سه شنبه 25 تير 1398  
دفتر مقام معظم رهبری
ریاست جمهوری
منشور دولت تدبیر و امید
پایگاه اطلاع رسانی دولت
تازه های خبری

جلوه های دیدار روحانی و دانشجویان در سمنان

در آستانه فرارسیدن شصت و پنجمین سالروز شهادت سه دانشجوی معترض دانشگاه تهران به سفر معاون وقت رئیس جمهوری آمریکا به تهران در سال 1332 که در تقویم جمهوری اسلامی ایران به نام روز دانشجو ثبت شده است، دکتر حسن روحانی به دیدار دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی سمنان رفت.

به گزارش انسجام ملی، در حیاط دانشگاه علوم پزشکی سمنان دانشجویان به صورت دسته های چند نفری کنار هم ایستاده اند و با یکدیگر زمزمه می کنند.
برخی از دانشجویان که دستبند های سبز پارچه ای به دستان خود بسته اند، آن را نماد انجمن اسلامی دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان بیان می کنند.
هوا هم کمی سرد است اما با این حال، دیدار با رییس جمهوری بهانه ای کافی برای حضور دانشجویان در این ظهر پاییزی است.
وعده حضور دکتر روحانی در دانشگاه ساعت 3 بعد از ظهر بود و از ساعت ها قبل دانشجویان پشت درب ورودی سالن حکیم جرجانی ایستاده اند.

** دانشجویان منتظر ورود به سالن حکیم جرجانی
ساعت حدود 1 ظهر بود و اما تنها برگزار کنندگان مراسم در سالن حکیم جرجانی دانشگاه حضور دارند و برای آخرین بار سیستم های صوتی و تصویری، سرود ملی و نماهنگ هایی که قرار است در این مراسم پخش شود را آزمایش می کنند.
تعدادی از دانشجویان از ساعت ها قبل خود را به دانشگاه رسانده اند و منتظر اجازه ورود از سوی ماموران برگزاری مراسم هستند.

** پلاکاردهای رنگارنگ در دست دانشجویان
دانشجویان پلاکاردها و دست نوشته هایی در دست دارند و منتظرند تا در دیدار با رئیس جمهوری آن ها را به نمایش بگذارند.
پلاکاردها حاوی پیام ها و خواسته های دانشجویان از رئیس جمهوری است.

** در کمترین زمان تمام صندلی ها پر شد
درب سالن در ساعت حدود 2 بعد از ظهر برای حضور دانشجویان باز می شود و با گذشت کمتر از 10 دقیقه بیشتر صندلی ها پر شد.
حتی یک صندلی خالی هم در سالن باقی نمی ماند و بلافاصله نماهنگ «وطنم» از سالار عقیلی و برخی دیگر از خوانندگان کشور در مراسم پخش و سبب افزایش هیجان حاکم در میان دانشجویان می شود.

** سرود «یار دبستانی» همخوانی شد
صدای دست ها، شعارها و همخوانی سرود «یار دبستانی» شور و هیجان خاصی را در سالن جرجانی دانشگاه علوم پزشکی سمنان حاکم کرده است.

** اوج هیجان با ورود دکتر روحانی
دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری وارد سالن می شود و هیجان به اوج خود می رسد.
صدای کف و سوت در سالن پیچیده است و همه در تلاشند تا رئیس جمهوری را ببینند.

**آیات قرآن حسن شروع آیین است
تلاوت قرآن توسط یکی از دانشجویان دانشگاه قزوین سبب سکوت یکباره سالن می شود.
پس از نوای قرآن مجری پشت تریبون می رود و شعر زیبایی برای فرزند استان سمنان که اینک در مقام رئیس جمهوری وارد این استان شده است، می خواند که دانشجویان با دست زدن های خود آن را تایید می کنند.

**دانشگاهیان نقطه اتکاء دولت در مقابله با تحریم ها هستند
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان نخستین سخنران این آیین است.
نوید دانایی گفت: دانشجویان و استادان به عنوان سرمایه های بی بدیل کشور نقطه اتکاء برای مقابله با تحریم ها هستند.
در روزگاری دور بسیاری از دانشجویان درس و دانشگاه را رها کردند و به جبهه ها رفتند و به حفظ مرزها پرداختند.
وی ادامه داد: بعد از جنگ این افراد به خانه ها و دانشگاه های خود برگشتند و به پژوهش های خود ادامه دادند.
دانایی بیان کرد: امروز نیز راه و هدف همان سربلندی ایران و ایرانی است که دانشجویان و استادان برای دست یابی به آن تلاش می کنند.

