پنجشنبه 15 خرداد 1399  
دفتر مقام معظم رهبری
ریاست جمهوری
منشور دولت تدبیر و امید
اخبار

در گفت و گوی تفصیلی با ایرنا پلاس
روایت یونسی از نقش حکمیت در پرونده زهرا کاظمی / تحلیل رفتار مخالفان افراطی دولت

علی یونسی نماینده ویژه رییس جمهوری در گفت و گویی اختصاصی با ایرنا پلاس، ضمن پاسخ به سوالات خبرگزاری رسمی کشور در خصوص موضوعات مختلف داخلی و خارجی، روایتی تازه نیز از نقش حکمیت در پرونده زهرا کاظمی، تحلیل رفتار مخالفان افراطی دولت و همچنین، مدیریت آتی قوه قضاییه ارائه کرد.

به گزارش انسجام ملی، متن کامل این گفت و گوی تفصیلی که بازتاب فراوانی هم در رسانه های داخلی و خارجی داشت،‌ به شرح زیر است:

ایرناپلاس: شما که به مسائل منطقه و مسائل امنیتی  اشراف دارید، به نظرتان چه عواملی را می‌توان به عنوان زمینه حوادث تروریستی اخیر کشور برشمارد؟
یونسی: حادثه تلخ و ناگواری که در سیستان و بلوچستان رخ داد کام همه را تلخ کرد. در ایامی که مردم به خاطر چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی شاد بودند، این حادثه رخ داد و همه ملت ایران، به خصوص مردم اصفهان و سیستان و بلوچستان را ناراحت و متأثر ساخت. همه مردم عزادار شدند. لازم می‌دانم به خانواده این عزیزان، به سپاه پاسداران و نیروهای مسلح تسلیت عرض کنم و همچنین لازم می دانم یک تشکر کامل و ویژه و عمیق هم از علمای اهل سنت کشور داشته باشم که قاطعانه این خشونت و جنایت تروریستی را با هوشمندی کامل محکوم و از انقلاب خود حمایت کردند.
 این حرکت علماء و فرهیختگان اهل سنت میهن، برای ما خیلی خوشایند و خوشحال‌کننده و البته برای دشمن بسیار مأیوس‌کننده است. زیرا  آنهایی که این اقدام تروریستی را طراحی کرده و پشت پرده این حنایت بودند، همزمان با توطئه‌ای که در ورشو پایتخت لهستان،‌ طراحی شده بود،‌ تلاششان این است که در داخل ایران اختلاف و ناامنی ایجاد کنند. آن‌ها تصور  می‌کردند می‌توانند بین هموطنان شیعه و سنی اختلاف، تفرقه و دودستگی  ایجاد کنند و فتنه ای به راه بیاندازند که البته با هوشمندی همه در داخل کشور، نیتجه عکس داد و توطئه به خود طراحان بازگشت.
 این حمایت علمای اهل سنت و مردم سیستان و بلوچستان از جمهوری اسلامی و از نیروهای مسلح،‌ به روشنی نشان داد که این توطئه‌ شکست خورده و خللی در صفوف و انسجام ملت بیدار ایران ایجاد نشده است. در عین حال،‌ همین اتفاق تلخ ،‌ سبب شد که انسجام و وحدت ملی به بهترین وجه به نمایش گذاشته شود. طراحان این جنایات، هم در ورشو در برقراری اتحادی علیه ایران شکست خوردند و هم در داخل نتوانستند بین مردم فهمیم از اقوام مختلف،‌ اختلاف ایجاد کنند.
ایرناپلاس:‌ بالاخره آنان روی یکسری از گروه‌های داخلی سرمایه‌گذاری می‌کنند تا بتوانند نقشه‌های خود را اجرایی کنند. به نظر شما برای خنثی کردن طرح‌های آنان باید چه اقداماتی انجام داد؟
یونسی: آن‌ها از گذشته بر روی شکاف‌های قومی، مذهبی و مناطق محروم متمرکز بوده‌اند و تلاش می‌کردند بین اقوام ایرانی، ادیان و مذاهب کشور اختلاف و فاصله ایجاد کنند ولی همواره شاهد بوده ایم که موفق نشده‌اند یا بسیار محدود و حداقلی به اهداف خود رسیده اند. به تعبیری دشمنان و طراحان ایجاد ناامنی و اختلاف در ایران، تنها توانستند تعداد بسیار محدودی از ترور‌یست‌ها را جذب طرح های مداخله جویانه ی ضد مردمی و تروریتسی خود نمایند، ولی اکثریت و غالب مردم فهیم استان های سیستان ‌و بلوچستان،‌ کردستان یا سایر مناطقی که هموطنان اهل سنت یا قومیت‌های مختلف در آنجا ساکن هستند،‌ اکثریت بالا، در حد بالاتر از نود و پنج درصد، با تروریست ها همراه نشدند و دل در گرو جمهوری اسلامی و امنیت و توسعه و پیشرفت میهن دارند. هرچند منکر وجود مشکلات نیستیم، و کاستی های نیز مثل سایر مناطق کشور در آن مناطق هم وجود دارد، ولی بهرحال دشمنان نتوانستند از این شکاف، که ما آن را فرصت می دانیم وارد، و بر موج تفاوت های طبیعی قومی، مذهبی و دینی سوار شوند.

