يكشنبه 25 مهر 1400  
دفتر مقام معظم رهبری
ریاست جمهوری
منشور دولت تدبیر و امید
پایگاه اطلاع رسانی دولت
تازه های خبری

پیام علی یونسی در پی درگذشت دکتر داود فیرحی
یونسی: دکتر فیرحی متفکری نو اندیش بود

حجت الاسلام و المسلمین دکتر علی یونسی در پیامی با درگذشت حجت الاسلام دکتر داود فیرحی از او به عنوان عالم و متفکری نواندیش یاد کرد که دین را در خدمت بشریت می داند.

 

حجت الاسلام و المسلمین دکتر علی یونسی، مشاور رییس جمهور در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی، در پیامی درگذشت متقکر نواندیش دینی حجت الاسلام دکتر داود فیرحی را به خانواده و شاگردان این عالم نواندیش تسلیت گفت.
 
به گزارش تارنمای انسجام ملی، در بخشی از این پیام آمده است:

 دکتر فیرحی از متفکران نواندیشی بود که دین را در خدمت بشر می دید و حکومت دینی را موظف به رعایت حقوق انسانی همه شهروندان و بشر می دانست.

متن کامل این پیام به شرح زیر است:

انا لله و انا الیه راجعون

درگذشت ناگهانی و غم انگیز دانشمند وارسته و عالم فرزانه حجت الاسلام و المسلمین دکتر داود فیرحی، موجب اندوه و تاثر گشت.

مرحوم فیرحی از متفکران نواندیش دینی بود که دین را در خدمت بشر می دید و حکومت دینی را موظف به رعایت حقوق انسانی همه شهروندان و تمام بشر می دانست. او می کوشید تا اخلاق را در حوزه قدرت و سیاست برجسته سازد و سنت را با تجدد در هم آمیزد و حکمرانی را با آزادی، مدارا و صلح طلبی همراه سازد و توسعه و پیشرفت جامعه بشری را  از ملزومات حکمرانی خوب برشمارد.

دکتر فیرحی عالمی روشن ضمیر، استادی اخلاق مدار، اندیشمندی روشمند، فرهیخته ای زمان شناس و روشنفکری کم نظیر بود که رحلتش ثلمه ای جبران ناپذیر بر جامعه و مراکز علمی و دانشگاهی محسوب می شود. او دانشمندی برجسته و توانا بود که دغدغه همبستگی اخلاق و سیاست و همراهی عدالت اجتماعی و کرامت انسانی را داشته است و در این مسیر صادقانه و عالمانه تلاش‌های فراوان کرد که حاصل آن میراث گرانمایه علمی و آثار متعدد و فاخر در حوزه سیاست و علوم انسانی بود. امید آنکه دانش پژوهان و طالبان علم و معرفت از دانش و آثار مفید آن مرحوم بهره گیرند و مستفیض گردند.

از خدای رحمان، برای آن عالم و اندیشمند حکیم، رحمت واسعه و برای خانواده محترم و شاگردان ایشان، صبر و شکیبایی مسالت دارم.


        علی یونسی

مشاور رییس جمهور در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی


نسخه قابل چاپ