**سخنرانی دانشجویان
تعدادی از دانشجویان به نمایندگی از سایرین پشت تریبون می روند.
بیشتر این دانشجویان مطالباتی دارند و از رئیس جمهوری رسیدگی به این مطالبه ها را خواستار می شوند.
توجه رئیس جمهوری به مسائل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، معیشتی و رفاهی از عمده خواسته های آنان است.

**روحانی: به میان دانشجویان آمده ام تا آزادانه شنوای نقدها باشم
در ادامه این مراسم رئیس جمهوری، پویایی جنبش دانشجویی را ثمره فداکاری سه دانشجوی آرمانخواه دانست و با بیان اینکه دانشگاه مبارز در کنار حوزه مبارز، هدف بزرگی را به رهبری امام (ره) محقق کردند، تصریح کرد: مسوولان نماینده واقعیت امروز جامعه و دانشجویان نماینده آینده مطلوب تر و ایران آزادتر و آبادتر هستند.
حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در مراسم روز دانشجو در دانشگاه علوم پزشکی سمنان، با اشاره به اینکه نقد و نظر آزادانه دانشجویان در این جلسه، نشانه توفیق جنبش دانشجویی است، اظهارداشت: نقد سازنده و دلسوزانه به نفع حال و آینده کشور است.
روحانی گفت: در سال‌های 32 و 42 و سال‌های بعد، دانشگاه مبارز در کنار حوزه مبارز با رهبری و هدایت امام(ره) هدف بسیار بلندی را به ثمر رساندند. افتخار دارم در دوره نهضت اسلامی طلبه حوزه علمیه و همچنین دانشجوی دانشگاه تهران بودم و فضای ایستادگی و مبارزه را در دو محیط، با همه وجودم درک کردم.
رئیس جمهوری خطاب به دانشجویان خاطرنشان کرد: آنچه امروز در این جمع می‌بینم به معنای پیروزی دانشگاه و جنبش دانشجویی است که در سال 32 آغاز شد و در سال 57 به کمال رسید.
روحانی در واکنش به سخنان مطرح شده از سوی نمایندگان و قشرهای مختلف دانشجویی و تشکل‌های دانشجویی، گفت: چه زمانی ما چنین فضایی داشتیم که دانشجوی عزیز ما با آزادی کامل و با لحن دلخواه خود دولت را نقد کند. نقد حتماً حق شماست و نقد دلسوزانه و درست به نفع آینده کشور خواهد بود.
وی با بیان اینکه اداره کشور و جامعه حتی زمانی که دشمن غدار و ستمگری چون آمریکا و صهیونیسم و هیچ دشمن و مشکلی نداشته باشیم، کار پیچیده و سختی است، گفت: به ثمر رساندن طرح تحول سلامت، کار آسانی نبود، اینکه در 5 سال گذشته حقوق کارکنان و کارمندان بیش از تورم بوده، کار آسانی نیست و اینکه دریافتی‌ها و مستمری‌ها نسبت به 5 سال گذشته 5 برابر شده، کار آسانی نبوده است.
رییس جمهوری با اشاره به اینکه روند تورمی از ۴۰ درصد سال ۹۲ به ۸ درصد در سال ۹۶ رسید، اظهارداشت: اگر قرار است جلوی آمریکا بایستیم؛ مشکلات و زخمی شدن و زخمی کردن هم جزو این رویارویی است و اینطور نیست که برای ما همیشه پیروزی بدون هزینه باشد. هم بدر داریم و هم احد.
روحانی در ادامه سخنان خود با تأکید بر اینکه میدان جنگ فشار و سختی دارد، گفت: در سنگر ماندن مانند در خانه ماندن نیست در جنگ باید خود را آماده کنیم. میدان جنگ فشار و سختی دارد و باید سختی‌های فراوان را هم تحمل کنیم.
وی تأکید کرد: به اعتراف همه متخصصان اقتصاد ما در بین سال های 92 و 96 از تورم 40 درصد به 7 یا 8 درصد رسیدیم. حال سوال اینجاست که چه شد که در سال 96 با مشکل تورمی جدید مواجه شدیم. اولین عامل بیماری‌های مزمن گذشته در اقتصاد بود که در یک مقطع آثار آن روشن‌تر و آشکارتر شد.
رئیس جمهوری با طرح این سوال که چه کسانی مجوز مؤسسات اعتباری و بانک‌های خصوصی و خصولتی را صادر کردند، گفت: از کسانی سراغ بگیرید که ۳ میلیارد دلار پول نفت را بردند و خوردند. در چه زمانی بود که مالباختگان این مؤسسات اعتباری به خیابان آمدند. چه کسی باعث شد که مردم آن همه زجر ببینند و چه کسانی مال مردم را تاراج کردند و ظلم کردند. وقتی دولت یازدهم خواست مقابل آنها بایستد، در مقابل دولت قرار گرفتند و نامه نود امضایی فرستادند که به اینها دست نزنید.