ایرناپلاس: در دو سال گذشته حوادث تروریستی مختلف در کشور رخ داده که عمده هدف آنان هم، نیروهای مسلح کشور بوده است. آیا ریشه این حوادث به ضعف در کشور برمی‌گردد یا اینکه آنان با توان مضاعفی وارد عمل شده‌اند؟‌
یونسی: البته در مواردی اشکال به خودمان وارد است. بی تردید طراحان چنین توطئه هایی آن‌ مقدار قوی نیستند. ضعف‌هایی در داخل هم وجود دارد. برای نمونه در حادثه خوزستان، متاسفانه تسامحی در برنامه های  برگزارکنندگان مراسم وجود داشت. در حادثه سیستان و بلوچستان هم بخشی از علل این حادثه،‌ به وجود چنین غفلت هایی باز می گردد که تروریست ها و دشمنان چنین جسارت هایی پیدا می کنند. توجه داشته باشید که در پیام رهبری به سپاه هم،‌ تأکید شده که باید همه این جهات در نظر گرفته شود تا مانع از تحرکات عناصر نفوذی شویم.
     اما اینکه حادثه‌ای در استانی یا حتی در تهران رخ داد به این معنی نیست که در ایران ناامنی وجود دارد. امنیت سیستان‌ و بلوچستان، کردستان، خوزستان و تهران با هم فرقی نمی‌کند. اگر چنانچه در تهران حادثه‌ای رخ داد، و از مردم تهران بپرسید، آن‌ها می‌گویند احساس ناامنی نمی‌کنند، چون مردم به قوت نیروهای مسلح و سازمان‌های امنیتی اعتماد دارند. یک حادثه نمی‌تواند اعتماد مردم را سلب کند و احساس امنیت را از مردم بگیرد. در مناطق کردستان، سیستان‌وبلوچستان هم مثل تهران احساس امنیت کامل وجود دارد و فرقی با تهران نمی‌کند. حتی امنیت کردستان از اینجا بهتر است. یک یا دو حادثه در طول چند سال، عدد عجیبی نیست؛ این حوادث در همه جای دنیا وجود دارد، حتی در اروپا هم هست. اما خوشبختانه ایران بین کشورهای منطقه امن‌ترین کشور است. این اتفاقات پیش می‌آید و دیگران تبلیغ می‌کنند تا احساس ناامنی را بین مردم ترویج کنند. رخداد یک یا چند حادثه تروریستی در یک کشور در طول سال به معنی این نیست که ناامنی در کشور وجود دارد.
من به عنوان کسی که سیستم امنیتی خودمان را خوب می‌شناسم، می‌گویم ما قوی‌ترین سازمان‌های امینتی منطقه را داریم. ولی باز این به آن معنا نیست که وقوع چنین حوادثی به طور کلی منتفی باشد. هر چند که هنوز تلخی آن در کام ما هست،
 توجه داشته باشید که ما مرز طولانی با پاکستان داریم و روابط بین مردم مرزی دو کشور از قدیم بوده است. این در حالی است که پاکستان هم به این مناطق صعب‌العبور مرزی مسلط نیست. بلوچستان پاکستان تقریبا یک ایالت نیمه ‌مستقل است و حتی ارتش پاکستان هم به آن تسلط کامل ندارند. ضمن اینکه بخش‌هایی از مرز افغانستان در هم‌مرزی با ایران هم هست که دولت مرکزی آن کشور عملا تسلطی بر آن ندارد و در نتیجه این مرزها را باید خودمان کنترل کنیم. در این شرایط بعید و عجیب نیست که عده‌ای نفوذ کنند و حادثه بیافرینند. و در نظر داشته باشید که با این شرایط اگر نهادهای امنیتی و نظامی ایران بر اوضاع مسلط نبودند، امکان وقوع چنین حوادثی در مناطق مختلف کشور زیاد بود.

