يكشنبه 25 مهر 1400  
دفتر مقام معظم رهبری
ریاست جمهوری
منشور دولت تدبیر و امید
پایگاه اطلاع رسانی دولت
علی یونسی در دیدار سفیر سوییس در تهران
اقوام ایرانی فرصتی برای توسعه و امنیت هستند

مشاور رییس جمهور در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی در دیدار با سفیر سوییس در تهران تاکید کرد که اقوام ایرانی از زبان ، تاریخ، فرهنگ و آداب و رسوم و هویت واحدی برخوردار هستند.

به گزارش تارنمای انسجام ملی، علی یونسی در پاسخ به سوال "مارکوس لایتنر" سفیر سوییس گفت: همه اقوام خود را ایرانی و جزو ایران می دانند و امروز مشترکات فرهنگی و هویت مشترک ، همه ملت ایران را به هم پیوند داده است و معتقدیم رشد یک ملت در این است که همدیگر را بپذیرند و این مولفه در فرهنگ ایران از دوران های قدیم وجود دارد.

مشاور رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی در دیدار سفیر سوییس در تهران وجود اقوام و مذاهب گوناگون را فرصتی برای توسعه و امنیت کشور دانست و گفت: معتقدیم رشد یک ملت در این است که همدیگر را بپذیرند و این مولفه در فرهنگ ایران از دوران های قدیم وجود دارد.

حجت‌الاسلام والمسلمین علی یونسی اظهارکرد: دشمنان و بدخواهان جمهوری اسلامی ایران کماکان تلاش می‌کنند فرصت تنوع قومی و مذهبی را به تهدید تبدیل کنند اما دولت و نظام مصمم است با رعایت کامل حقوق شهروندی، سرمایه‌گذاری در مناطق مرزی و اقلیت‌نشین و عدم تبعیض، فرصت شکوفایی را برای همه ایرانیان فراهم سازد.

مشاور رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی با اشاره به اقدامات دولت یازدهم و دوازدهم در تدوین و تصویب سند حقوق شهروندی و توجه ویژه در این سند به مطالبات اقلیت‌های قومی، دینی و مذهبی، افزود: امروز در سایه اقدامات انجام شده حسن روابط و اعتماد متقابل بین اقوام و مذاهب در ایران وجود دارد.

یونسی با اشاره به اقدامات دولت در راستای سرمایه‌گذاری گسترده در مناطق محروم اهل سنت به‌ویژه در استان سیستان و بلوچستان و کردستان خاطرنشان کرد: گروه‌های تروریستی با ایجاد ناامنی تلاش زیادی کردند تا در مسیر سرمایه‌گذاری و توسعه این مناطق اخلال ایجاد کنند اما دولت توانست با جلب اعتماد علما و مردم همین مناطق، طرح‌های و پروژه‌های توسعه‌ای را به انجام برساند.

وی یادآور شد: دشمنان همواره تلاش کرده‌اند تا میان پیروان مذاهب و اقوام مختلف در ایران اختلاف ایجاد شود، اما با هوشیاری مردم همیشه این تلاش‌ها خنثی شده چرا که اراده سیاسی در ایران بر این است که هیچ تفاوتی بین اقلیت و اکثریت در کشور نباشد.

مشاور رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی با بیان اینکه اقوام ایرانی از زبان، تاریخ، فرهنگ و آداب و رسوم و هویت واحدی برخوردار هستند، خاطرنشان کرد: همه اقوام خود را ایرانی و جزو ایران می‌دانند و امروز مشترکات فرهنگی و هویت مشترک، همه ملت ایران را به هم پیوند داده است و معتقدیم رشد یک ملت در این است که همدیگر را بپذیرند و این مولفه در فرهنگ ایران از دوران های قدیم وجود دارد.

حقوق همه اقوام و مذاهب در قانون اساسی  به رسمیت شناخته شده است

یونسی گفت: در قانون اساسی و قوانین موضوعه هیچ‌گونه تبعیض بین اقوام و مذاهب وجود ندارد لذا امروز بسیاری از اقلیت‌های قومی و مذهبی در مناصب گوناگون دارای مسولیت هستند و علاوه بر همه حمایت‌های قانونی، رییس جمهوری من را به عنوان ناظر بر رعایت حقوق اقلیت‌ها و اقوام مختلف منصوب کرده که با همکاری بسیار خوب رهبران اقلیت‌ها توانسته‌ایم همزیستی مسالمت‌آمیز موجود از گذشته بین اقوام و اقلیت‌ها را بیش از پیش تعمیق و گسترش دهیم.

وی با تاکید بر این که انقلاب اسلامی ایران با مشارکت همه اقوام و مذاهب شکل گرفت، تصریح کرد: اقلیت‌های مذهبی به رهبری امام راحل اعتماد و اطمینان داشتند لذا با پیروزی انقلاب اسلامی شاهد وحدت، همدلی و انسجام بی‌نظیری بین اقوام گوناگون و مذاهب مختلف بودیم و در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران حقوق همه اقوام و مذاهب به رسمیت شناخته شده است.

دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی در این دیدار همچنین با اشاره به اشاره به یکصدمین سالگرد برقراری روابط ایران و سوییس اظهار داشت: دولت و مردم دو کشور در تمام این دوران همواره با یکدیگر روابط صمیمی و بر مبنای اعتماد متقابل داشتند و این مناسبات دوستانه پایه و مبنای محکمی برای تقویت هرچه بیشتر روابط و همکاری‌های دوجانبه است.

یونسی لزوم همکاری بخش خصوصی و شرکت‌های سوییسی در ایران را در تقویت مناسبات دوجانبه مورد تاکید قرار داد و گفت: ظرفیت‌های فراوانی برای مشارکت و فعالیت شرکت‌های مختلف سوییسی در ایران وجود دارد که فعال شدن آن می‌تواند به نفع دو کشور باشد.

روابط دو کشور باید براساس نقشه راه روسای جمهوری اجرایی شود

یونسی خاطرنشان کرد: باید روابط دو کشور بر اساس توافقنامه و نقشه راهی که روسای جمهوری دو کشور در دیدارهای دوجانبه ترسیم کرده‌اند، اجرایی و عملیاتی شود.

وی در ادامه، توضیحات تاریخی و آکادمیک مفصل، مبسوط و کارشناسی به سفیر سوییس در خصوص موقعیت اقوام و اقلیت‌ها در ایران داد.

وزیر اطلاعات دولت اصلاحات تاکید کرد: کردها و آذری‌ها و اقوام دیگر همگی ریشه ایرانی دارند و در ایران، اقوام دشمن هم نیستند.

یونسی خاطرنشان کرد: در تاریخ ایران، به هیچ عنوان امحاء قومی و دشمنی و جنگ قومی وجود نداشته است و در حال حاضر نیز چنین دشمنی‌هایی میان اقوام ایرانی نیست.

وی گفت: اقوام ایرانی، به ظاهر قوم هستند، ولی در واقع یک قوم محسوب می‌شوند. ما اساسا قومی به نام قوم فارس نداریم که در مقابل کردها و ترک‌ها و سایر اقوام باشند.

دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی اضافه کرد: اقوام ایرانی، جلوه‌های مختلف زبان و لهجه ایرانی هستند و در واقع تبار و ریشه همه آنان یکی است.

یونسی یادآور شد: زبان فارسی، زبان ملی همه اقوام ایرانی است و چیزی به نام قوم فارس و شکافی به نام قوم فارس و ترک و سایر اقوام موجود نداریم.

وی در عین حال منکر این مسئله نشد که همچنان، موانعی مصنوعی برای وحدت ملی وجود دارد که به نام یک قوم یا یک زبان، گفته می‌شود. اینها همه ناشی از سوءبرداشت در داخل، و یا تبلیغات دشمنان ملت یکپارچه ایران است.

مشاور ویژه رییس جمهوری افزود: دولت در صدد رفع این موانع، چه آنهایی که مربوط به قانون است و آنچه که به سوءمدیریت باز می‌گردد، است و البته توفیقات زیادی در این راه به دست آورده است.

یونسی تصریح کرد: سیاست موکد دولت، اولویت به مناطق محروم است اما تحریم‌های حداکثری دولت آمریکا، مانع مهمی بر سر راه توسعه این مناطق ایجاد کرده است و یکی از موانع اصلی بر سر راه توسعه و سرمایه‌گذاری در مناطق اقوام‌نشین، همین تحریم‌ها است.

اقلیت‌های دینی مورد حمایت دولت هستند

مارکوس لایتنر سفیر سوییس در تهران نیز در ارتباط با توفیقات به دست آمده در ایران گفت: ما مطلع هستیم که اقلیت‌های دینی مورد حمایت دولت هستند و برخی نمایندگان این اقلیت‌ها در مجلس ایران نیز در ملاقاتی که با آنان داشتیم، آن را تایید و گفته‌اند که سرمایه‌گذاری‌های خوبی در مناطق مربوط به اقوام صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه رعایت حقوق اقلیت‌ها و زندگی مسالمت‌آمیز پیروان مذاهب و اقوام گوناگون در ایران در سطح بسیار مطلوبی قرار دارد، گفت: ایران از ریشه‌های تاریخی و تمدنی بسیار غنی برخوردار است و بی‌تردید در نحوه رفتار با اقلیت‌های قومی و دینی از سایر کشورها به ویژه کشورهای اروپایی عقب نیست.

سفیر سوییس در تهران خاطرنشان کرد: امروز هر دو کشور نسبت به غنا و تنوعی که اقلیت‌های قومی و مذهبی دارند و ظرفیتی بی‌بدیل این تنوع فرهنگی واقف هستیم و از این ظرفیت در مسیر توسعه روزافزون استفاده می‌کنیم.