دوشنبه 12 خرداد 1399  
دفتر مقام معظم رهبری
ریاست جمهوری
منشور دولت تدبیر و امید
پایگاه اطلاع رسانی دولت
تازه های خبری

در نهمین دور رایزنی های ایران و نروژ مطرح شد؛
عراقچی: اروپا باید برای حفظ برجام هزینه بدهد

معاون سیاسی وزیر امور خارجه با تاکید بر لزوم واکنش موثر جامعه بین المللی نسبت به اقدام یکجانبه و غیر قانونی آمریکا گفت: حمایت های سیاسیی از برجام کافی نیست و اروپا باید برای حفظ این توافق هزینه بدهد وگرنه برجام قادر به ادامه حیات نخواهد بود و مسئولیت تبعات آن با ایالات متحده است.

به گزارش انسجام ملی از اداره کل اطلاع رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه،«سیدعباس عراقچی» در جریان نهمین دور رایزنی های سیاسی ایران و نروژ که به ریاست وی و تورم هاترم قائم مقام وزارت امور خارجه نروژ برگزار شد، از ابراز همدردی و کمک های دولت و مردم نروژ بخاطر سیل‌های اخیر و مواضع مثبت و سازنده این کشور در راستای توسعه و ارتقای همکاری ها و تعاملات دوجانبه و حمایت مستمر از حفظ و اجرای برجام قدردانی کرد.
معاون وزیر امور خارجه گفت: برجام یک توافق چند جانبه و بین المللی است و آمریکا با خروج از این توافق، موازین پذیرفته شده بین المللی از جمله قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت را نقض کرده، ولی متاسفانه این اقدام غیرقانونی با واکنش موثر جامعه بین الملل مواجه نشده است.
وی یادآورشد: آمریکا با این حرکت یک جانبه و غیرقانونی نشان داده است که زبان احترام و تعامل را نمی فهمد و تنها قادر است با زبان قلدری صحبت کند.
عراقچی تاکید کرد: حمایت های سیاسی کافی نیست و اروپا باید برای حفظ برجام هزینه بدهد و گرنه برجام قادر به ادامه حیات نخواهد بود و مسئولیت تبعات آن با ایالات متحده است.
وی یادآورشد: ایران حداکثر حسن نیت، همکاری و خویشتن داری را برای حفظ برجام نشان داده است اما ظاهرا تیم حاکم بر کاخ سفید اهداف و مقاصد دیگری در سر دارند.
معاون سیاسی وزیر امور خارجه در عین حال گفت: برای ایران انتخاب های متعددی وجود دارد و ما با توجه به منافع ملی خود واکنش مناسب را در برابر رفتار زورمدارانه آمریکا اتخاذ خواهیم کرد.

** کمک های نروژ به سیل زدگان به زودی ارسال خواهد شد
همچنین در این نشست قائم مقام وزارت امور خارجه نروژ ضمن ابراز تاسف و همدردی نسبت به وقوع سیل‌های اخیر در کشورمان، گفت: کمک های نقدی و غیرنقدی اختصاص یافته از سوی نروژ به سیل زدگان ایران به زودی ارسال خواهد شد.
«توره هاترم» با تاکید بر اراده سیاسی جدی نروژ برای استمرار و فعال نگه داشتن همکاری های دوجانبه دو کشور و عاقلانه و موجه خواندن مواضع و رفتارهای ایران در قبال بدعهدی ها و خروج تاسف بار آمریکا از برجام افزود: نروژ همواره هماهنگ با اتحادیه اروپا از حفظ و اجرای برجام که متضمن منافع و آثار مثبت بویژه امنیتی برای کلیه طرف ها می باشد، حمایت کرده است.
وی یادآورشد: نروژ کماکان امیدوار است برجام بتواند به یمن تلاش های اروپا برای منتفع ساختن ایران و تداوم همکاری ایران، به حیات خود ادامه دهد.
قائم مقام وزارت امور خارجه نروژ در عین حال گفت: انتظار این است که با ایجاد راهکارها و سازوکارهای عملیاتی همچون اینستکس، راه برای همکاری های بیشتر در حوزه های مختلف اقتصادی هموار شود.
نهمین دور رایزنی های سیاسی ایران و نروژ امروز در تهران و به ریاست سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه کشورمان و توره هاترم قائم مقام وزارت امور خارجه نروژ برگزار شد.
طرفین در این دور از رایزنی ها مهمترین مسائل و تحولات بین المللی و همچنین موضوعات روابط دو کشور را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.
 

نسخه قابل چاپ