت نیز اشاره و بر گسترش همکاریها در حوزه فرهنگ و دین نیز تاکید کرد.‌

این روحانی فعال و صاحب اندیشه در حوزه های ادیان و مذاهب، با ابراز خوشحالی از درک خوب هیات ترکیه ای از تمدن اسلامی،‌ یادآور شد که این فرهنگ و دین در کشورهای مسلمان است که گذشته های آنان را به هم پیوند می دهد.

یونسی در همین ارتباط از مولوی عارف و شاعر نامدار مسلمان،  به عنوان پیوند دهنده میان دو ملت یاد کرد و اظهار داشت: مزار مولوی در قونیه ‌،‌مرکز توجه همه مسلمانان است. درست است که مولوی به زبان فارسی شعر و سخن گفته ولی آنچه سروده زبان دل همه کشورهای مسلمان و مسلمانان است.

این تحصیل کرده حوزه و دانشگاه، توجه به اندیشه های مولوی را به عنوان نیاز امروز بشریت، ضروری دانست،‌ و گفت: کافی است دو کشور و دو ملت ایران و ترکیه، مولوی را به خوبی به جهان بشریت معرفی کنند و همگان را به زندگی مسالمت آمیز در کنار هم توصیه نمایند. و این ظرفیت فرهنگی غنی است که در اختیار داریم.

علی یونسی دستیار سابق رییس جمهور ایران در امور اقوام و اقلیت های دینی، در پایان، خاطرنشان ساخت که دولت ایران و شخص آقای روحانی، نخستین شعار و پیشنهادش در سازمان ملل متحد، که به رسمیت هم شناخته شد، تاکید بر اسلام ضد خشونت و مقابله با افراطی گری بود، و همچنان پیگیر تحقق کامل این پیشنهاد است زیرا دنیا به چنین اندیشه های روشن و بشری نیازمند است.

به گزارش تارنمای انسجام ملی، در این دیدار دکتر علی ارباش، رییس سازمان دیانت ترکیه نیز در سخنانی، به فواید و دست آوردهای خود از سفر به ایران، همچنین دیدارهای مکرر با ایرانیان در مکه مکرمه و حج، اشاره داشت و نتیجه این دیدارها را خوب و مفید فایده دانست.
علی ارباش همچنین، توضیحاتی در خصوص سازمان وساختار سازمان دیانت در ترکیه و سیستم دولت این کشور برای آگاهی حاضرین در جلسه ارایه کرد.
 

در این دیدار سفیر ترکیه در ایران نیز در جلسه حضور داشت. هیات پانزده نفره ترکیه ای به ریاست رییس سازمان دیانت این کشور، به دعوت رسمی دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی، آیت الله اراکی، به جمهوری اسلامی سفر کرده بود.‌

در این هیات، علاوه بر پرفسور علی ارتاش، رییس سازمان دیانت ترکیه، دکتر "اکرم کلش"، رییس شورای عالی دینی ترکیه، و دکتر "سلیم آرگون"، معاون سازمان دیانت، و تعدادی از مدیران ارشد این سازمان نیز حضور داشتند.

 

عكس هاي مرتبط :
نسخه قابل چاپ