جمعه 28 تير 1398  
دفتر مقام معظم رهبری
ریاست جمهوری
منشور دولت تدبیر و امید
پایگاه اطلاع رسانی دولت
علی یونسی در سالگرد ارتحال آیت الله موسوی اردبیلی در دانشگاه مفید:
استقلال قوه قضائیه، امری جدید و مستحدثه، و البته ضروری است

مشاور سابق رییس جمهور با تاکید به اینکه به اینکه استقلال قاضی متفاوت از استقلال قوه قضائیه است و امروز بیش از هر زمان دیگری نیاز به استقلال قوه قضائیه داریم، گفت: استقلال قوه قضاییه از مسائل جدید و مستحدثه است.

به گزارش انسجام ملی، حجت الاسلام و المسلمین علی یونسی روز پنجشنبه در دومین همایش نکوداشت مرحوم آیت الله سید عبدالکریم موسوی اردبیلی در دانشگاه مفید قم استقلال قوه قضائیه را از مسائل جدید و مستحدثه دانست و تاکید کرد که استقلال قوه قاضی متفاوت از استقلال قوه قضاییه است و امروز بیش از هر زمانی به این استقلال نیاز است.

حجت الاسلام والمسلمین یونسی دیگر سخنران این مراسم، اظهار کرد: نظام دادگستری که در بالای آن رئیس قوه قضائیه، دیوان عالی کشور و قضات تجدید نظر قرار دارند و این سلسله مراتب هر کدام برای خودش آئین نامه‌ و مقرراتی دارد، آیا ما در اسلام چنین چیزی داشتیم؟ خیر نداشتیم و برخی برایشان سخت است که این را بگویند.

مشاور سابق رییس جمهور با بیان اینکه آوردنِ سیستم در شأن اسلام و پیغمبر اسلام نیست گفت: به طور مثال اسلام جهاد دارد و جزء احکامی است که خیلی مفصل به آن پرداخته شده اما برای دفاع و جهاد اسلام سیستم ندارد.

مشاور اسبق رییس قوه قضاییه با اشاره به اینکه ساختن سیستم وسیله و ابزاری است برای دفاع و جهاد افزود: این کار شما است و کار پیغمبر و دین نیست چراکه اسلام  بالاتر از این است که برای ما سیستم بیاورد؛ این سیستم کار بشر است و هر زمان هم مدل هایش به تناسب زمان فرق می‌کند.

یونسی بیان کرد: در زمانی که در خدمت آیت الله اردبیلی بودیم در جلسات خصوصی به این موارد می پرداخت و در زمانی که در رأس دیوان عالی کشور قرار داشت  و می دید در جمعی که اکثرا  نظر می‌دهند حتماً اتقان و استحکامش بیشتر است این شیوه و سیستم جمعی  را برتر از فردی می شمرد و اندیشه‌های جدید، فقه جدید، یعنی اجتهاد جدید ایجاد می کرد.

مشاور اسبق رییس قوه قضاییه ادامه داد: من خدمت آیت الله اردبیلی پرسیدم که این احکام قضائی طریقیت دارد یا موضوعیت و ایشان پاسخ داد امام راحل در این باره می گوید این بدیهی است که طریقیت دارد یعنی اگر چنانچه دیدیم این احکام نتایجی که باید بر آن مترتب شود اجرا نمی شود این برای امنیت، عدالت، سعادت، نتایج انسانی اسلامی و برای اهداف خاصی است.

او با بیان اینکه بیش از هر زمانی به استقلال قوه قضائیه نیاز است توضیح داد: فرق است بین استقلال قوه قضائیه و استقلال قاضی؛ در تمام نظام‌های حقوقی دنیا برای قاضی استقلال قائل هستند ولی استقلال قوه قضائیه از مسائل جدید و مستحدثه است.

مشاور سابق رئیس جمهور افزود: هم استقلال قاضی را قبول داریم هم استقلال قوه قضائیه و برای اینکه قاضی بی‌طرف و مستقل باشد انواع  و اقسام تدابیر قانونی پیش بینی شده که قاضی بتواند حکم خود را صادر کند ولی بیش از هر چیزی برای تهدید بی‌طرفی قاضی و بی طرفی قوه قضائیه تهدید از داخل قوه قضائیه است نه بیرون آن یعنی قوه مجریه، سازمان های اطلاعاتی، امنیتی، ضابطین، اصحاب قدرت و ثروت، همه تلاش می‌کنند که قاضی را تحت تأثیر قرار بدهند ولی قوه قضائیه و مدیریت دستگاه قضائی همیشه بیشترین نقش را در نقض بی‌طرفی قاضی داشته است.

او گفت: من شهادت می دهم در زمانی که آیت الله موسوی اردبیلی رئیس دستگاه قضائی بود بیش از هر کس سعی داشت استقلال قاضی را حفظ کند و مطلقاً به خودش اجازه نمی‌داد که احدی به قاضی اشاره کند که حکمش را تغییر بدهد.

