جمعه 3 اسفند 1397  
دفتر مقام معظم رهبری
ریاست جمهوری
منشور دولت تدبیر و امید
پایگاه اطلاع رسانی دولت
پیام علی یونسی در آستانه راهپیمایی 22 بهمن
باید مراقب رعایت حقوق تمام شهروندان باشیم

مشاور رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت‌ها در آستانه راهپیمایی 22 بهمن در سراسر کشور پیامی صادر کرد.

به گزارش انسجام در قسمتی از  پیام مشاور رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت‌ها آمده که عدالت اجتماعی و توجه به کرامت انسانی دو عنصر، تقویت کننده انسجام و امنیت ملی هستند و باید مراقت رعایت حقوق تمام شهروندان و تکریم هموطنان عزیز ایرانی‌مان باشیم.
به نام خالق یکتا
جشن ملی دهه فجر بر ملت بزرگ ایران و همه ایرانیان پیرو ادیان توحیدی به خصوص صابئین مندایی، مبارک باد.
چهار دهه از پیروزی شکوهمند مردم ایران و تأسیس جمهوری اسلامی ایران می گذرد. اکنون انقلاب چهل ساله شده است. ملت ایران این ایام و این روزها را در تمام این سال ها همواره با جشن و سرور گرامی داشته اند. دهه فجر برای ما ایرانیان، عزیز و مبارک است زیرا یادآور روزهایی است که در آن انقلاب مردمی به پیروزی رسید. انقلابی که از اهداف اصلی آن، استقرار عدالت اجتماعی و کرامت انسانی بوده است. انقلابی که ملت ایران را از وابستگی به استقلال، از استبداد به آزادی و از حکومت خودکامه به حکومت مبتنی بر جمهوری اسلامی، رساند.

جمهوری مبتنی بر رای مردم که بر اساس قانون اساسی آن، تمام شهروندان از هر قوم، دین و مذهبی، محترم و عزیز هستند. جمهوری که بر اساس قانون اساسی آن، رعایت حقوق شهروندان بر تمام مسئولان لازم و ضروری است. براساس همین رویکرد انقلاب، مشاهده می شود که رعایت حقوق شهروندی، روح حاکم بر قانون اساسی است. در اصل ١٤ قانون اساسی آمده است: «دولت جمهوری اسلامی ایران و مسلمانان موظف‌اند نسبت به افراد غیر مسلمان با اخلاق حسنه و قسط و عدل اسلامی عمل نمایند و حقوق انسانی آنان را رعایت کنند». امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری نیز همواره بر استقرار عدالت اجتماعی در ایران و رعایت حقوق شهروندان تاکید کرده اند.
بنابراین، هر فردی که دل در گرو اعتلای این سرزمین دارد و ارزش‌های انسانی و دینی را پاس می دارد، می بایست مراقب رعایت حقوق شهروندی همه ایرانیان باشد. همه باید توجه داشته باشیم که سخنان تحقیر‌آمیز و اعمال تبعیض آمیز، موجب تفرقه، واگرایی و گسست اجتماعی در کشور خواهد شد. همه باید هوشیار و آگاه باشیم که هرگز عامل اختلاف و تفرقه نگردیم. خداوند در قرآن تاکید می کند که: «دین خدا را برپا دارید و هرگز در آن تفرقه و اختلاف نکنید» (شوری: ١٣).
برای سربلندی ایران عزیز و تداوم یکپارچگی آن، همه باید مراقب حفظ همبستگی اجتماعی و انسجام ملی باشیم. همه باید بدانیم که توهین، تحقیر و تخریب اقوام ایرانی و ایرانیان پیرو ادیان توحیدی، عملی غیر‌اخلاقی، غیر‌انسانی و ضد‌دینی است که موجب دلسردی، ناامیدی و بی اعتمادی مردم به حکومت خواهد بود.

این ناامیدی و بی اعتمادی مردم، بزرگترین ضربه به منافع ملی است که می تواند یکپارچگی این سرزمین را تهدید کند. پادزهر ناامیدی و بی اعتمادی نیز رعایت عدالت اجتماعی و توجه به کرامت انسانی است. این دو عنصر، تقویت کننده انسجام و امنیت ملی هستند لذا همه باید مراقب رعایت حقوق تمام شهروندان و تکریم هموطنان عزیز ایرانی مان باشیم.
اینجانب از طرف دولت تدبیر و امید از همه اقوام ایرانی و ایرانیان پیرو ادیان توحیدی که در سراسر ایران عزیز دهه مبارک فجر را گرامی داشتند، به خصوص مومنان و انجمن صابئین مندایی اهواز، تقدیر و تشکر می کنم.
علی یونسی

بيشتر
نسخه قابل چاپ