ایرناپلاس: ‌بعد از این حادثه برخی معترض شدند که این اتفاقات حاصل دیپلماسی دولت و برجام است. جریان‌هایی دنبال این هستند که القاء کنند گفتمان دولت یازدهم و دوازدهم به ویژه در حوزه دیپلماسی و سیاست خارجی، آزمون خود را پس داده و شکست خورده است. نظر شما در این باره چیست؟‌
یونسی: امنیت همه کشورها یک مسأله صرفا داخلی نیست، بلکه همه‌جانبه است. امنیت یک کشور زمانی کاملا تأمین می‌شود که در تعریف و تعامل و همکاری با همه کشورها قرار داشته باشد. هیچ کشوری به تنهایی نمی‌تواند، امنیت را برای خودش تأمین کند؛ نه چین، نه آمریکا و نه ایران. نه چین نه روسیه نه اروپا و نه هیچ کشو.ر دیگر.
 امنیت یک مقوله جهانی، بین‌المللی و منطقه‌ای است وتامین آن با همکاری همه کشورها میسر است. گفتمان دکتر روحانی رئیس محترم دولت، هم تنش‌زدایی با منطقه و هم با جهان است. اساسا مهم‌ترین دستاورد برجام هم این بوده است. برای اینکه قبل از برجام ما تحریم همه‌جانبه بوده‌ایم و در ذیل  فصل هفتم شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار داشتیم و به ناحق به عنوان کشوری ضد امنیت جهانی معرفی می شدیم. از خاطر نبریم که تجربه جهانی نشان داده که هر کشوری که در ذیل فصل هفتم قرار می‌گیرد، به حق یا به نا حق جنگ بر آن کشور تحمیل می شود که عراق و افغانستان نمونه ای از این موضوع هستند. مهم‌ترین خدمت دولت تدبیر و امید، شکستن این قطعنامه‌ها و خارج شدن، ایران از ذیل فصل هفتم شورای امنیت و جلوگیری از جنگ‌های احتمالی بود. لذا برجام بزرگ‌ترین خدمت به مردم ایران بود.
اگر ترامپی در کار نبود و از طرفی در داخل با دولت همکاری می‌شد، مشکلات منطقه‌ای وجود نداشت و با عربستان تنشی نداشتیم، و برخی سران این کشور،‌ بهانه برای توطئه پیدا نمی کردند،‌ اوضاع متفاوت از شرایط فعلی بود.
متاسفانه افراد معدود و تند و بی مسوولیتی در داخل هستند که همه هدفشان برهم زدن تعادل سیاسی داخلی، ایجاد اختلاف میان جناح‌های مختلف و میان ایران و کشورهای منطقه است و با اعمال خود که به دولت و نظام هم ارتباطی ندارد، برای برخی کشورهای بهانه گیر ایجاد نگرانی می کنند تا ایران هراسی در دستور کار قرار بگیرد.
می‌بینیم، نتانیاهویی که یک نخست‌وزیر بیمار و مریض و رییس رژیمی اشغالگر است و در داخل سرزمین اشغالی نیز مشکلات زیادی دارد، توانسته نگرانی ساختگی را به همه منتقل کند و موضوع اصلی آن‌ها در پشت پرده این است که میان اعراب و اسرائیل آشتی ایجاد شود و همه را در مقابل  ایران قرار دهند.
این را از نظر نباید دور داشت که هدف اصلی اشغالگران اسرائیل، ایجاد جنگ جدیدی در منطقه و بین مسلمانان است. ممکن است اروپایی‌ها و آمریکا نیز از این هدف خطرناک،‌ باخبر باشند اما اسرائیل به دنبال تحمیل این نظر است و متأسفانه برخی کشورهای عربی تحت تأثیر این القاء و تبلیغات ماجراجویانه و جنگ طلبانه اسرائیل هستند.
نکته بسیار مهم این است که امنیت و بقاء اسرائیل در ناامنی  منطقه و بروز جنگ میان کشورهای منطقه و مسلمان است. ما همانگونه که دوست مردم فلسطین هستیم دوست کشورهای همسایه نیز هستیم. لذا هر زمان که آرامش در منطقه حاکم شود، مشکلات و انزوای اسرائیل بیشتر خود را نشان می‌دهد.
