يكشنبه 4 فروردين 1398  
دفتر مقام معظم رهبری
ریاست جمهوری
منشور دولت تدبیر و امید
پایگاه اطلاع رسانی دولت
امام جمعه اهل سنت زاهدان در آیین نماز جمعه این شهر
عربستان، برنامه ریزان قتل خاشفچی را مجازات کند

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در مراسم امروز نماز جمعه زاهدان، با اشاره به جریان قتل “جمال خاشقجی” روزنامه‌نگار منتقد سعودی، ضمن توصیۀ دولت‌ها و حکومت‌ها به «گفتمان با مخالفان و منتقدان»، خواستار مجازات عاملان و برنامه‌ریزان قتل این روزنامه‌نگار توسط مقامات عربستان شدند.

به گزارش انسجام ملی،‌ به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان، عبدالحمید در سخنانی گفت: جریان کشته‌شدن روزنامه‌نگار و منتقد سعودی از اتفاقاتی است که این‌روزها در دنیا مطرح است. قتل این روزنامه‌نگار که به طرز فجیعی صورت گرفته بود، دنیا را تکان داد و حکومت عربستان سعودی نیز از این اتفاق به‌شدت متضرر شد.


خطیب جمعه اهل سنت زاهدان در ادامه خواستار «مجازات عاملان این جریان» شدند و گفت: امیدواریم مقامات سعودی با جدیت کامل به این موضوع رسیدگی کنند و عاملان، دستوردهندگان و برنامه‌ریزان این قتل را مجازات کنند تا مردم دنیا تسلی پیدا کنند.


مولوی عبدالحمید به اتفاقات مشابه قتل این روزنامه‌نگار در بسیاری از کشورها اشاره کرد و گفت: متاسفانه بعضی از کشورها تلاش می‌کنند تا به‌نوعی مخالفان و منتقدان‌شان را نابود کنند، درحالی‌که این بدترین شیوه و روش است.


امام‌جمعه زاهدان بر لزوم «مذاکره و گفتمان با مخالفان» تاکید کرد و خاطرنشان ساخت: بهترین شیوه و روش، مذاکره و گفتمان با مخالفان و منتقدان است. ما معتقدیم مذاکره و گفتمان سبب تقلیل اکثر اختلافات در دنیا شده و در مخالفت مخالفان نیز تعدیل ایجاد می‌کند.
وی تاکید کرد: اگر دنیا به مذاکره و گفتمان رو بیاورد و در مسیر اعتدال قرار گیرد، اگر مشکلات و بحران‌ها به‌طور کامل حل نشوند اما حداقل مشکلات مهار شده و راه مقابله با آنها آسان‌تر می‌شود.


مولوی عبدالحمید «اجرای عدالت» را ضامن برقراری امنیت و وحدت پایدار دانست و گفت: اجرای عدالت بهترین راه برای برقراری امنیت، دوستی و وحدت پایدار در دنیاست. اجرای عدالت سبب ایجاد آرامش فردی و اجتماعی در جامعه می‌شود. برای برقراری امنیت و وحدت هیچ نسخه‌ای بهتر از اجرای عدالت نیست.


مدیر دارالعلوم زاهدان افزود: امنیت و وحدت در پرتو اجرای عدالت، گفتمان، نگاه یکسان و توجه به خواسته‌های تمام اقوام و مذاهب امکان‌پذیر است.

 

مولوی عبدالحمید در پایان سخنان‌ خود، با اشاره به تشدید تحریم‌ها به ویژه تحریم‌های نفتی که قرار است دولت آمریکا در 13 آبان علیه جمهوری ایران اِعمال کند، این تحریم‌ها را «ظالمانه» دانست.


امام جمعه اهل سنت زاهدان، در عین حال ضمن درخواست دعا از مردم برای حل مشکلات و بحران‌های اقتصادی و سایر بحران‌ها، از مسئولین نیز خواست برای حل مشکلات اقتصادی و سایر مسائل و بحران‌ها در کشور «تدبیر عاجل و جامعی» بیندیشند.

 


بيشتر
نسخه قابل چاپ