روحانی خاطر نشان کرد: یکسری بیماری‌های مزمن اقتصادی کنار هم جمع شد و متأسفانه مجبور شدیم ۳۰ هزار میلیارد تومان از خزانه به مالباختگان این موسسات پرداخت کنیم که این مبلغ به معنای 250 هزار میلیارد تومان نقدینگی است. همچنین چه کسانی و با چه مجوزی در سال 96 به خیابان آمدند و شعار دادند و ناآرامی‌های مضر برای منافع ملی ایجاد کردند که البته همه اینها آشکار است.
وی تصریح کرد: در کنار این عوامل، دشمن‌ترین افراد با ایران در آمریکا قدرت را به دست گرفتند. البته ما هیچ زمانی اعتماد صد در صد به آمریکا و دیگران نداشته و نداریم. اعتماد ما همیشه نسبی بوده است. پیغمبر اسلام(ص) هم در مکه با کفار قرارداد (صلح حدیبیه) امضاء کرد ولی اعتماد هم به آنها نداشت. فتح‌المبیین مربوط به همین قرارداد است. اما همان‌هایی که با پیغمبر(ص) قرار داد امضاء کردند نقض عهد کردند. ما هم اگر طرفمان نقض عهد کرده تکلیف و وظیفه دیگری داریم.
رییس جمهوری در پاسخ به انتقادات دانشجویان که بحث اعتماد به آمریکا را مطرح می‌کردند، گفت: شما می‌گویید چرا به آمریکا اعتماد کردید. چه کسی اعتماد کرده است؟ مگر ما در برابر کسی که مذاکره می‌کند حتماً باید اعتماد داشته باشیم؟ مگر به صدام اعتماد داشتیم که بعد جنگ با او مذاکره کردیم؟ در دوران امام راحل وزیر خارجه وقت دو سال تمام با عراق مذاکره کرد. مگر ما در آن دوره به صدام اعتماد داشتیم که مذاکره کردیم؟
روحانی با تأکید بر اینکه مذاکره ما درست بوده است، گفت: این مذاکرات به اتفاق همه مسئولین، اعم از دولت، ‌رهبری، مجلس و شورای نگهبان انجام شد و همه با هم این کار را کردیم و بسیار هم کار درستی بوده است.
وی با بیان اینکه' قبل از برجام دنیا ایران را محکوم می کرد و امروز آمریکا را'، گفت: برجام راه را برای نفت، تجار و بانکها باز کرد و سرمایه زیادی وارد کشور شد . آیا این پیروزی نیست و نباید به این پیروزی افتخار کنیم؟
رئیس جمهوری در مورد انعقاد قراردادهای نفتی با شرکت توتال و خروج این شرکت از کشور بعد از خروج آمریکا از برجام، گفت: وزیر نفت بلد بود چگونه با توتال قرارداد ببندد. یک شرکت چینی هم در کنار توتال بود که امروز با خروج توتال کار را به دست گرفته است.
روحانی خاطر نشان کرد: همه ما اعضای یک جامعه و ملت هستیم و دلسوز انقلاب و کشوریم. ما امروز پیروزیم و اگر کسی فکر می‌کند آمریکا پیروز است، اشتباه می‌کند. امروز ایران در عرصه بین‌المللی، پیروز است و ترامپ شکست خورده و آمریکا در شورای امنیت تنها مانده است.
رئیس جمهور در ادامه در مورد تورم در سال جاری گفت: ما دو راه بیشتر نداریم، یا باید در برابر آمریکا تسلیم شویم و ادعای نادرست و صحیح آنها را قبول کنیم تا تحریم‌ها برداشته شود و یا باید بایستیم و مقاومت کنیم. سال گذشته آمریکا ۸ بار مستقیم و امسال ۳ بار غیر مستقیم درخواست مذاکره داشت، بر مبنای عزت مردم نپذیرفتم.
وی تأکید کرد: ایران به دنبال استقلال و آزادی است و از تحریم‌ها نهراسیده و در مقابل دشمن می‌ایستیم.
رئیس جمهوری در پاسخ یکی از دانشجویان مبنی بر اینکه دولت چه کار کرده است، گفت: شما هم باید بگویید دانشگاه برای کشور چه کار کرده است. چون همه ما در نفع و ضرر جامعه با هم هستیم. امروز روز آزمایش همه ماست.
روحانی تأکید کرد: همه باید دست به دست هم دهیم و در برابر تورم، مشکلات اقتصادی و توطئه‌های خارجی بایستیم. اینطور نیست که دولت، مردم و مجلس به تنهایی اقدام کنند. همه باید در کنار هم باشیم و دست به دست هم دهیم.
رئیس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع اف ای تی اف اشاره کرد و اظهارداشت: البته فعلاً در این مرحله بحث اف‌ای‌تی‌اف نداریم. آنچه امروز داریم 4 لایحه در مورد پولشویی و تروریسم مالی است. روسای قوا به اتفاق لوایح ۴ گانه مرتبط را تایید کرده اند؛ راه حل مشکلات شفافیت است نه جنجال و اف ای تی اف خوب باشد یا بد، زیرساخت و لازمه ارتباط مالی با بانکهای جهانی است.
روحانی افزود: نباید اجازه دهیم جنجال بیهوده در مورد این لوایح راه بیفتد ما به تصویب این لوایح 4 گانه نیاز داریم. باید با پولشویی مبارزه کنیم و راه آن شفافیت است.