ایرناپلاس:‌ به نظر شما اهداف معدود تندروهای داخلی چیست؟ آنان به دنبال چه هستند؟
یونسی: افراطی‌های داخل کشور ممکن است اهداف متفاوتی داشته باشند ولی افراد ناسالم نیز در میان آن‌ها وجود دارد. تعدادی از آن‌ها احساس می‌کنند اگر این دولت کنونی موفق نشود و  زمین بخورد، مردم در انتخابات آتی به آنان اقبال نشان خواهند داد و به آن‌ها رأی می‌دهند و تصور می‌کنند شکست این دولت، به معنای پیروزی آن‌هاست. و اتفاقا بر اساس همین نگاه و تحلیل، تحریکاتی را سال گذشته در مشهد و دیگر شهرها سازمان دادند. این تحریکات در نقطه آغاز، به ضرر دولت بود اما بعدها به ضرر کل کشور شد. این تحریکات به زیان نه فقط دولت بلکه کل کشور و نظام جمهوری اسلامی است.
متأسفانه عده‌ای با این حرکات تند و ماجراجویانه و نسنجیده، جمهوری اسلامی را گروگان گرفته‌اند و به ظاهر خود را طرفداران واقعی جمهوری اسلامی و انقلابی معرفی می‌کنند اما رفتار و عملکرد آنان، خسارت برای جمهوری اسلامی و به نفع ترامپ و اسرائیل است. چهل سال است مدام گفته شده و حضرت امام(ره) و مقام رهبری هم گفته‌اند کسانی که رفتارشان به نفع دشمن است یا فریفته شده‌اند یا مهره نفوذ هستند.
به این نکته فنی توجه داشته باشید که نفوذ در میان جریان‌های افراطی آسان است؛ برای مثال داعش. ما معتقدیم جریان افراطی داعش، تحت نفوذ آمریکا است. ممکن است به ظاهر داعشی‌ها، افرادی دیندار باشند اما هیچکس تردیدی در ان  ندارد که عملکردشان به زیان اسلام، کشورهای مسلمان، و به نفع اسرائیل بوده است.
 در حادثه یازده سپتامبر هم می‌توان این اتفاق را اینگونه تحلیل کرد. در ظاهر با دستور القاعده و بن‌لادن آن اتفاق رخ داد اما نتیجه آن، حمله آمریکا  به عراق و افغانستان و نابودی و انهدام کامل این دو کشور بود. نشانه های تحقق نفوذ در جریان‌های افراطی، چیزی جز شعارهای تند و حرکت‌های تند نیست و به جز این دو مشخصه،‌ به چیز دیگری احتیاج ندارد و این اصل، در تمام گروه‌های افراطی دنیا چه افراطی مذهبی، چه قومی و... صادق است.
ایرناپلاس:‌ جریان مقابل دولت می‌گوید علی‌رغم پایبندی ایران به برجام،‌ هم آمریکا برجام را برهم زده و هم اروپا کمکی نکرده است. تهدید به جنگ هم که همچنان مطرح است، شاهد تحرکات تروریستی هم که هستیم. این درحالی است که مشکلات مردم چندین برابر هم شده است. مردم الان می‌پرسند اینها دیگر هزنیه ی چیست؟
البته در شرایط کنونی چاره‌ای دیگر وجود ندارند چون به نوعی جنگ اقتصادی بر کشور تحمیل شده است. نه مردم، نه اصلاح‌طلبان، نه اصول‌گرایان، نه دولت مایل نبودند در معرض تحریم قرار بگیرند. هیچ‌کس موافق تحریم نیست. اما این شرایط مانند جنگ نظامی قبلی بر کشور ما تحمیل شده است و چاره‌ای دیگری جز مقاومت و تدبیر برای خروج از این شرایط وجود ندارد.
توجه داشته باشید که اروپایی‌ها هم تحت تسلط روانی آمریکا هستند و هم اینکه تسلط کامل  بر شرکت ها و  بخش‌های اقتصادی خود ندارند و در حال ایجاد یک سازوکار دولتی هستند تا بتوانند روابط تجاری با ما برقرار کنند و البته فرصتی برای آن‌ها ایجاد شده تا سرانجام بتوانند از این سلطه طولانی دلار خود را خارج کنند، ما نیز باید همکاری کنیم. بالاخره این دوران تمام می‌شود. هم ترامپ شکست خواهد خورد و هم برجام از این وضعیت نسبتا مبهم خارج خواهد شد. ما چاره‌ای جز پایبندی به برجام نداریم و نگاه عقلانی هم،‌ همین را به ما توصیه می کند. و در این مسیر چاره‌ای جز حفظ وحدت و مقاومت نیست.
