دوشنبه 12 خرداد 1399  
دفتر مقام معظم رهبری
ریاست جمهوری
منشور دولت تدبیر و امید
پایگاه اطلاع رسانی دولت
پیام ویدئویی محمدجواد ظریف برای روز ملی خلیج فارس
خلیج فارس، رگ حیاتی و جریان زندگی ماست

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ضمن گرامیداشت روز ملی خلیج فارس یادآور شد که عنوان خلیج فارس تا همیشه پایدار خواهد ماند و خلیج فارس، رگ حیاتی و جریان زندگی ماست.

به گزارش انسجام ملی، محمدجواد ظریف با انتشار یک فایل ویدیویی از اظهارات اخیر خود در 'انجمن آسیا در نیویورک' در صفحه اینستاگرام خود اهمیت حیاتی خلیج فارس و نام تاریخی آن (10 اردیبهشت روز ملی خلیج فارس) را گرامی داشت.

ظریف در این نشست که چهار اردیبهشت برگزار شد، عنوان کرد: خلیج فارس رگ حیاتی و جریان زندگی ماست؛ رگ حیاتی همه جهان نیز هست؛ ما تأکید می‌کنیم که خلیج فارس همواره خلیج فارس است و خلیج مکزیک نیست.

باید بین خلیج فارس و خلیج مکزیک فرق قائل شد؛ چرا این کلمه را به کار می‌برم زیرا پادشاه سعودی در ریاض نیز آن را خلیج فارس گفته، کویت هم به خلیج فارس اشاره دارد، پس چرا باید بچگانه رفتار کنیم.

اسم آن خلیج فارس است و اسناد و نشانه‌هایی هست که همواره خلیج فارس بوده و همه می‌دانند که در مرز کشور ما قرار دارد و در واقع رگ حیاتی کشور ما و جهان است.

دهم اردیبهشت سالروز آزادسازی جزیره هرمز از دست اشغالگران پرتغالی است.

سردار امام قلی خان در این روز (21آوریل 1622میلادی) موفق شد به 117 سال تسلط پرتغالی ها بر سواحل جنوبی کشور پایان دهد.

این روز در سال 1384 به نام روز ملی خلیج فارس نامگذاری شد.

نشست انجمن آسیا در نیویورک به پیشنهاد جنبش عدم تعهد و تصویب مجمع عمومی برگزار می شود که با توجه به تصمیم دولت ترامپ علیه چند عضو این جنبش و پیمان ها و نهادهای بین المللی امسال اهمیت ویژه ای داشت.

منبع: ایرنا