شنبه 29 دي 1397  
دفتر مقام معظم رهبری
ریاست جمهوری
منشور دولت تدبیر و امید
پایگاه اطلاع رسانی دولت
اخبار اختصاصی

علی یونسی در نشست گفتگوی ادیان و کلیسای ارتدکس روسیه
تخریب محیط زیست، از چالش های بشر امروز است

مشاور رییس جمهوری در امور اقوام واقلیت های دینی و مذهبی از تخریب محیط زیست، به عنوان یکی از بحران ها و چالش های بشر امروز یاد و تاکید کرد: بشر امروز ،‌ بهشت محیط زیست را به یک جهنم تدبیل کرده است.

علی یونسی که در یازدهمین دور از نشست های گفتگوی دینی مرکز گفتگی ادیان و کلیسای ارتدکس روسیه سخن می گفت، افزود: اکنون این سوال مطرح است که از ظرفیت و قابلیت ادیان ، چقدر می شود در مهار تخریب محیط زیست جلوگیری کرد.
 
به گزارش خبرنگار انسجام ملی،‌ یونسی، با بیان آیه هفتم سوره ابراهیم،‌ به هشدار و اخطار قرآن کریم،‌ در خصوص پاسداشت نعمت های الهی اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: خداوند به بشر  هشدار داده که اگر شگرگزار نعمت باشید،‌ نعمت هایتان افزون شده و اگر کفران کنید عذاب خداوند شدید خواهد بود.
 
او تصریح کرد: شکر نعمت یعنی اینکه از نعمات درست استفاده کنیم آن ها را حفظ کنیم و نگهداری و استفاده بهینه نماییم. در چنین شرایطی است که نعمت در مسیر توسعه قرار میگیرد. و این وعده خداست که اگر بد عمل شده و نعمت خداوند مورد بی مهری بشر قرار گرفته و تخریب شود،‌ در آن صورت است که انسان باید منتظر قهر خدا و خشم طبیعت باشد.
 
به گفته مشاور رییس جمهوری،‌ نعمت حیات، بزرگترین و بالاترین نعمت است و هم بالاترین نشانه و آیه خداست اما متاسفانه پاسداری از این نعمت،‌مهترین مشکل بشر دیروز و امروز و آینده است.
 
مشاور رییس جمهوری در ادامه افزود: بشر آنجا که به طبیعت دست اندازی به رویه کرده است خانه و حیاط خود را به خطر انداخته است.
 
علی یونسی در همین باره به جنگ های بشری در طول تاریخ اشاره کرد و گفت: فاجعه محیط زیستی از جنگ انسان با انسان آغاز و سپس به جنگ با طبیعت سوق پیدا کرد و بیشترین آسیب نیز دراین فرایند،‌ به طبیعت رسید.
 
مشاور رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی در ادامه به نقش ادیان برای جلوگیری از این تخریب و چالش، اشاره کرد و گفت: جنگ با طبیعت آنگاه آغاز شد که بشر احساس کرد به دین و خداوند احتیاج در زندگی بشری احتیاج ندارد، خود را مسلط بر زمین دید و لذا علم را جایگزین خدا و دین کرد و دین را به گوشه ای وانهاد.
 
یونسی افزود: صنعت و فناوری که از دست اوردهای انسان است، در جای خود، بزرگترین عامل تخریب طبیعت شد و انسان امروز جهنمی به نام جنگ با طبیعت را دنبال میکند. و تردیدی نباید داشت که مغلوب و شکست خورده اصلی این جنگ،‌ انسان است و خشم طبیعت از خشم خدا جدا نیست.
 
وی خاطرنشان کرد که همه بشر ازمرگ تدریجی در شهرها رنج می برند و از توجه به این حدیث پیامبراکرم ص که تندرستی و سلامت، و امنیت،‌ غافلند و لذا این بی توجهی نوعی کفران نعمت است.
یونسی ادامه داد: امنیت بشر امروز،‌ از طرف خشم طبیعت تهدید می شود که آلودگی هوا و طبیعت،‌ کاهش آب‌، کویری شدن بیابانها و نابسمانی های طبیعی،‌ از عوارض همین بی توجهی انسان و خشم طبیعت است. و این یک تهدید بزرگ برای همه بشریت است.
 
مشاور رییس جمهوری سپس در ادامه در خصوص راههای مقابله با چالش تخریب طبیعت، به بحث پرداخت و گفت: مهار ناامنی و این تهدید و مهار تهدید سلامت،‌ جز با همکاری همه جانبه همه دولت ها و ادیان امکان پذیر نیست.
 
او گفت: هیچ کشوری و ابرقدرتی نمیتواند امنیت خود را به تنهایی و بدون تعامل با سایر ملت ها تامین کند. در گذشته شاید می شد اما امروزهمه صاحب نظران امنیتی و جهانی به غیرممکن بودن آن رسیده اند و معتقدند که یک کشور به تنهایی نمی تواند به مقابله با این چالش برود.
 
یونسی،‌ تاکید کرد: امروز آلودگی محیط زیست و تروریسم، و بیماری های واگیر و خشکسالی، همه کشورها را تهدید می کند و خطر زیست محیطی تنها به یک کشور اختصاص ندارد. زیرا هنوز به طورکامل نپذیرفته و باور نکرده ایم که همه یک خانواده هستیم و باید تفاوت ها را بپذیریم و باور کنیم. و تمامی مسلک ها را به رسمیت بشناسیم.
 
او ادامه داد: باید هر کسی در هر جایگاهی به رسمیت شناخته شود و حق زندگی خوب برای او و بهداشت و سلامت و امنیت برای همه به رسمیت شناخته شود و این بزرگترین نیاز بشری بدون همکاری متقابل، امکانپذیر نیست و همه ادیان و کشورها باید مشارکت کنند تا زمین امن شده و جای زندگی برای همه شود.
 
این روحانی مسلمان،‌ تصریح کرد که دین امروز میتواند بزرگترین نقش را دراین همزیستی ایفا کند و به بشر هشدار دهد،‌ آنجا که انسان با تکبر و غرور خود را جای خدا نشاند و انسانیت را کنار گذاشت،‌ و به خود اجازه داد که در زمین، و با محیط زیست، آنگونه که میخواهد عمل و رفتار کند، آنجا نقطه آغاز قرار گرفتن در برابر خدا و تخریب محیط زیست و سلامت و امنیت جامعه است. در حالی که وظیفه انسان،‌ آباد و امن کردن زمین است و خداوند به انسان ماموریت داده و او را آفریده که در زمین عمران و آبادی کند نه جنگ و تخریب و فساد.
یونسی با ابراز تاسف از اینکه بشر به جای این ماموریت خدایی، به تخریب طبیعت و گسترش فساد رو آورده و دریا و هوا و زمین را به فساد و آلودگی می کشد، از ادیان خواست که در رابطه با پرهیز بشر از این کفران نعمت، با همکاری متقابل،‌ اقدام لازم به عمل آورند.
 
یازدهمین دور گفتگوهای دینی مرکز گفتگوی بین اسلام و کلیسای ارتودکس روسیه با عنوان " ادیان و محیط زیست"، عصر شنبه در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.
در این نشست،‌ علاوه بر حجت الاسلام و المسلمین علی یونسی، و برخی از رهبران مسیحی روسی و ایرانی، دکتر عیسی کلانتری معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست، آیت الله دکتر مصطفی محقق داماد و آیت الله تسخیری نیز سخنانی در خصوص ضرورت همکاری ادیان برای مقابله با تخریب محیط زیست، ایراد کردند.
 

نسخه قابل چاپ