ایرناپلاس: برخی می‌گویند همانطور که برجام در نهایت اثرگذاری بر زندگی مردم نداشت،‌ درباره اف.ای. تی.اف هم بزرگنمایی می‌شود و در صورت تصویب این لوایح هم باز تغییری در وضعیت ایجاد نخواهد شد.
یونسی:‌ این اشتباه است که بگوییم برجام تأثیری بر بهبود زندگی اقتصادی مردم نداشته است. در چهار سال اول دولت تدبیر و امید،‌ سرمایه‌گذاری‌ها زیاد انجام گرفت و ارز و تورم در حالت ثابتی نگاه داشته شد و این ها همه به خاطر برجام بود.
ایرناپلاس: خب کشور در شرایط رکود بسر میبرده است.
رکود وجود داشت اما اگر اتفاقات اخیر رخ نمی‌داد رکود هم می‌شکست. در چهار سال اول تورم و گرانی وجود نداشت. ثبات به بازار اقتصاد و  کسب و کار و زندگی مردم باز گشته بود، اما اتفاقات بین المللی، انتخابات آمریکا و برخی فشارهای داخلی چنین شرایطی را برای کشور رقم زد اما همه می دانیم که نه دولت و نه نظام، تمایلی به این امر نداشتند و حتی برای اروپایی‌ها هم غیرقابل پیش‌بینی بود. عده‌ای می‌گویند در برابر آمریکا تسلیم شویم اما این کار مصلحت نیست و عزت ملی ما را پایمال و فایده‌ .و سودی هم ندارد. به هر صورت همانطور که گفتم در شرایطی کنونی. هیچ راه حلی جز مقاومت همراه با تدبیر و هوشیاری وجود ندارد. تأکید بر وحدت هم به این علت است که آن‌ها پیش‌بینی می‌کردند با خروج آمریکا قیمت ارز در کشور افزایش می‌یابد و انقلاب اسلامی ایران چهل سالگی خود را نمی‌بیند، قحطی و بیکاری افزایش یافته و غیرقابل کنترل می شود. حوادث دی ماه سال گذشته هم به آنها علامت‌هایی داد. اما آنچه که تصور می‌کردند. نشد و  دیدند که دولت در حال تسلط بر اوضاع و ثابت نگه داشتن ارز است.
 اکنون پیش‌بینی‌های لازم برای ارزاق عمومی و نیازهای اقتصادی جامعه  هم شده است و برای مقابله با برخوردهای اقتصادی غیرقانونی آمریکا هم راه حل‌هایی پیدا می‌شود که بتوانیم آثار منفی تحریمهای آمریکا را بیشتر کاهش دهیم. دولت، نظام، چپ و راست و همه اصلاح‌طلبان شناخته شده و قدیمی بر حفظ وحدت تأکید دارند. البته ما باید برای روابط با کشورهای منطقه، راه حلی پیدا کنیم و در داخل کشور آشتی ایجاد کنیم و کینه ورزی و تندروی‌ها را از بین ببریم. باید آشتی ملی ایجاد شود و با کشورهای منطقه نیز ارتباط برقرار شده و به سمت تنش زدایی منطقه ای و جهانی حرکت کنیم و به معنای واقعی و در عمل باید آشتی ملی ایجاد کنیم.
ایرناپلاس: برخی، یکی از مصادیق آشتی ملی را رفع حصر می‌دانند و گروه‌های مختلف منتظر حل شدن آن هستند.
یونسی: موضوع حصر قدم به قدم به سمت حل شدن پیش می‌رود. الان در مورد شخص آقای کروبی این اتفاق به صورت آرام در حال وقوع  است و پیش بینی من این است که مسأله حصر بعد از چند ماه شکسته شده و تقریبا رفع شود.
همانمطور که گفتم وحدت ملی و گفتگوی ملی یک اصل است. اصلاح‌طلب و اصولگرا هر دو باید در فرایند رقابت‌های داخلی حضور داشته باشند و هیچ‌کدام از این دو جریان سیاسی اصیل را نمی توان حذف کرد. نشاط سیاسی در کشور تنها  با حضور همه جریان‌های سیاسی قابل تحقق یافتن است.
