شنبه 29 دي 1397  
دفتر مقام معظم رهبری
ریاست جمهوری
منشور دولت تدبیر و امید
پایگاه اطلاع رسانی دولت
مخالفت اکثریت اعضای شورای شهر تهران با استعفاء
محمدعلی نجفی شهردار تهران، در بهشت ماند

اعضای شواری اسلامی شهر تهران، لحظاتی قبل و پس از سخنرانی های مخالفان و موافقان استعفای شهردار تهران، با این استعفاء مخالفت کردند و محمد علی نجفی در ساختمان بهشت ماندگار شد.

به گزارش خبرنگار انسجام ملی، در این جلسه اعضای شورای شهر تهران، با 16 رای مخالف و 4 رای موافق، استعفای نجفی از سمت شهرداری تهران را نپذیرفتند و وی همچنان شهردار تهران باقی ماند.
در این جلسه نجفی ضمن قرائت استعفای خود، به بیان تلویحی برخی ناگفته ها نیز پرداخت، و با تاکید دوباره بر بیماری خود، اشارات کوتاهی نیز به فشارهای وارده به او درجریان مبارزه با فساد درون شهرداری، بر استفعای خود تصریح کرد و گفت به او از هر کرانه تیر جفا کرده اند.
 نجفی گفت: من به این توطئه‌ها عادت دارم اما در دوره شهرداری بیشتر مستفیذ شدم. در این مدت شاهد بودیم جریاناتی در تلاش تخطئه بودند.
 شهردار تهران افزود: همین اخیرا دیدیم تیتر مهم صدا و سیما هفت سین ۱۴ میلیون تومانی بود. این خبر تیتر روز می‌شود در مقابل بدهی ۵۴ هزار میلیاردی شهرداری سابق.
نجفی خاطرنشان ساخت:  من به این توطئه‌ها عادت دارم اما در دوره شهرداری بیشتر مستفیذ شدم و بالاخره آنقدر ما را زدند تا یکی به هدف بخورد. از هر کرانه تیر جفا کرده‌اند روا شاید در این میانه یکی کارگر شود.
او ادامه داد: به قول دوستان ما زیرساخت‌های لازم برای فعالیت‌های بعدی ایجاد کردیم و سکوهایی برای پرش ساختیم.  نتایج ملموس برخی از این فعالیت‌ها دیده می‌شود هرچند برخی انکار می‌کنند. ما پارسال وقت زیادی برای تنظیم شهر هوشمند ایجاد کردیم و امیدواریم امسال نتایج را ببینیم.
شهردار تهران گفت: مسلما بنده‌ و همکارانم سختی راه را پیش بینی کردیم و تردیدی در ادامه راه نداریم و اراده بر تداوم راه است.
 
در ادامه این جلسه، ناهید خداکرمی یکی از اعضای مخالف استعفای شهردار، خطاب به نجفی گفت: استعفای شما قبل از درمان توجیهی ندارد و من با این تصمیم مخالفم.
این در حالی است که نجفی در متن استعفای خود از شهرداری تهران گفت که  با غول فساد مبارزه کرده است.
 اما حق شناس دیگر عضو شورای شهر  با استعفای نجفی موافق بود و گفت: از تصمیم آقای نجفی گلایه‌مندم اما ما تعهدمان به مردم است. نباید حتی یک ساعت شهر را بدون مدیر بگذاریم. خیلی‌ها علت استعفا را باور نکردند.
 
 
از سوی دیگر الویری در مخالف با استعفا تاکید کرد: باید تکلیف شهر تهران هرچه سریعتر مشخص شود. مهم‌ترین شاخصه مدیریت آقای نجفی، مبارزه با فساد سازمان یافته در شهرداری تهران بود که قابل تقدیر است.
نجفی در متن استعفاء خود گفته بود که بدون کمترین تعلل و تردید و به قصد اصلاح سیستمی فسادآلود همه تهدیدها، توهین‌ها و تهمت‌ها را پذیرفتم و دم بر نیاوردم
احمد مسجدجامعی عضو دیگر شورای شهر تهران به عنوان مخالف استعفای نجفی گفت: شهردار تهران، با منافع برخی گروه‌های بزرگ که کاری هم به چپ و راست ندارند، درگیر شده. همه‌چیز به ساختاری که نجفی ایجاد کرده برمی‌گردد. نجفی با منافع برخی گروه‌های بزرگ درگیر شده
مسجد جامعی افزود: نجفی را هیچگاه مضطرب ندیدم. او بدور از بزرگنمایی بود. بزرگنمایی در مدیریت کشور ما همیشه بوده اما ایشان همیشه بدور بود. مدتی که در خدمت مردم بودم هیچگاه ندیدم به سرعت بالاترین مقام شهرداری را به دادگاه احضار کنند.
الویری دیگر مخالف استعفای نجفی نیز در سخنانی تاکید کرد: پذیرش استعفا باعث لطمه به شهر و اصلاح‌طلب‌ها است لذا باید دقت کنیم و به راحتی فکر نکنیم که بیماری دارد و مدیر دیگری می‌گذاریم.
 این عضو شورای شهر تهران افزود: من خودم تجربه استعفا دارم و تا ماه‌ها مشکلات آن ادامه داشت.
در ادامه زهرا اعظم نوری نیز به عنوان مخالف استعفا سخن گفت و خاطرنشان ساخت: آدمی وقتی این بیماری را دارد ممکن است تصمیم احساساتی می‌گیرد ولی این بیماری رجال سیاسی است و مدیران سیاسی حین درمان آن به کار هم ادامه می‌دهند.
در این نشست حسن رسولی عضو دیگر شورای شهر در دفاع از نجفی در صحن شورا تاکید کرد: کاش نجفی به جای استعفا گزارش می داد ۱۴ گزارشش به قوه قضاییه چقدر پیگیری شده است.
رسولی گفت:  به عنوان نماینده مردم نمی دانم گزارش فساد نفر دوم شهرداری تهران در زمان قالیباف به کجا رسیده درحالی که رقص چند دختربچه به صدر خبرها تبدیل می‌شود.
او افزود: روزی که قرار شد شهردار انتخاب کنیم از ایشان سوال اولمان این بود که آیا قلب مبارک کار می کند؟
 رسولی خطاب به اعضای شورا و شهردار تهران گفت: نگذارید دوباره بگویند اصلاح‌طلبان در حال تکرار شورای اول هستند. تصمیمات و اقدامات مدیریت شهری را مرتبط با رهبری و ارکان حاکمیت نکنید.
 
به گزارش انسجام ملی، سر انجام، پس از سخنان موافق و مخالف،‌ استعفاء محمدعلی نجفی پذیرفته نشد و  شهردار ماند.  شورای شهر تهران با ۱۶ رای مخالف و ۴ رای موافق، استعفای محمدعلی نجفی را نپذیرفت.
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