شنبه 10 اسفند 1398  
دفتر مقام معظم رهبری
ریاست جمهوری
منشور دولت تدبیر و امید
پایگاه اطلاع رسانی دولت
در نشستی صمیمی با فرهیختگان شهرستان تالش و رضوانشهر
علی یونسی: تبعیض بدترین نوع بی عدالتی است

نماینده ویژه رییس جمهور در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی،‌ از تبعیض به عنوان بدترین نوع بی عدالتی نام برد و تاکید کرد که تنها قانون نمی تواند مانع از ایجاد تبعیض شود.

به گزارش تارنمای انسجام ملی، علی یونسی، در جریان سفر استانی رییس جمهوری اسلامی به استان گیلان،‌ به عنوان نماینده حسن روحانی، در جمع فرهیختگان اهل سنت شهرستان تالش و رضوانشهر، در سخنانی با اشاره به اینکه گاهی خود قانون چنانچه خوب تدوین نشود،‌ ایجاد تبعیض می کند، گفت: بعضی از مسائل، ناشی از برخی فرهنگ های حاکم بر روابط جامعه، خود موجب تبعیض می گردد.

وی در همین ارتباط و برای رفع این قبیل موانع فرهنگی، تاکید کرد: برای رسیدن به حداقل های عدالت، نیاز به یک جهاد فرهنگی داریم و در حال حاضر،‌بالاتر از منشور حقوق شهروندی برای ایجاد برابری و عدالت چیزی نداریم اما این منشور یک مدینه فاضله است که باید با تلاش و کوشش همگان، در جامعه اجرایی شود.

یونسی، در خصوص اقدامات دولت تدبیر و امید،‌ در این زمینه و رفع برخی تبغیض ها و نابرابری ها یادآور شد: در امر انتصابات در سمت های اجرایی، رییس جمهور، دولت و اعضای کابینه را موظف کرده است که از شایستگان اهل سنت استفاده مطلوب کنند.

وی خاطرنشان ساخت:  ما نیز در حوزه نمایندگی ویژه رییس جمهور در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی‌، در چارچوب همین سیاست دولت، به دنبال آن هستیم که در انتصابات دولتی، ‌شایستگان بیشتری از هموطنان اهل سنت،‌ بکار گمارده شوند.

نماینده ویژه رییس جمهوری تاکید کرد که اراده حاکمیت، قطعا بر ممانعت از چنین انتصاب ها و یا ایجاد تبعیض نیست،‌ بلکه این برخی از مشکلات فرهنگی ناشی از اعمال سلیقه های فردی و شخصی است که متاسفانه مانع ایجاد می کند که باید این موانع هم برداشته شود.

علی یونسی، در پایان سخنان خود تاکید کرد که نخبگان و شایستگان، نقش بسیار مهمی در پاکسازی و اصلاح ذهنیت های منفی، که تبعیض و نابرابری را ترویج می کند،‌ دارند.
 
** سخنان برخی فرهیختگان اهل سنت تالش

در جریان این دیدار،‌ برخی از فرهیختگان اهل سنت شهرستان تالش نیز سخنانی و نظراتی را بیان کرده و خواستار توجه بیشتر دولت تدبیرو امید و نظام،‌ به این مشکلات و تلاش بیشتر برای رفع آنان شدند.
 
یکی از این هموطنان تاشی شرکت کننده در این نشست،‌ در سخنان خود،‌ با اشاره به فرهنگ غنی رایج در میان ملت ایران، تاکید کرد: فرهنگ جامعه ما اجازه تفرقه اندازی میان هموطنان با گرایش های قومی و مذهبی مختلف، به کسی نمی دهد و اعمال برخی نابرابری ها نیز، قطعا کار حاکمیت و دولت نیست.

این شهروند تالشی، با گله مندی‌ از دولت تدبیر و امید، گفت که چرا رییس جمهوری در مورد اقوام و اقلیت ها بطور کامل به وعده های خود عمل نکرد؟ علت چه بود؟ برای مثال،‌ آیا در میان ما،‌یک فرد شایسته و لایق نبود که بتواند مسوولیت وزیری در کابینه بپذیرد؟

یکی دیگر از نخبگان اهل سنت تالشی نیز در سخنانی خطاب به نماینده رییس جمهور گفت: در مسائل اجتماعی مردم کشور با یکدیگر مشکلی ندارند، ولی وقتی نوبت به انتصاب و اعطای پستی دولتی می رسد، از نظر روانی موانع جدی وجود دارد.

به نظر این هموطن نخبه تالشی و اهل سنت، نباید برای بدست و آوردن یک پست و سمت اجرایی، افراد هویت مذهبی و قومی خودشان را از دست بدهند.همه ما در برابر بی توجهی به قانون، مسوولیت داریم و باید برای پیگیری مطالبات مردم،‌ توجه بیشتری به قانون شود.

رعایت حقوق شهروندی، رفع برخی بی عدالتی ها و تبعیض های خارج از اراده دولت و نظام، از هموطنان اهل سنت، و تاکید بر انتصاب و بکارگیری نیروهای بیشتر اهل سنت شهرستان،‌ در مناصب اجرایی و ایجاد فرصت های برابر از جمله خواسته های دیگر شایستگان اهل سنت بود که با حجت الاسلام و المسلمین علی یونسی،‌ نماینده ویژه رییس جهمور، مطرح شد.
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