ایرناپلاس: برخی می‌گویند در وضعیت فعلی کشور، دولت دو موضوع را رها کرده است؛ یک، مقابله با گروه‌های تندروی داخلی و دو، رسیدگی به معیشت مردم. به نظر شما این نظر صحیح است؟
یونسی: این یک واقعیت است که متاسفانه دولت زیر ضرب عناصر افراطی و رقیب تندروی خود است و متحمل آسیب هایی هم شده است اما چاره‌ای جز تحمل ندارد و رو در رویی دولت با این جریان های تند و افراطی به نفع کشور و خود دولت نیست. اما در مورد مشکلات مردم باید گفت این نگاه، ناشی از تبلیغات همین افراد و گروه‌هاست. دولت هر آنچه از امکاناتی که در کشور وجود دارد را در اختیار مردم گذاشته و چیزی برای پنهان کردن ندارد. متأسفانه رسانه‌های ملی ما مدام و به ناحق بر طبل تبلیغ می کوبند که دولت به فکر مردم نیست. در برنامه بدون تعارف رسما گفته می‌شود دولت برای مردم کاری نمی‌کند. اگر دولت پول داشت کجا خرج می‌کرد؟ الان دولت در تلاش است تا از بودجه بخش‌های حاکمیتی و فرهنگی هم بکاهد و برای رسیدگی به مردم مورد استفاده  قرار دهد. دولت در فشار تحریم است و بر اساس بودجه‌ای که پیشنهادش را به مجلس داده در حال اداره کشور است. باید از مخالفان تندرو پرسید که اگر در چنین شرایطی کار دست آن‌ها بود چه می‌کردند؟ و چه می توانستند بکنند.
 
خواسته دولت این است که اجازه داده شود تا در داخل کشور امنیت برقرار گردد، در منطقه نیز روابط خوبی با کشور ها بوجود آید و سرمایه‌گذاری لازم نیز صورت پذیرد تا اشتغال رونق بیشتری پیدا کند. اما مخالفان به شکل های مختلف اجازه نمی‌دهند که این اتفاق رخ دهد. وقتی ناامنی اقتصادی و سرمایه گذاری وجود داشته باشد،‌ چطور می‌توان به سرمایه‌گذاری امید داشت؟
ایرناپلاس:‌ پس با این تفاسیر بنظرتان ما به سمت آشتی ملی می‌رویم یا در جهت مخالف آن؟ برای اینکه به این سمت برویم چه کاری باید انجام داد؟ ما سال آینده انتخابات را در پیش رو داریم و بسیاری از گروه‌های سیاسی انتظار دارند انتخابات خوبی برگزار شود. آقای کدخدایی هم گفته است انتخابات پرشوری خواهیم داشت اما با وجود این موضوعات آشتی ملی دیده نمی‌شود. نظر شما چیست؟
یونسی:‌ وحدت لازم در کشور وجود دارد. چنانچه شاهد برخی دعواهای سیاسی هم باشیم به این معنا نیست که وحدت وجود ندارد. 22 بهمن نماد این وحدت است. نشانه نشاط سیاسی است.
من معتقدم  انتخابات آینده پرشور خواهد بود و حدس هم می‌زنم شورای نگهبان برای حضور بیشتر مردم سخت‌گیری کمتری خواهد داشت و مجلس آینده مجلسی بانشاط‌تر و بهتر خواهد بود؛ این پیش‌بینی من است. معتقدم که مجلس آینده مسئول‌تر خواهد بود. تغییراتی که در بخش‌های مختلف صورت می‌گیرد، مثبت می‌دانم. هم در حوزه جوان‌گرایی و هم در حوزه امامان جمعه و حتی در قوه قضاییه.
ایرناپلاس: تغییرات قوه قضائیه را مثبت می‌دانید؟
بله. هم گزینه‌ای که مطرح شده است و هم کسانی که بنا هست به کمک ایشان بیایند را مثبت می‌بینم؛ چون از درون قوه قضاییه می‌آیند. اینکه این افراد از درون قوه قضاییه می‌آیند نشانه ی خوبی است. و قطعا بهتر از انتخاب هایی است که از خارج قوه می‌آیند و این حوزه  را نمی‌شناسند و بعضا شاید تا آخر هم نشناسند و اشتباهات خود را اصلاح نکنند.
همینجا لازم می‌دانم از مرحوم آیت‌الله هاشمی شاهرودی نام ببرم. ایشان یکی از موفق‌ترین رؤسای قوه قضاییه بود. البته در ابتدا تندروی‌هایی وجود داشت و در اجرای برخی از احکام تندروی شد اما این مرحوم،؛ خیلی زود متوجه شد که باید تغییراتی در برخی روش ها صورت پذیرد و از آن زمان به بعد خدمات زیادی را به دستگاه قضایی عرضه کرد و روش را تغییر داد؛ تخلیه زندان‌ها و زندان زدایی از اقدامات خوب و موثر ایشان بود.اما متاسفانه برخی بزرگان بر این روش نماندند.
