جمعه 3 اسفند 1397  
دفتر مقام معظم رهبری
ریاست جمهوری
منشور دولت تدبیر و امید
پایگاه اطلاع رسانی دولت
تازه های خبری

در پیامی به مناسبت مراسم پایانی جشنواره فیلم فجر؛
روحانی: سینما یکی از کارآمدترین ابزار فرهنگی و هنری است

رئیس جمهوری در پیامی به مناسبت مراسم پایانی جشنواره فیلم فجر تصریح کرد: سینما یکی از کارآمدترین ابزار فرهنگی و هنری است که بشر امروز برای معرفی و انتقال پیام­ها و مواریث و دستاوردهای تمدنیِ خود کشف کرده است.

سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شامگاه یکشنبه 22 بهمن ماه در آیین اختتامیه جشنواره فیلم فجر پیام رئیس جمهوری به این مراسم را به شرح زیر قرائت کرد:
«امروز، اهل نظر دیگر فرهنگ را فقط زیربنا یا صرفاً روبنای توسعه جوامع نمی­دانند. امروز، «فرهنگ» هم زیربنا و هم روبنا است. ما در جمهوری اسلامی ایران، فرهنگ را به عنوانِ مهمترین مقصد و غایتِ برنامه­های توسعه می­شناسیم.
ظهور همزمان سه پدیده اینترنت، تلفن‌ های همراه هوشمند، شبکه­ های اجتماعی که جمع آنها سودای غلبه بر نظام رسانه­ای و قلب و روح و فکر تمامی ساکنان کره خاکی را دارند، دست ­اندرکاران سینمای ما را بر آن می دارد تا به مثابه محتوای فکری و هنری، این ابزار و امکانات را به کمال به خدمت بگیرند و سینمای مقتدر ما در این عرصه، ابتکار عمل را در دست خود داشته باشد! عرصه­ ای که جامعه در آن آگاهی خودش را جست‌ و جو می ­کند. سینما امکان نقد و گفت­ و­ گو درباره مسائل و موضوعات مهم را برای گروه ­های متنوع جامعه فراهم می­ کند و این آغاز هر نوع بهبودی در زندگی و حیات سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی ماست.
مردم در عمقِ داستان ­های سینمایی به دنبال زندگی، هویت، رؤیاها، رنج ­ها، شادی ­ها و امیدهای خود می گردند. شاید این وجه سینما، از علل مهم جذابیت­های مردمی­ اش باشد. سینما می­ تواند چنین بستری را برای جستجوی جمعی - با هدف کمک به یافتنِ پاسخ ­های مردم ما فراهم کند. سینمای ما هرگاه که به ایفای چنین نقش و مسئولیتی نزدیک شده، توانسته است به جای تقلید، بر نوآوری­ های خودش تکیه زند و آوازه­ اش را در جهان منتشر کند.
سینما یکی از کارآمدترین ابزار فرهنگی و هنری است که بشر امروز برای معرفی و انتقال پیام ­ها و مواریث و دستاوردهای تمدنی خود کشف کرده است. اما تمدنی می­تواند امید به ماندگاری، باروری و بازتولید ارزش­هایش داشته باشد که فرآیند انتقال توأم با ارتقاء خود را مدیریت کند، آن را حیاتی بداند، نسبت به نقاط قوت و ضعف خود از منظری استراتژیک، احاطه یابد و آنی از تزریق «امید» به جامعه غافل نشود.
سینمای ما باید حوزه فرهنگی و تمدنی خود را مجدداً بشناسد و در عین اینکه همواره «فرهنگ دینی و ملی » و «مسائل ایران» مهمترین محور و موضوعش است، به دنبال کسب سهمی هر چه فزون­ تر از میدان فرهنگ و هنر دیگر سرزمین­ها و نیز اقتصاد جهانی صنعت تصویر باشد! برای نیل به این منظور، باید امکانات، قابلیت­ ها و ظرفیت ­های ملی و بین ­المللی خود را هر روز ارتقا بخشیم. در این زمینه، توسعه نیروی انسانی، توسعه سازمانی، توسعه منابع سرمایه، توسعه فناوری، فراهم‌ سازی زیرساخت­ های حقوقی و تجهیزاتی، فعال­ شدن در صحنه دیپلماسی فرهنگی جهان، برندسازی، بازارسازی و توسعه خلاق بازار و سرانجام طراحی و تدوین استراتژی ­های عرضه محصولات از مهمترین برنامه­های سینمای ایران ما خواهد بود. سینمایی که دیگر با مجموعه­ ای از سالن­ های نمایش تعریف نمی ­شود، بلکه وب‌ سایت­ ها، شبکه­ های اجتماعی و بسیاری از تصویرافزارها که امکان پخش تصویر متحرک را دارا هستند، به نوعی در حیطه صنعت تصویر و سینما واقع می شوند. سینمای ما باید با جذب انبوه جوانان با استعداد، خوش­قریحه و اندیشمند از گستره ایران­زمین، ریشه در خاک و سر بر آسمان ساید.
اشتغال ­زایی عظیم سینما، توانمندی آن در ایجاد نشاط و امید در جامعه و آموزنده بودن از ویژگی­های این سینما است. سینمای ما با بیان علمی و هنری مشکلات جامعه و نقد سیاست­ها، رویکردها و عملکرد دولت و مؤسسات تأثیرگذار جامعه، می ­تواند عامل پیشرفت، توسعه و رفع موانع پیش ­روی جامعه باشد.
امام(ره) فرمودند در جمهوری اسلامی همه باید با انتقادها و طرح اِشکال­ها، راه را برای سعادت جامعه باز کنند (صحیفة نور، جلد ۱۴، صفحه ۲۴).
سینما با بیان و طرح مسائل و نظریات جدید می ­تواند جامعه را برای مواجهه با آنها آماده سازد. با رفتن به فضاهای طبیعی و تاریخی سرزمین ­مان و نیز بازتاب و معرفی هزاران رسم و واقعه آیینی، دینی و ملی به کمک پیشرفت صنعت گردشگری بشتابد و با نگاه دانش ­بنیان باعث پیشرفت فناوری و توسعه استارتاپ­ ها شود.
این سینما قادر است آرامش روانی به جامعه ببخشد، به حفظ ثبات اجتماعی و التیام گُسست ­ها مرهم باشد، با­ نشاط و نشاط ­آفرین باشد، قانون و اخلاق را که مولفه­های تنظیم ­کننده روابط اجتماعی هستند، تحکیم بخشد، احساس امنیت، استقلال و اقتدار ملی را تقویت کند، اما خود نیز باید از امنیت و آرامش خاطر درونی برخوردار باشد و جهان را عرصه پرواز خود بداند. من سینما را بخش مهمی از راه­ حل­ های مسائل و مشکلات امروز و فردای ایران و جوانان عزیزمان می‌دانم و نه مشکل!»
به گزارش ایرنا، سی و ششمین جشنواره فیلم فجر از 12 تا 22 بهمن برگزار شد. در این دوره از جشنواره 22 فیلم بلند داستانی، یک انیمیشن و دو فیلم مستند در بخش سودای سیمرغ با یکدیگر رقابت کردند.

منبع: ایرنا

نسخه قابل چاپ