یونسی بیان کرد: گاهی آیت الله اردبیلی تحت فشار قرار می‌گرفت و حتی قاضی را هم قبول نداشت و حکم هم قبول نداشت اما به خودش اجازه نمی‌داد که به قاضی دستور بدهد یا قاضی را تهدید یا عزل کند تا حکم مطابق میل خودش را صادر کند.
 

جمهوری اسلامی علاوه بر استقلال قاضی، استقلال قوه قضائیه را نیز پذیرفته است

وزیر اسبق اطلاعات، در بخش دیگری از سخنان خود گفت: گاهی برخی نهادهای قدرتمند و اصحاب قدرت و ثروت و نفوذ سعی در ایجاد فشار بر قاضی و قوه قضائیه دارند و این مدیران قوه قضائیه هستند که باید در برابر این فشارها از استقلال قاضی دفاع کنند.

مشاور سابق رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی ادامه داد: جمهوری اسلامی برای استقلال قاضی تمام تدابیر لازم را انجام داده است ولی چیزی که استقلال قوه قضائیه را زیر سئوال می برد از درون خود قوه است.

مشاور سابق رییس قوه قضاییه، افزود: بنده شهادت می دهم زمانی که آیت الله موسوی اردبیلی رئیس دستگاه قضایی بودند تمام تلاششان را می کردند تا استقلال قاضی را حفظ کنند حتی زمانی که امام راحل نظر مخالفی نسبت به حکم یک قاضی داشتند، آن مرحوم خدمت بنیانگذار جمهوری اسلامی می رفتند و ایشان را قانع می کردند و این موضوع، اوج احترام آن عالم ربانی نسبت به استقلال قوه قضائیه بود.

یونسی، در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه «نظام» به معنای وجود تشکیلاتی از پیش تعیین شده دارای ساختار منظم و ضوابط مشخص است گفت: اسلام در حوزه قضایی احکام و قواعد دارد ولی چیزی به اسم نظام قضایی که شامل تمام شئون از اجرای احکام، تعقیب مجرمان ، اجرای حدود الهی و.. ندارد.

وی با بیان اینکه ساخت نظام، شأن پیامبر(ص) و اسلام نیست چرا که این نظامات متناسب با زمان تغییر می کند گفت: اگر چه اسلام نظام مشخص پیرامون حوزه های مختلف ندارد ولی دارای قواعد و اصولی است که باید بر اساس این اصول متناسب با شرایط نظام و سیستم ساخت.

یونسی با بیان اینکه برخی اعتقاد دارند که اسلام در تمام حوزه ها دارای نظام است و این موجب شده تا در حوزه قضایی با مشکلاتی مواجه شویم گفت: آیت الله موسوی اردبیلی از جمله کسانی بودند که ضرورت تحول در برخی نگرش ها و ابتکار در فقه در حوزه قضایی را درک کرده بودند.

وی با استقبال از اظهار نظر علمی آیت الله فاضل لنکرانی پیرامون «وجود نداشتن نظام های کاملا مشخص در حوزه های مختلف در اسلام» در این همایش گفت: زمانی اگر چنین حرفی زده می شد، افراد به کفر متهم می شدند ولی باز شدن این باب علمی می تواند موجب تفقه بیشتر درعلوم اسلامی و گره گشایی از برخی مشکلات کشور شود.

دومین همایش نکوداشت مرحوم آیت الله موسوی اردبیلی با حضور شخصیتهای برجسته حوزوی و همچنین دستیار ویژه رئیس جمهوری در امور اقلیت های دینی در دانشگاه مفید قم درحال برگزاری است که این برنامه با محوریت موضوعات حقوقی، سیاسی و اقتصادی پیرامون آزادی عقیده و ارتداد، استقلال قوه قضائیه و فقر است.

مرحوم آیت الله سید عبدالکریم موسوی اردبیلی از مراجع فقید تقلید پس از یک عمر تلاش علمی، فقهی و سیاسی سوم آذرماه 1395 در سن 90 سالگی دار فانی را وداع گفت و در حرم حضرت فاطمه معصومه(س) به خاک سپرده شد.

وی متولد سال 1304 در اردبیل بود که پس از شهادت آیت الله بهشتی از سال 1360 تا 1368 به ریاست دیوان عالی کشور به عنوان عالی ترین مقام قضایی کشور رسید.

عضویت در شورای انقلاب، عضویت در مجلس خبرگان قانون اساسی، نمایندگی دوره اول مجلس خبرگان رهبری، دادستانی کل کشور، ریاست دیوان عالی کشور، عضو شورای عالی قضایی، عضویت در شورای بازنگری قانون اساسی و مسئولیت اجرای فرمان 6 ماده‌ای حضرت امام راحل از مسئولیت های این مرجع فقید بود.