ایرناپلاس: آقای رئیسی که گفته می شود، گزینه ریاست قوه قضاییه هستند فارغ از بحث سیاسی در بحث قضایی، عملکردهایی دارد که شاید محل مناقشه‌ باشد از طرفی رقیب آقای روحانی نیز بوده‌اند. این موضوع چگونه اشکالی ایجاد نمی‌کند؟
یونسی: صرفنظر از این بحث ها،‌ چون آقای رئیسی از درون سیستم قضایی برخواسته است من ایشان را گزینه مناسب‌تری از ده سال گذشته می‌دانم. همین رقیب بودن ایشان به نوعی بازدارنده است. کسانی که چهل سال کار قضایی کرده‌اند این فرهنگ بر آن‌ها مسلط شده که چگونه عمل کنند. می‌دانند که قوه مجریه رقیب است و باید رعایت برخی نکات صورت پذیرد. آقای شاهروی بعد از پایان ماموریت من در وزارت اطلاعات،‌ از من خواست که رئیس سازمان بازرسی کل کشور باشم من قبول نکردم و برای این نپذیرفتن، دلیل داشتم. چون من خود را در موضع مخالف دولت احمدی‌نژاد می دیدم و تصورم این بود که  اگر در این جایگاه قرار بگیرم که وظیفه اش، کنترل و نظارت بر دولت است این از موارد رد در مباحث حقوقی است یعنی قاضی در جایی که بیم طرفداری یا جانبداری وجود دارد باید برخلاف یا به احتیاط عمل کند. این را امثال آقایان رئیسی، محسنی اژه‌ای و پورمحمدی و رازینی خوب می‌دانند.
 تجربه‌ای در این زمینه دارم که وقتی پرونده زهرا کاظمی مطرح و بین دولت و قوه قضاییه اختلاف بالا گرفت و  مرتضوی اصرار داشت و مدعی بود که  این خانم توسط وزارت اطلاعات به قتل رسیده است و چون قدرت را در دست داشت ملاحظه چیزی را نمی‌کرد، لذا من راه حل نزاع در موقعیت  وزیر اطلاعات، سه نفر را به عنوان حکم خدمت مقام معظم رهبری معرفی کردم. این سه نفر، آقایان رئیسی، محسنی اژه‌ای و الهام و هر سه از مخالفین اصلاح‌طلبان و دولت بودند ولی من، آنان را به عنوان حَکَم پیشنهاد کردم.
در ابتدا برای رئیس وقت قوه قضاییه سخت بود که زیر بار چنین پینشهادی برود ولی مقام معظم رهبری دستور دادند که پیشنهاد وزیر اطلاعات پذیرفته شود و حتی وقتی که من آنان را معرفی کردم معاونین من، در وزارت اطلاعات هم متعجب شدند و معتقد بودند که این ترکیب، وزارت اطلاعات را از پیش محکوم می‌کند اما من چنین اعتقادی نداشتم و میگفتم که این‌طور نیست؛ بر اساس شناختی که از این‌ آقایان داشتم، مطمئن بودمخ که حتی اگر مرتضوی را مقصر نشناسند و محکوم نکنند، اما وزارت اطلاعات را تبرئه می‌کنند و این اتفاق هم افتاد.
این گروه، آمدند حدود 40 روز تحقیق و بررسی کردند، اسناد را دیدند،‌حرف ها را شنیدند و بعد، صریحا نوشتند که این حادثه مطلقا هیچ ربطی به وزارت اطلاعات ندارد و وزارت توسط همین سه نفر تبرئه شد.
بهرحال من به آقای رئیسی و تیمی که با ایشان شروع به کار می‌کند، خوش‌بین هستم. ممکن است بیشترشان از نظر سلیقه سیاسی با من مخالف باشند اما من مطمئن هستم که آن‌ها حرفه‌ای عمل می‌کنند و نه سیاسی. آفت قضاوت ، سیاسی و جناحی عمل کردن است. سیستم قضایی باید حرفه‌ای و بی‌طرف عمل کند.
ایرناپلاس: شما در دولت تدبیر و امید دستیار ویژه رئیس‌جمهوری بودید،‌ چرا نقش شما در دولت دوازدهم کم‌رنگ شد؟ برخی می‌گویند این کم‌رنگ شدن نقش شما در دولت جدید به خاطر مواضع و فعالیت‌های شما در دولت قبل در حوزه اقلیت‌ها بوده است.