وی با طرح این سوال که می‌خواهیم با بانک‌های دنیا همکاری کنیم یا نه؟ گفت: در حال حاضر که آمریکا این همه فشار آورده است،‌ده‌ها بانک دنیا از کشورهای دوست که با آنها تعامل داریم، به ما اعلام کردند که اگر در اف‌ای‌تی‌اف عضو نباشید، نمی‌توانیم همکاری کنیم.
روحانی در ادامه سخنان خود، یادآور شد: شرایط امروز کشور بحرانی نیست، اما بسیار سخت و مشکل است. معضلات و مشکلات فراوانی داریم. شما هم عنوان می‌کنید که در دانشگاه‌ها مشکلات وجود دارد و این درست است. من به دکتر غلامی وزیر علوم که اینجا حضور دارند، بارها گفته‌ام روبروی زندانی کردن دانشجو به بهانه های سیاسی بایستد.
وی با تأکید بر اینکه من امروز اینجا هستم تا سخنان شما دانشجویان را بشنوم، گفت: این جمع برای این بود که شما آزادانه مطالب خود را بیان کنید و من هم خواسته‌های شما را بشنوم. نمی‌گوییم همه مشکلات حل شده و دولت در همه زمینه‌ها موفق بوده است.
روحانی خطاب به دانشجویان تأکید کرد: شما البته باید دولت و قدرت را در کشور نقد کنید زیرا قدرت اگر نقد نشود، فسادآفرین است. همه باید انتقاد و نقد را بپذیریم.
رئیس جمهوری در عین حال تصریح کرد: بهتر است نقدتان بدون پیشنهاد نباشد. راه‌حل پیشنهاد بدهید. شما دانشجو هستید و اینجا مرکز تحقیقات و علم است. در انتقاد از مشکلات اقتصادی که مطرح می‌کنید راه‌حل هم ارایه دهید.
وی به دستاوردهای دولت در بخش های مختلف کشور از جمله در استان سمنان اشاره کرد و گفت: در همین استان سمنان در بخش کشاورزی از ابتدای انقلاب تا آغاز دولت یازدهم، 16 هزار و 200 هکتار زمین کشاورزی به صورت قطره‌ای آبیاری می‌شد اما فقط در 5 سال گذشته 16 هزار و 700 هزار هکتار زمین‌های کشاورزی زیر کشت با شیوه های نوین آبیاری رفتند.
روحانی با بیان اینکه آیا قبول دارید که در تولید گندم خودکفا شده‌ایم یا نه؟ گفت: هر جا دست به دست هم داده‌ایم موفق شده‌ایم. در سال 2017 در میان 25 کشور پیشرفته دنیا از نظر سرعت رشد علمی مقام اول را کسب کرده‌ایم و این موفقیت دانشگاه است.
وی با تاکید بر اینکه حمایت از شرکت دانش بنیان، یعنی حمایت از دانشگاه و نخبگان، افزود: مقالات شما امروز مورد استناد است. پزشکی و جراحی ما در دنیا عرض اندام می‌کند و این موفقیت دانشگاه است. آیا ما نباید افتخار کنیم. این افتخار برای دانشگاه و جوان‌های این کشور است.
رئیس جمهوری در ادامه خاطر نشان کرد: در این دولت برای اولین بار در برداشت گاز از پارس جنوبی از قطری‌ها پیشی گرفته‌ایم و این افتخار دانشگاه، صنعت و مهندسین ایرانی است.
روحانی همچنین به مخازن مشترک نفتی ایران و عراق اشاره کرد و گفت: برداشت ما از این مخازن مشترک 70 هزار بشکه بود، اما امروز 300 هزار بشکه برداشت می‌کنیم و این افتخار برای همه ما است.
وی با بیان اینکه ما به دنبال شفافیت بوده‌ایم، اظهارداشت: فضای مجازی در اختیار مردم، نتیجه ایستادگی دولت بر شفافیت است.
رئیس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: قانون اساسی دستاورد بزرگ انقلاب است، اگر به همه آن عمل شود مشکلات هم حل می شود و رئیس جمهور باید بتواند در برابر تخلف از قانون اساسی تذکر دهد.
روحانی با بیان اینکه شما پای صندوق‌های رأی رفته‌اید و رأی داده‌اید 40 میلیون نفر رأی دادند که رئیس جمهور بتواند به تخلف قانون اساسی تذکر دهد، گفت: در مسایل بسیار مهم اقتصادی، سیاسی و اجتماعی؛ قانون اساسی مسیر همه پرسی از مردم رابه عنوان یک ظرفیت پیش رو گذاشته است و اشاره دارد در اینگونه مسایل اختلافی موضوع را به رأی عمومی بگذارید. البته باید مجلس تصویب و شورای نگهبان نیز آن را تأیید کند.
وی تأکید کرد: برای ما هیچ بن بستی وجود ندارد، قانون اساسی برای ما راه را گشوده است. من نقد شما را دنبال خواهم کرد شما هم به تذکر خود ادامه دهید و مطمئناً با وحدت، اتحاد و یگانگی قطعاً آمریکا را شکست خواهیم داد.

