جمعه 1 شهريور 1398  
دفتر مقام معظم رهبری
ریاست جمهوری
منشور دولت تدبیر و امید
پایگاه اطلاع رسانی دولت
تازه های خبری

بعیدی نژاد: اروپا حق تعیین شرط برای اجرای کانال مالی ندارد

حمید بعیدی نژاد سفیر ایران در انگلیس بابیان اینکه اروپا حق تعیین شرط برای اجرای کانال مالی ندارد تصریح کرد که این اقدام در اجرای تعهدات آن‌ها در برجام بوده که با تاخیر هم همراه است.

به گزارش انسجام ملی، وی امروز با انتشار پیامی در توئیتر نوشت: البته در بیانیه مشترک EU3 پیوستن ایران به ترتیبات FATF به‌عنوان شرط نیامده بلکه به‌عنوان «انتظار» از ایران آمده، که آن‌ها به علت دخالت سیستم بانکی در پرداخت‌ها است.
وزیران خارجه آلمان ، فرانسه و انگلیس یازدهم بهمن‌ماه جاری در حاشیه نشست اتحادیه اروپا اعلام کردند سازوکار حمایت از تبادلات تجاری اروپا و ایران تحت عنوان INSTEX به ثبت رسمی رسیده است.
در بخشی از بیانیه سه کشور اروپایی در رابطه با مقابله با پول‌شویی آمده است: مبارزه با تأمین مالی تروریسم (AML/CFT) و انطباق با تحریم‌های اتحادیه اروپا و سازمان ملل، INSTEX تحت بالاترین معیارهای بین‌المللی عمل خواهد کرد و در این راستا، سه کشور اروپایی از ایران انتظار دارند همه عناصر برنامه اقدام اف.ای.تی .اف خود را سریعاً اجرا کند.
این بیانیه می‌افزاید که سه کشور اروپایی تاکید می‌کنند که بهره‌مندی‌های اقتصادی برجام مشروط بر پایبندی کامل ایران به تعهدات هسته‌ای خود شامل همکاری کامل و به‌موقع با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است.
بیانیه یادشده با یادآوری اینکه اینستکس گام ابتدایی مهمی است که از سوی سه کشور اروپایی برداشته‌شده می‌افزاید: عملیاتی شدن این سازوکار با رویکردی گام‌به‌گام دنبال می‌شود: سه کشور اروپایی به همراه INSTEX به کار بر روی جزئیات عینی و عملیاتی ادامه می‌دهند تا روش کار این شرکت را مشخص کنند، سه کشور اروپایی در راستای ایجاد یک‌نهاد همکاری اثرگذار و شفاف که برای عملیاتی کردن INSTEX لازم است با ایران همکاری می‌کنند.
بعیدی نژاد پیشتر با اشاره به تاخیر اتحادیه اروپا در راه اندازی اینستکس، ابراز امیدواری کرد که در گام بعدی سرعت بیشتری به عملیاتی شدن این سازوکار اختصاص یابد تا مردم کشورمان بتوانند آثار لغو تحریم ها را بر اساس برجام لمس کنند.

منبع: ایرنا

نسخه قابل چاپ