شنبه 29 دي 1397  
دفتر مقام معظم رهبری
ریاست جمهوری
منشور دولت تدبیر و امید
پایگاه اطلاع رسانی دولت
تازه های خبری

ائتلاف های سائرون، الفتح و النصر پیشتاز انتخابات عراق هستند

نتایج اولیه شمارش آراء انتخابات عراق از پیشتازی ائتلاف های سائرون نزدیک به مقتدا صدر رهبر جریان صدر عراق، الفتح به رهبری هادی العامری دبیرکل سازمان بدر و نزدیک به الحشد الشعبی، و النصر به رهبری حیدرالعبادی نخست وزیر عراق حکایت دارد.

به گزارش انسجام ملی به نقل از ایرنا، نتایج اولیه انتخابات عراق از 10 استان عراق ساعتی پیش از سوی کمیسیون عالی انتخابات این کشور اعلام شد که جمع بندی اطلاعات ارایه شده بعلاوه اطلاعات غیر رسمی از دو استان دیگر نشان می دهد تاکنون ائتلاف های سائرون با 54، الفتح 45، النصر 39، دولت قانون (نوری المالکی) 25 و الحکمه (سیدعمار الحکیم) 19 کرسی بیشترین سهم از پارلمان آینده عراق را از آن خود کردند.
جدول تفکیکی تعداد کرسی های هر ائتلاف در استان های 12 گانه در تصویر پیوست دیده می شود.
بر اساس اعلام کمیسیون انتخابات عراق، نتائج نهایی و تعداد قطعی کرسی های هر ائتلاف (لیست) انتخاباتی روز دوشنبه اعلام خواهد شد.
از سوی دیگر و بر اساس نتایج اولیه و غیررسمی همچنین، اتحادیه میهنی کردستان عراق موفق شده است اکثریت کرسی های پارلمان در استان سلیمانیه و کرکوک را کسب کند و حزب دموکرات کردستان عراق نیز موفق به پیروزی در استان های اربیل و دهوک شده است.
همچنین بر اساس خبرهای تایید نشده چهره های مهمی همچون 'سلیم الجبوری' رئیس پارلمان کنونی عراق، شیخ 'همام حمودی' نائب رئیس اول پارلمان عراق درکسب آراء مردم ناکام مانده اند.
بر اساس این گزارش ها، عامر الخُزاعی، صادق الرکابی، عالیة نصیف، علی العلاق، میسون الدملوجی، شیخ محمد تقی المولی، حامد الخضری، محمد علی المسعودی، عدیلة حمود و آرام شیخ محمد از دیگر نمایندگان کنونی پارلمان و شخصیت هایی هستند که در انتخابات روز شنبه موفق به آوردن رای کافی نشده اند.
این گزارش های غیر رسمی همچنین از کسب 16 کرسی توسط نیروهای کمونیست، 8کرسی از سوی نیروهای سکولار در داخل ائتلاف سائرون و 17 کرسی از سوی جنبش مقاومت اسلامی عصائب اهل الحق در داخل ائتلاف الفتح خبر می دهند.
کمیسیون عالی مستقل انتخابات اعلام کرده است که نتایج سایر استان ها و همچنین تعداد دقیق کرسی های هر ائتلاف (لیست) انتخاباتی فردا (دوشنبه) اعلام خواهد شد.
چهارمین انتخابات پارلمانی 2018 عراق روز شنبه با رقابت حدود هفت هزار نامزد برای کسب 329 کرسی مجلس این کشور برگزار شد.
میزان مشارکت مردم در این رویداد مهم سیاسی پساداعش در عراق 44.5 درصد اعلام شد که در مقایسه با انتخابات پارلمانی دوره سوم بیش از 15 درصد کاهش نشان می دهد.
در چهارمین انتخابات پارلمانی عراق از 37 میلیون نفر جمعیت این کشور 24 میلیون نفر واجد شرایط رای بودند که بنا بر اعلام منابع رسمی دولتی 11 میلیون نفر در این رویداد مهم سیاسی شرکت کردند.

نسخه قابل چاپ