** 16آذر در دانشگاه علوم پزشکی سمنان تاریخی شد
با اتمام سخنرانی رئیس جمهوری در آیین گرامیداشت روز دانشجو در دانشگاه علوم پزشکی سمنان، 16 آذرماه 97 با همه شور و هیجانش به دفتر خاطرات این دانشگاه پیوست.
دانشجویان این استان این روز را هرگز فراموش نخواهند کرد.
روزی که به نامشان در تقویم جمهوری اسلامی ایران ثبت شده است را در کنار رئیس جمهورشان جشن گرفته اند و تجربه ای بسیار متفاوت برایشان رقم خورد.
حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران امروز سه شنبه وارد استان سمنان شد و تا فردا برنامه های مختلفی در این استان دارد.
سخنرانی مردمی در جمع مردم شاهرود، شرکت در اجلاس سراسری نماز و حضور در شورای اداری استان سمنان از جمله برنامه های رئیس جمهوری در این سفر دو روزه است.
همزمان با سفر کاروان تدبیر و امید به استان سمنان، جمعی از وزرای کابینه روحانی نیز برای افتتاح و آغاز عملیات اجرای ده ها طرح مختلف به شهرستان ها سفر خواهند کرد.
روحانی پیش از این در فروردین ماه 95 همراه با کاروان تدبیر و امید به استان سمنان سفر کرده بود.
روحانی پیش از این در سال 95 به استان سمنان سفر کرده بود که در این سفر با تعهد تکمیل 72 طرح اقتصادی و عمرانی با تصویب اعتبار 9 هزار و 624 میلیارد ریال به پایان رسید.
74 درصد طرح های مصوب سفر قبلی رییس جمهور به سمنان پیشرفت فیزیکی داشته است.
بر اساس آمار، استان سمنان یکی از استانهای شاخص از نظر پیشرفت فیزیکی طرح های مصوب عمرانی و اقتصادی سفر کاروان تدبیر و امید است و برای تکمیل 100 درصدی طرح های باقیمانده سه هزار میلیارد دیگر اعتبار نیاز است.

منبع: ایرنا

نسخه قابل چاپ