جمعه 28 تير 1398  
دفتر مقام معظم رهبری
ریاست جمهوری
منشور دولت تدبیر و امید
پایگاه اطلاع رسانی دولت
تازه های خبری

قاسمی:
پمپئو قطعنامه ای را ملاک قرار داده که آن را نقض کرده است

سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به سخنان وزیر خارجه آمریکا درخصوص آزمایش موشکی ایران گفت: جای تعجب دارد که مایک پمپئو در صحبت های خود به قطعنامه 2231 شورای امنیت استناد می کند که آمریکا با خروج از برجام این قطعنامه را نقض کرده است.

به گزارش انسجام ملی از وزارت خارجه، بهرام قاسمی افزود: پمپئو متاسفانه علیرغم اینکه مدتی است تصدی وزارت امور خارجه را بر عهده دارد هنوز مواضع جمهوری اسلامی ایران را به اندازه کافی مرور نکرده است یا به اطلاعش نرسانده اند.
وی ادامه داد: مواضع جمهوری اسلامی ایران در مورد سیاست های موشکی کاملا روشن است و بارها اعلام شده و مجددا اعلام می کنم که این سیاست ها، سیاستی داخلی و مربوط به جمهوری اسلامی ایران است.
قاسمی با بیان اینکه ایران در مورد سیاست های موشکی خود از کسی توصیه ای نخواهد پذیرفت، اظهار داشت: ما بر اساس مصالح دفاعی خود به این موضوع نگاه می کنیم و مسئله موشکی موضوعی کاملا دفاعی و نه تهاجمی است.
وی ادامه داد: ما ناچار هستیم که در این منطقه پرآشوب و وضعیتی که بر آن حاکم بوده است و همچنین با توجه به تجاربی که از جنگ تحمیلی و دیگر وقایع رخ داده در این منطقه حساس به دست آورده ایم برای دفاع از کیان کشور، خودمان را به هر آنچه برای دفاع به آن نیاز داریم مجهز کنیم.
سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: قطعا سیاست موشکی سیاستی بازدارنده است و آمریکا مجدداً می خواهد با این مواضع برای ادامه سیاست های ایران هراسی و ایران گریزی که در سطح جهان دنبال می کند، سوءاستفاده کند.
قاسمی گفت: آمریکا می خواهد با توجه به نوع مناسبات امروز ما و مذاکراتی که با اروپا داریم، دیگر کشورهای جهان بخصوص اروپا را در این زمینه تحت تاثیر قرار دهد که قطعاً این حرکت آنها با شکست همراه خواهد شد چرا که کشورهای اروپایی کاملاً از سیاست های جمهوری اسلامی ایران مطلع هستند و نباید تحت تأثیر سیاست های ایران هراسانه پمپئو قرار بگیرند.
وی ادامه داد: البته جای تعجب دارد زیرا پمپئو در سخنان خود به قطعنامه 2231 شورای امنیت استناد می کند که خودش با خروج از برجام این قطعنامه را نقض کرده، و باز با استناد به این قطعنامه سعی می کند دیگران را به خروج از برجام و طبعاً خروج از این قطعنامه تشویق کند.
قاسمی تصریح کرد: مشخص است پمپئو باز دچار تناقض شده و تصور می کنم مشاوران او اطلاعات لازم را در اختیارش قرار نداده اند.

منبع: ایرنا

نسخه قابل چاپ