دوشنبه 7 مهر 1399  
دفتر مقام معظم رهبری
ریاست جمهوری
منشور دولت تدبیر و امید
پایگاه اطلاع رسانی دولت
اخبار اختصاصی

با دستور رییس جمهور در نشست ستاد ملی مبارزه با کرونا
استفاده از ماسک از فردا (یکشنبه) اجباری شد

حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی اعلام کرد که از روز یکشنبه پانزدهم تیر ماه استفاده از ماسک، توسط مردم در کلیه مراکز عمومی را اجباری بوده و نهادهای ذیربط به ویژه وزارت کشور موظف به نظارت دقیق بر اجرای این دستورالعمل هستند.

رییس جمهوری همچنین بر ضرورت رعایت این دستورالعمل در ادارات نیز تاکید کرد و گفت: کارمندانی که در سر کار ماسک نزنند باید بازگردانده شده و برایش غیبت زده شود.

 حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی روز شنبه در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: کسی نباید مبتلا شدن به بیماری کرونا را ننگ و عار برای خود تلقی کند. برای حفظ جان مردم این وظیفه شرعی است که به اطرافیان بگوییم که من به این بیماری مبتلا هستیم.

او همچنین خاطرنشان ساخت: ادارات دولتی اگر می خواهند خدمات ارائه دهند، مردم باید از ماسک استفاده کنند و اگر کسی از ماسک استفاده نکرد خدمت ارائه ندهند. انی قانون باید ابلاغ شود.

روحانی،‌ تصریح کرد: مشاغل هم باید مد نظر قرار بگیرند و آنهایی که پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی کنند، پس از تذکر، یک هفته تعطیل می شوند.

رییس جمهور اظهارداشت: پدیده کرونا یک پدیده چند وجهی است و موضوع تنها موضوع درمانی و بهداشتی نیست. موضوع فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و روابط بین الملل است و بسیاری از مسایل درهم تنیده است. در داستان پدیده کرونا، داستانی که نظیر آن را در طول قرن گذشته نداشتیم که این همه پیچیدگی داشته باشد و در جوامع مختلف در سایه این پدیده خطرناکی که به وجود آمده است و این ویروس با مسایل بسیار متعددی روبرو شدند.

وی افزود: مثلا رشد اقتصادی دنیا به طور متوسط در سال ۲۰۱۹، ۲.۹ دهم بوده است، ولی در سال ۲۰۲۰ که با این ویروس روبرو شدیم رشد اقتصادی منهای ۳شده است که نشان می دهد این ویروس چه تحول بزرگی را متاسفانه به صورت منفی در اقتصاد دنیا گذاشته است.

رییس جمهوری افزود: این شرایط در کشورهای پیشرفته بدتر است. به طوری که رشد اقتصادی در سال ۲۰۱۹ در کشورهای پیشرفته ۱.۷ هم بوده و در سال ۲۰۲۰ پیش‌بینی این است که منهای ۶.۱ باشد بنابراین شما می‌بینید چه شرایطی از نظر اقتصادی به وجود آمده است.

روحانی در بخش دیگری از سخنانش گفت: کرونا مانند هر بیماری دیگر یک بیماری است و هر فردی ممکن است به هر دلیلی به آن مبتلا شود  وقتی مبتلا شد وظیفه شرعی است که برای حفظ جان مردم به اطرافیان خود و به خانواده و محل کار خود اعلام کند و خود را به مدت ۱۴ روز یا بیشتر قرنطینه کند.

وی یادآورشد: این که یک فرد مبتلا، بیماری خود را اعلام نمی کند در جامعه ما به یک معضل فرهنگی تبدیل شده است.


نسخه قابل چاپ