جمعه 1 شهريور 1398  
دفتر مقام معظم رهبری
ریاست جمهوری
منشور دولت تدبیر و امید
پایگاه اطلاع رسانی دولت
تازه های خبری

سردبیر پولیتیکس فرست در گفت وگو با ایرنا؛
پاپادوپلاس: اروپا به دلیل نفوذ آمریکا قابل‌ اعتماد نیست

سردبیر مجله سیاسی «پولیتیکس فرست» انگلیس با اشاره به بدعهدی‌های غرب در ارتباط با برجام، گفت که اروپا به دلیل تحت نفوذ آمریکا بودن، دوست صادق و قابل ‌اعتمادی برای ایران محسوب نمی‌شود.

«مارکس پاپادوپلاس» بامداد سه شنبه در گفت ‌وگو با خبرنگار ایرنا به بیان دیدگاهش درباره برجام و اجرای ساز وکار حمایت از مبادلات تجاری ایران و اروپا (اینستکس- INSTEX) پرداخت و گفت: به نظرم در وهله نخست باید به اتحادیه اروپا بویژه انگلیس، آلمان و فرانسه تبریک بگوییم که سرانجام گامی را در جهت انجام تعهداتشان در برجام برداشتند. اما واقعیت این است که اتحادیه اروپا تحت‌ فشار عظیمی از سوی آمریکا قرار دارد و هرچند با این کشور رقابت می‌کند اما به ‌هر حال، متحد راهبردی‌اش به شمار می‌رود.
وی افزود: آمریکا به اتحادیه اروپا فشار می‌آورد که اگر به بازار ایران علاقه‌مند است از بازار آمریکا محروم می‌شود. از این ‌جهت متأسفانه شاهد هستیم که اروپایی‌ها به دلیل این فشارها عقب‌نشینی می‌کنند و به رغم احترامی که برای ایران قائل هستم اما به لحاظ تجاری باید عرض کنم که بازار این کشور نسبت به بازار آمریکا غیرقابل قیاس است.
پاپادوپلاس ادامه داد: این مساله مؤید نقش مخربی است که آمریکا در دنیا ایفا می‌کند. آن‌ها توافقی را امضا کردند که اینک دوست ندارند و از آن خارج شدند؛ اما نبایستی از نفوذشان برای متقاعد کردن سایر طرف‌ها برای خروج از این توافق سوء استفاده کنند.
وی افزود: به نظر من فارغ از اینکه چه کسی در کاخ سفید باشد، ایران همواره هدف تهدید آمریکا قرار دارد. در واقع سیاست غیر رسمی واشنگتن بر این پایه استوار است که دولت ایران را سرنگون و انقلاب اسلامی را از بین ببرد.
این تحلیلگر مسائل سیاسی در پاسخ به این سؤال که از نگاه او واکنش ایران در قبال بدعهدی‌های غرب چه باید باشد، گفت: به نظرم ایران بایستی به این توافق پایبند بماند تا نشان دهد که یک کشور بالغ است و به قراردادهای بین‌المللی احترام می‌گذارد، اما این نکته را هم نباید فراموش کرد که اگر اروپا بخواهد در اجرای تعهداتش کوتاهی کند، چاره‌ای جز خروج از برجام ندارد.
پاپادوپلاس افزود: ایران کشور قابل‌ احترامی است و هیچ کشور محترمی نمی‌پذیرد به توافقی پایبند باشد که امنیت و اقتصادش را صدمه بزند. لذا اگر اروپایی‌ها علایم جدی از خود نشان دهند که به تعهداتشان در برجام پایبند نیستند 'من گزینه دیگری برای ایران (جز خروج از برجام) نمی‌بینم.'
این تحلیل‌گر مسائل سیاسی ادامه داد که از نگاه او، ایران بایستی آرمان‌های انقلاب سال 57 را دنبال کند. وی افزود: این آرمان‌ها تاکنون نتیجه‌بخش بوده، استقلال ایران را حفظ کرده و مردم اینک از سطح زندگی نسبتاً خوبی برخوردار هستند.
وی ادامه داد: البته سطح زندگی مردم می‌توانست بهتر باشد اما باید توجه داشت که تحریم‌های آمریکا، فلج‌کننده است. همین تحریم‌ها علیه کوبا هم اعمال شد اما آن‌ها موفق نشدند تا ظرفیت‌های خود را به‌ طور کامل مورد بهره‌برداری قرار دهند. لذا ایران بایستی بیشتر ذخایر علمی و مهارت‌های خود را شخم بزند تا در برابر تحریم‌ها مقابله کند.
پاپادوپلاس همچنین عنوان کرد که ایران بایستی روابط خود را با روسیه، چین و هند توسعه دهد. به گفته وی، این کشورها بازار آینده را به دست خواهند گرفت و دوستان طبیعی ایران به شمار می‌روند.
وی عنوان کرد: هرچند انگلیس موضع درستی را در قبال برجام اتخاذ کرده 'اما بعید می‌دانم که دوست صادقی برای ایران محسوب شود. این در حالی است که از نظر من روسیه می‌تواند دوست صادقی برای ایران باشد.'
این تحلیل‌گر مسائل سیاسی با ابراز آگاهی از تاریخ دخالت‌های انگلیس و روسیه در ایران و حمایت تسلیحاتی دو کشور از صدام حسین در جنگ ایران و عراق، افزود: می‌دانم که در این رابطه سوء ظن وجود دارد اما اکنون روسیه به ایران و ایران به روسیه نیاز دارد؛ بنابر این، این رابطه به نفع دو طرف است.
او همچنین با بیان اینکه «اتحادیه اروپا به دلیل قدرت نفوذ آمریکا غیرقابل اعتماد است» افزود: البته فرانسه و آلمان در روابط با ایران نسبت به انگلیس صادق‌تر هستند. شاید پس از اینکه انگلیس از اتحادیه اروپا خارج شد، فرانسه و آلمان استقلال بیشتری را در برابر فشارهای آمریکا به دست آورند اما به ‌هر حال، لندن از نگاه برلین و پاریس همواره به‌ عنوان اسب تروا دیده می‌شود. این کشور دائماً به واشنگتن گزارش می‌دهد و دنباله‌رو کاخ سفید است.
وی ابراز امیدواری کرد که با خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، رابطه تهران و بروکسل بهبود یابد.

منبع: ایرنا

نسخه قابل چاپ