 یونسی:‌ بنا نداریم با این حمایت جدی که از دولت کردیم دوباره انتقاد کنیم. هر دولتی اشتباهاتی دارد و کسی نمی‌گوید که معصوم است. ولی بطور کلی ژس از اجرای قانون منع بکار گیری بازنشستگان ما همچنان در یک قالب قانونی دیگری همکاری با دولت را ادامه می دهیم. و اتفاقا با آمدن آقای دکتر واعظی همکاری ما راحت و روان تر گردیده است. درخواست های ما به موقع به محضر رییس جمهوری محترم می رسد و در فاصله کوتاه دستورات لازم برای پیگیری ابلاغ می شود.
 پیش از این، پیشنهادات و نظرات در این حوزه، کمتر و شاید با فاصله به نظر رییس جمهوری می رسد، و  به نظر در برخی موارد هم به نظر آقای رئیس‌جمهوری به هر دلیلی نمی‌رسید. ولی در حال حاضر، با حضور آقای دکتر واعظی، ما هر مکاتبه‌ای که درباره اقوام و اقلیت‌ها و مذاهب با آقای رییس جمهوری یا خود اقای دکتر واعظی می کنیم، عموما همان روز به نظر  رئیس جمهوری می‌رسد و دستور لازم اخذ می‌شود و من این سرعت در کار و دریافت نتیجه برای حل مشکلات اقوام واقلیت های دینی و مذهبی را نتیجه تلاش های ویژه جناب آقای واعظی می‌دانم. حداقل ایشان درباره حوزه ماموریت ما به ‌روز عمل می کنند و مکاتبات ما را همان روز پاسخ می‌دهد و تاکنون نیز هیچ پیشنهادی که برای اصلاح امور این بخش مهم داده شده، رد نکرده و به پیشنهادها بیشتر توجه می‌شود.
نلاش ما در این حوزه این است که ذهنیت تبعیض را برداریم و ضمن تقویت این گفتمان،‌ احساس تبعیض را در میان هموطنان اقوام واقلیت های دینی و مذهبی از بین ببریم. .
یکی از  اهدف مهمی که من در دستیاری ویژه آن را  دنبال می‌کردم نهادینه کردن گفتمان انسجام ملی و  جا انداختن این ضرورت بود و نتیجه آن، هم رأی قاطع به آقای روحانی در دور دوم بود. اگرچه من در این باره هزینه زیاد دادم. ولی الان شاهد هستیم که رقبای دولت هم به این ضرورت رسیده اند و در همین مسیر و با همین روال حرکت می‌کنند از جمله آقای رئیسی در آستان قدس، همایش ادیان برای این بخش از هموطنان برگزار کردند و به نظرم کار بسیار خوبی هم انجام گرفت.
اساسا اینکه همه بخش های نظام و نهادها و جریان های سیاسی رقابت می‌کنند تا مشکلات خود را با اقوام و مذاهب و ادیان مرتفع سازند، ناشی از گفتمان دولت بود و خوشبختانه در این زمینه موفق بودیم و این را امر مبارکی می دانم.
 در کنار این، اقدامات عملی هم در حوزه خواص داشتیم. یعنی اقلیت‌ها باید خودشان در حاکمیت حضور داشته باشند تا باورشان بشود که تبعیضی وجود ندارد. این موضوعی بود که ما در چهار سال نخست، ایده اش را دادیم و در چهار سال دوم دولت تدبیر و امید در حال عمل به آن هستیم.
ایرناپلاس: آقای یونسی، ادامه همکاری با دولت دوازدهم در این حوزه چگونه خواهد بود؟
بله در چهارسال دوم هم، همکاری با دولت ادامه دارد و پیشنهادهایی که به دولت داده‌ایم یا می دهیم به خوبی مورد توجه قرار گرفته و خوب اجرا می شود. از جمله انتصابات و بکاری گیری شایستگان اهل سنت در  وزارت خانه ها و سفارت خانه ها و شرکت و شهرداری ها و مدیریت های کلیدی مهم است. و در تلاش هستیم بتوانیم این جایگاه‌ها را ارتقا ء بیشتری هم ببخشیم. آقای رئیس جمهوری همه  اعضای عالی دولت را مکلف کرده که از شایستگان اهل سنت و اقلیت‌ها در جایگاههای مختلف به خوبی  استفاده شود.
 

نسخه قابل چاپ