دوشنبه 7 مهر 1399  
دفتر مقام معظم رهبری
ریاست جمهوری
منشور دولت تدبیر و امید
پایگاه اطلاع رسانی دولت
اخبار اختصاصی

گزارش اولیه دادستان کرمان از قتل موبد زرتشتی در کرمان
دادستان: انگیزه مالی در قتل موبد کسروی پر رنگ است

دادستان کرمان، ضمن تایید خبر قتل موبد زرتشتی به نام آرش کسروی، از انگیزه مالی به عنوان احتمال بالای قتل این موبد و دو نفر همراه وی خبر داد.

به گزارش رسانه های خبری محلی و ملی، دادخدا سالاری دادستان کرمان جزئیات ماجرای قتل موبد زرتشتی و دو نفر دیگر به دست افراد ناشناس در کرمان را تشریح کرد و گفت: در پی کشف جسد سه نفر در ویلایی در شهر ماهان (که به نظر می‌آید قتل رخ داده است)، بررسی موضوع و پی گیری قتل در دستور کار مجموعه دستگاه قضائی استان و پلیس آگاهی قرار گرفت.

وی ادامه داد: با بررسی‌های به‌عمل آمده مشخص شد که یکی از مقتولین فردی به نام "آرش کسروی" از افراد اقلیت‌های مذهبی و زرتشتی بوده‌ که دستور ویژه به آگاهی صادر شد و خوشبختانه به نتایج خوبی در زمینه پیگیری علت و مبنای قتل رسیدیم.

دادستان استان کرمان بیان کرد: انگیزه مالی در وقوع این قتل نقش داشته و باتوجه به اینکه در خودروی یکی از مقتولین مبلغی در حدود 10 هزار دلار آمریکا کشف شده لذا به نظر می‌رسد انگیزه مالی در این قتل دخیل بوده است.

وی اظهار کرد: ما بدون در نظر گرفتن ملیت و مذهب مقتول موضوع را بررسی می‌کنیم و آنچه برای ما مهم بوده وقوع قتل است که اقدامات تحقیقی و تعقیبی در علت قتل و دستگیری قاتل یا قاتلین در دستور کار قرار دارد.

سالاری اعلام کرد: قتل در کرمان رخ داده اما اجساد به ماهان از توابع شهرستان کرمان منتقل شده است.

به گزارش تارنمای انسجام ملی، «امرداد»؛ نشریه متعلق به زرتشتیان کشور، پیشتر از قتل موبد آرش کسروی به دست افراد ناشناس در کرمان، خبر داده بود.

موبد آرش کسروی سال گذشته برای آیین درگذشت پدر خود شادروان داریوش کسروی از کالیفرنیا به ایران-کرمان سفر کرده بود و برای رسیدگی به کارهای انحصار وراثت در کرمان سکونت گرفت.
چندی پیش (۳۱ تیر) موبد کسروی به همراه دو تن از دوستانش ناپدید می‌شوند. پس از جست‌وجو از خانه‌‌‌ی مسکونی اثری از وی پیدا نمی‌شود. بستگان پلیس آگاهی کرمان را در جریان رخداد گم شدن موبد و دو تن از همراهانش می‌گذراند. پس از ۳ روز پیکر بی‌جان آنان در شهر ماهان پیدا می‌شود.
بنا به گفته شاهدان، پلیس آگاهی قتل را تایید کرده، هویت قاتل یا قاتلان و انگیزه‌ی قتل نامشخص است.

موبد آرش کسروی فرزند مهربانو کاویانی و داریوش کسروی سال ۱۳۴۶ خورشیدی در کرمان زاده شد. همسر وی گیتا نیکزاد و فرزندانشان آراد و دینا هستند. موبد آرش کسروی نزدیک به ده سال است که با خانواده به کالیفرنیا کوچ کرده بود و در «در‌مهر» کالیفرنیا به خویشکاری موبدی و برگزاری آیین‌های دینی می‌پرداخت.
 

نسخه قابل چاپ